Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Ротавірусна інфекція Консультує дитячий інфекціоніст, педіатр — Наталія Мовлянова

З ротавірусами стикається більшість дітей раннього віку, тому ми попросили дитячого інфекціоніста, педіатра Наталію Вікторівну Мовлянову розповісти батькам про те, що потрібно знати про ротавірусну інфекцію, її симптоми та лікування.

Де дитина може підхопити кишкову інфекцію?

Хороше питання. Джерелом і резервуаром ротавірусної інфекції є тільки людина, яка виділяє вірус у зовнішнє середовище в перші 7 днів хвороби. Заразитись можна, якщо не дотримуватись правил миття рук, обробки і миття овочів та інших продуктів. Також кишкова інфекція передається водним і повітряно-крапельним шляхом. Водний шлях — це, перш за все, купання в водоймах, а повітряно-крапельний — тісні контакти з іншими людьми. Саме повітряно-крапельним шляхом найчастіше заражаються діти раннього віку, коли разом грають, проводять багато часу в колективі.

Ротавірусна інфекція, РВІ або, як її ще некоректно називають, «кишковий грип», — сезонне явище в Україні, діти частіше хворіють в холодну пору року. Але в Одесі і області особлива ситуація через клімат, щільність населення і велику кількість приїжджих: у нас хворіють цілий рік.

Як проявляється ротавірусна інфекція?

Початок захворювання у дітей гостре: температура підвищується до 37,5-38°С, виникає помірно виражений нежить, першіння в горлі. На 2-3 добу з’являється блювота 1-2 рази на день і багаторазові випорожнення: рясний, водянистий (це дуже важлива характеристика), зловонний, жовто-зеленого кольору, супроводжується здуттям і бурчанням в животі.

Як відрізнити ротавірусну інфекцію і харчову токсикоінфекцію (отруєння) — і чи потрібно?

Лікар збере скарги, історію хвороби та епідеміологічний анамнез (інформацію про те, з ким спілкувалась, що їла дитина і так далі), зможе відрізнити ці захворювання і швидко, правильно призначити лікування. Батькам не варто роздумувати і втрачати час: при перших симптомах захворювання краще звернутись до лікаря за своєчасним лікуванням.

Чим молодша за віком дитина, тим швидше необхідно звернутись до лікаря. Якщо стан дитини дозволяє, то за рекомендаціями лікаря його можна лікувати в домашніх умовах. Батьки усього світу в основному і лікують РВІ вдома — завдяки тому, що вчасно звертаються до лікаря.

Ротавірусна інфекція відноситься до типу секреторних діарей, при яких організм втрачає воду, солі та мікроелементи, порушується водно-електролітний баланс. У дітей, особливо раннього віку, буде страждати центральна нервова система, серцево-судинна система — а це судоми, порушення свідомості, порушення роботи серця.

Яким має бути харчування під час РВІ?

Під час захворювання дитині необхідно отримувати їжу! У минулому залишилися водно-чайні паузи. Під час захворювання змінюється режим годування і обсяги в залежності від віку. Тимчасово з раціону виключають молочні продукти, свіжі овочі та фрукти, соки, солодощі і випічка. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, то його необхідно продовжувати, так як в цьому віці найкращий продукт — грудне молоко. Якщо дитина отримує штучну суміш, то її на короткий час переводять на низьколактозну суміш.

Наталія Вікторівна Мовлянова — педіатр, дитячий інфекціоніст, кандидат медичних наук і доцент. Записатись на прийом можна через мобільний додаток , через форму на сайті,  або за телефоном +38 (048) 730-00-30.