Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Q&A про коронавірус разом з Наталією Вільнер

Разом із сімейним лікарем та керівником напрямку сімейної медицини Наталією Вільнер ми підготували короткий гід про перебіг COVID-19 та алгоритм дій для пацієнтів. Наталія Михайлівна відповідає на найбільш популярні питання про коронавірус. 

Наталія Вільнер в Поліклініці для всієї сім’ї в місті Южне

Якщо в мене виникли симптоми застуди, що я маю зробити?

Підвищення температури, кашель, дискомфорт у грудях, закладеність або сухість в носі, зниження нюху можуть бути характерні для різних вірусів, що викликають застуду. Але з урахуванням того, що ми живемо в еру пандемії СOVID-19, в першу чергу рекомендовано самоізолюватись, і, по можливості, не контактувати з новими людьми, щоб уникнути передачі вірусу. Також слід подбати про прості засоби проти неускладненої застуди: парацетамол в перші дні лихоманки, багато пиття (вода, чаї, теплий бульйон), якнаймога більше відпочинку. По можливості, запишіться до свого лікаря в плановому порядку, попередньо повідомивши про симптоми застуди. Краще за все обрати формат телефонної консультації.

А чому саме парацетамол? Чи можна обрати інші жарознижуючі засоби?

В останніх дослідженнях парацетамол має переваги перед ібупрофеном та іншими жарознижувальними засобами в протоколах лікування коронавірусів. Існують дослідження, що парацетамол безпечніше за ібупрофен, тому ми і надаємо йому перевагу. Але дослідження продовжуються і дані можуть змінюватися з плином часу.

Хіба не треба послухати легені в перші дні хвороби?

Багато фахівців стверджують, що для ведення COVID-пневмонії не потрібен фонендоскоп. Найчастіше лікарю не вдається «почути» вірусну пневмонію вухом, ба більше — її не видно на звичайному рентгені — тільки на КТ можна побачити тіні у вигляді «матового скла». Звідси і рекомендації — не відвідувати лікаря, а консультуватися по телефону. Лікар зможе зорієнтуватися щодо тяжкості перебігу хвороби і необхідності госпіталізації дистанційно. Зверніть увагу: негайної госпіталізації потребує задишка в спокої або при незначних навантаженнях (як під час прийому їжі).

Існує думка, що при перших симптомах коронавірусу треба зробити КТ легенів, тож пацієнти одразу вимагають направлення від свого сімейного лікаря. Чи всім потрібна КТ?

Більш ніж у половини безсимптомних пацієнтів з COVID-19 буде виявлено пневмонію за даними КТ. Вона може проявлятись в перші дні хвороби, максимальний прояв буде на 7-11 день хвороби. Однак, при легкому перебігу вірусної COVID-пневмонії комп’ютерна томографія не змінить тактики лікування. Антибіотики не призначають для лікування легкої COVID-інфекції, коли пацієнт не залежить від кисню — навіть за наявністю ознак пневмонії на КТ.

Надлишкова діагностика призводить до непотрібних призначень, нераціональної антибіотикотерапії та її невтішних наслідків. Про це говорять останні рекомендації: така антибіотикотерапія не подіє на віруси. Варто пам’ятати також про те, що КТ без потреби не тільки сприяє непотрібному лікуванню, а ще й є зайвим опроміненням грудної клітини — що підвищує ризик розвитку раку молочної залози.

Користь від діагностики та лікування завжди повинна перевищувати ризики! Тож КТ легенів рекомендують тільки при погіршенні стану (як ми вже вказували, це задишка в спокої або при незначних навантаженнях). І в таких випадках потрібно викликати швидку допомогу для госпіталізації в стаціонар, отримання кисню та іншої терапії.

Виходить, що тоді таку пневмонію лікувати не треба? Вона сама пройде?

Така пневмонія або покращиться сама, або погіршиться в рідкісних випадках, але переходити до лікування вірусної пневмонії рекомендовано тільки для киснево-залежних пацієнтів в умовах стаціонару або реанімації. У пацієнтів з легким перебігом вірусної пневмонії будь-яке лікування не покращує прогнозів захворювання.

Моєму знайомому сімейний лікар поставив ГРВІ, порадив пити чай і приймати парацетамол, а КТ назвав зайвим при температурі 37°C. А за 4 години знайомий був госпіталізований із двобічною полісегментарною пневмонією, три тижні лікувався в стаціонарі, довго та важко відновлювався вдома. Тридцятирічну колегу сестри теж направили лікуватись вдома, тестування підтвердило COVID, і за три дні ії підключили до ШВЛ, а ще через 2 дні — летальний результат. І як не боятись лікуватись вдома?

Це дуже сумні історії, і в цьому немає провини ні рідних, ні лікаря. Це таке захворювання. Якщо кожному можна було б призначити один, два, три антибіотики або будь-яке інше ефективне лікування при пневмонії на КТ, і це б призвело до зниження смертності — то світ так би і зробив. Але летальність і важкий перебіг COVID-19 не залежить від лікування в перші дні. Це захворювання має свої строки і свої закони. Тому світ дотримується карантину і чекає на вакцину. На щастя, більшість людей легко переносять коронавірус.

Друзі, пам’ятайте, що при погіршенні стану треба їхати в лікарню, де є кисень та інші ліки, які необхідно вводити в умовах стаціонару або реанімації. Як завжди, ви можете записатись на консультацію (включно телефонну) за номером +38 (048) 730-00-30 або через форму на сайті. Викликати Швидку допомогу можна за номером 9000 з мобільного або +38 (048) 752-9000 зі стаціонарного телефону.