Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Дитина кашляє, що робити — панікувати або чекати, коли пройде само собою?

В першу чергу слід обов’язково звернутися до лікаря, який вже підкаже: досить вичікувальної стратегії, або ж потрібні термінові дії.

Коли причина кашлю — коклюш?

Консультує Мовлянова Наталія Вікторівна, дитячий інфекціоніст, педіатр

Одна з найбільш грізних причин кашлю у дітей — коклюш. Захворіти їм можна в будь-який час року, але частіше за все це літо, осінь або зима.

А відбувається це після контакту з хворими, дуже часто — з дорослими, які довго кашляють, у яких хвороба протікає стерто. Це особливо небезпечно для дітей перших місяців життя, які ще не були щеплені.

Початкова стадія коклюшу триває один-два тижні:

  • у дитини відсутні ознаки інтоксикації,
  • температура тіла не підвищується вище 37,4-37,6 °C,
  • спостерігається незначна гіперемія слизової ротоглотки,
  • з’являються виділення з носа, а пізніше — сухий кашель.

Після цього кашель прогресує, стає затятим і нав’язливим, нападоподібним. З’являється густа, «склоподібна» мокрота, свистячі вдихи-репризи, які переривають кашель. Напад кашлю може спровокувати раптовий шум, гучний голос або сплеск, натискання на корінь язика. Найчастіше напади виникають в нічний час, закінчуються виділенням в’язкого мокротиння, іноді — блювотою.

Тривалість такого спазматичного періоду — від двох до чотирьох тижнів. Поступово напади кашлю стають рідше, хвороба переходить в стадію вирішення — вона триває до двох місяців.

На жаль, нерідкі ускладнення коклюшу, він особливо небезпечний для дітей раннього віку. Тому в усьому світі профілактика коклюшу — це вакцинація.

У яких випадках потрібно обов’язково звернутися до лікаря

  • якщо кашель з’явився у дитини раннього віку,
  • якщо, попри терапію, кашель стає сильнішим, болісним, особливо в нічний час,
  • якщо відсутні ознаки інтоксикації і, попри кашель, загальний стан дитини не змінюється.

Коли причина кашлю — туберкульоз?

Сухий, що посилюється вночі і вранці кашель у дітей зустрічається і при туберкульозі. У початковій стадії ця хвороба легко приймається за звичайну застуду або перевтому. Батьки помічають у дитини слабкість, сонливість, пригнічений настрій, ближче до вечора — легкий озноб, неспокійний сон, пітливість. Температура тримається на рівні 37,5-38 °C.
Кашель у малюка практично постійний. На початку захворювання він може бути нападоподібний, іноді, під час сухого кашлю, може з’явитися мокрота з домішкою крові. Якщо хвороба вражає плевру, може виникнути біль у грудній клітині, що підсилюється при диханні, русі, під час кашлю. А ось вологий кашель говорить про більш пізні стадії туберкульозу.

Щоб не пропустити початок захворювання, яке самостійно запідозрити складно, потрібно проходити щорічну туберкулінодіагностику.

Що потрібно робити при підозрі на туберкульоз

  • розібратися, чи контактувала дитина з хворими на активну форму туберкульозу,
  • пройти рентгенологічне дослідження органів грудної клітини,
  • діткам раннього віку — провести мікроскопічне дослідження мокротиння або шлункового вмісту.

Чому кашель — це не завжди страшно?

Консультує Валерія Миколаївна Кіслиця, педіатр дитячого стаціонару

Кашель — це корисний рефлекс організму, що допомагає очистити від слизу, запального секрету, які знаходяться в дихальних шляхах. Тому не завжди потрібно його пригнічувати, особливо протикашльовими препаратами, що містять кодеїн.

Батькам важливо пам’ятати, що прийом безрецептурних засобів, рослинних або синтетичних, які підсилюють виникнення мокроти або здатні домогтися більшого її виділення, також небезпечні. Особливо — у дітей до двох років, бо такі препарати можуть викликати синдром «затоплення» легень. Прописувати препарати від кашлю може тільки лікар — після детального огляду маленького пацієнта.

Як полегшити кашель у малюка

  • забезпечити тепле рясне пиття, яке заспокоїть горло,
  • зволожити повітря в приміщенні, щоб не пересихали слизові оболонки носа і горла,
  • стежити, щоб носове дихання дитини було вільним, промивати ніс сольовим розчином, якщо знадобиться, тому як вміст пазух носа може стікати по
  • задній стінці глотки, дратуючи її та викликаючи сухий нападоподібний кашель,
  • бути уважними, використовуючи різні ліки, а в незрозумілій ситуації звертатися до педіатрів.