Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Сезон болю і без моря: зовнішній отит. Консультує хірург-отоларинголог Віталій Німий.

Зовнішній отит — інфекція слухового проходу. Її викликають здебільшого бактерії, або ж грибки чи віруси. І хоч інфекція циркулює всі сезони та без вихідних, найбільше випадків зустрічаються саме влітку. Які відчуття супроводжують цю проблему, та як з нею боротись розповів отоларинголог вищої категорії, хірург-отоларинголог Медичного дому Odrex — Віталій Німий.

Як та чому болить отит?

Треба відрізняти отит від звичайної вушної інфекції, адже він знаходиться значно глибше у вусі, тому може викликати гірші ускладнення. Отже, запам’ятовуємо симптоми:

  • почервоніння зовнішнього вуха,
  • свербіж,
  • біль, особливо при дотику до мочки вуха,
  • набряк слухового проходу, залоз у верхній частині шиї або навколо вуха,
  • зниження слуху чи його втрата,
  • відчуття закладеності у вусі,
  • жар.

Це захворювання називають ще вухом пірнальника, тому частенько ми його привозимо як сувенір із пляжу. Нагадуємо, що купання в одеських пляжах суворо заборонено. Але отримати отит можна і в басейні, і в інших водоймах. Взагалі, якщо волога залишається у вусі, то створює приємні та комфортні умови для розмноження бактерій.

А що на суші? Тут теж можна отримати цю болючу проблему. Наприклад, якщо часто порушувати природну поведінку своїх вух. Більшу частину часу саме вушна сірка бореться з мікробами, які викликають хвороби. І поки вона захищає слуховий прохід від пошкоджень та мікроорганізмів, ми її не поважаємо, ламаємо весь налагоджений механізм ватними паличками. Будь-які інші предмети, які мають доступ до вух, можуть його пошкодити та сприяти розвитку захворювання, наприклад, навушники чи слуховий апарат теж у цьому списку. Тому слід ставитись трохи дбайливіше.

Отит може часто повторюватись, тому проблему не варто пускати за течією. Симптоми можуть погіршуватись протягом кількох днів та сприяти появі фурункула — гнійника, котрого потрібно відкривати хірургічно.

Якою буде діагностика та лікування?

При перших симптомах потрібно звернутись на консультацію до отоларинголога, лікар проведе метод візуального дослідження вуха — відеоотоскопію. Ця діагностика дозволяє побачити, якої природи отит, та як далеко він проникнув у вушко. Обов’язково потрібно зробити лабораторне дослідження — бакпосів, аби знати які агенти спровокували інфекцію.

Чим раніше звернутись до лікаря, тим легше буде лікування. На початкових стадіях буде достатньо препаратів зовнішнього використання і без антибіотиків. Так, вилікуватись за клацанням пальців не вийде, це триватиме від 5 днів. Потрібні й вушні промивання. Інколи є потреба у сильніших ліках — антибіотиках — та процедурах фізіотерапії. Але кожен випадок тут індивідуальний.

Невеликі рекомендації, аби запобігти зовнішньому отиту:

  • Купайтесь чи плавайте у вушних затичках. Наразі, коли доступ до моря обмежений, візьміть це за правило, особливо при купанні у маленьких забруднених водоймах. Також не сподівайтесь на чистоту води у басейнах.
  • Не потрібно агресивно використовувати ватні палички, як собі, так і дітям. Вуха потрібно мити, а якщо є надлишок сіри — лікарі проводять промивання.

Записатись на консультацію Віталія Німого ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.