Про причини виникнення пухлин нирки, діагностику та лікування даного захворювання ми поговорили з урологом та хірургом-онкологом Медичного дому Odrex — Олександром Волковим.
Фактори ризику та симптоми пухлин нирки
Рак нирки — злоякісне утворення, що формується в одній або в обох нирках. За поширеністю дане захворювання знаходиться на 10-му місці, при цьому частіше хвороба зустрічається у міських жителів у віці 50-70 років, причому у чоловіків ймовірність захворіти на рак нирки в 2 рази вище.
За статистичними даними найбільш часто зустрічається нирково-клітинний рак, рідше реєструються новоутворення в сечоводі та нирковій мисці, найбільш рідко зустрічається саркома. Середній вік на момент постановки діагнозу при нирково-клітинній карциномі становить 64 роки.
Симптоматика, яка пов’язана зі зміною будови тканин нирки, проявляється наявністю крові в сечі, гострим болем у спині, попереку та підребер’ї, а також відчутним ущільненням в животі.
Також симптомами пухлини нирки можуть бути:
• здавлювання яєчкової вени, відоме як варикоцеле,
• набряклість в ногах,
• слабкість, виснаження та втрата ваги,
• дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта,
• знижений вміст білка,
• зниження рівня гемоглобіну в крові,
• зміни роботи печінки,
• збільшення еритроцитів в крові,
• підвищена втомлюваність.
На жаль, часто ознаки раку нирки проявляються не відразу і хвороба тривалий час протікає в безсимптомній формі. Саме тому дуже важливо проходити регулярні профілактичні огляди і необхідну діагностику.
Як діагностують пухлини нирки
Діагностика раку нирок ґрунтується на даних огляду та загальноклінічних дослідженнях. Пацієнти звертаються з типовими симптомами тріади (гематурія, новоутворення в боці та біль у боці).
В даний час основними методами інструментальної діагностики раку нирки є УЗД органів черевної порожнини, а також КТ і МРТ органів черевної порожнини причому КТ з контрастуванням є найбільш інформативним. Комп’ютерна томографія з контрастуванням дозволяють досить точно встановити поширеність пухлини. Обов’язковими в обстеженні пацієнта з підозрою на рак нирки є рентгенографія легенів.
Виходячи з прояви раку нирки, загального стану пацієнта та результатів попередніх аналізів, лікар вибирає методи діагностики для формування максимально об’єктивної картини та вибору методів лікування.
Як лікують пухлини нирки
При лікуванні раку нирки застосовують кілька загальноприйнятих методів, які використовуються як окремо, так і комплексно. Вибір методики лікування визначають виходячи з типу пухлини, клінічної стадії, віку та самопочуття хворого, наявних протипоказань та інших факторів.
Найбільш ефективним способом лікування раку нирки є хірургічне видалення пухлини. Це може бути повне або часткове видалення нирки. Обидва варіанти проводяться малоінвазивним методом — без розрізів, за допомогою декількох невеликих проколів. Це дозволяє швидше відновитьсь і не мати великих шрамів.
Дослідження онкологічних результатів через 7 років після операції показало, що виживання без метастазів склала 97,5% і 97,3% після лапароскопічної та відкритої нефроозберігаючої операції відповідно.
У порівнянні з радикальною нефректомією, резекція нирки дозволяє зберегти функцію нирок, знизити загальну смертність та частоту серцево-судинних подій.
При метастатичних пухлинах застосовують системну терапію. Зараз також широке застосування отримала таргетна терапія.
Заходи профілактики та попередження розвитку раку нирки
Основним методом профілактики раку нирки є здоровий спосіб життя. Для попередження виникнення раку нирки важливо відмовитись від куріння та зловживання алкоголем, контролювати вагу, збалансовано харчуватись з переважанням в добовому раціоні фруктів, овочів, молока та молочних продуктів.
До урологів потрібно звертатись з будь-якими порушеннями або змінами в сечостатевій системі. Після 40 років, лікарі рекомендують проходити щорічний огляд для профілактики тяжких захворювань як чоловікам, так і жінкам.
Записатись на консультацію уролога ви можете через мобільний додаток, форму на сайті або по телефону +38 (048) 730 00-30.