Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Рятуємо хребет

Комплексна турбота про здоров’я спини — кращий спосіб уберегтися від міжхребцевих гриж. Але навіть тоді, коли виникають серйозні проблеми, медицині є що протиставити недугу. На допомогу приходить сучасна нейрохірургія. Консультує Геннадій Геннадійович Струц, нейрохірург вищої категорії.

Хребет — диво інженерної думки

З болями в спині стикається переважна більшість дорослого населення. Проблема поширена настільки, що, здається, впору розвести лише руками — що поробиш, ось вона, розплата за прямоходіння! Але все ж звинувачувати еволюцію невірно, вважають антропологи. Природа подбала про нас, створивши вельми продуману конструкцію з міцних хребців і досить товстих хрящових прокладок — еластичних міжхребцевих дисків.

Тільки ось подібно до того, як в механізмах амортизувальні деталі зношуються швидше основних, міжхребетні диски більш схильні до ризиків, ніж кісткові хребці.

Що призводить до появи міжхребцевих гриж?

Серед причин, що ведуть до появи міжхребцевих гриж, значне місце займає генетичний фактор — вроджена слабкість сполучної тканини.

Однак неправильний спосіб життя загалом і невірні навантаження зокрема вводять в групу ризику навіть тих, кому гріх скаржитися на спадковість. В першу чергу це люди, схильні до крайнощів — офісні співробітники, які проводять цілий день за комп’ютером, або ж фанати спортзалів. При цьому найбільше ризикують герої вихідного дня — ті, хто різко змінює звичну нерухомість на дачні подвиги або виснажливі тренування зі штангою.

Яким має бути грамотне дозування навантажень на хребет?

Чим раніше будуть виявлені зміни в структурі тканин хребта — тим вище ймовірність того, що розвиток небажаного процесу вдасться зупинити за допомогою корекції способу життя і фізіотерапії.

Якщо ж поява гриж — вже відбулася, використовувати фізичні навантаження потрібно з особливою обережністю. Вправи, які посилюють тиск у хребті — такі як біг або стрибки — можуть погіршити ситуацію і посилити защемлення грижі.

А ось плавання посприяє м’якому розтягуванню хребта, поліпшення кровообігу в проблемних зонах і зміцненню м’язового корсета. Тут, правда, потрібно застереження: не всякий стиль плавання буде хороший. Активний брас з високо піднятою головою напружує спину. Зате плавання на спині відмінно сприяє розтяжці.

Руки не виправлять: чим небезпечна мануальна терапія?

Окремого розгляду потребує мануальна терапія. Після курсу масажів ймовірно значне полегшення, але досягається воно через зняття м’язових спазмів. Ефективність мануальних впливів при такому серйозному пошкодженні, як випинання пульпозного ядра, немає доказів. А ось застережень проти маніпуляцій, покликаних «вправити грижі», більш ніж достатньо.

Найчастіше розмір грижі більший, ніж розмір «воріт», пошкодженого фрагмента кільця, який утримує ядро. Грубий вплив на пошкоджений хребет загрожує серйозними ускладненнями.

За допомогою — до медиків: способи лікування міжхребцевих гриж

При медикаментозному лікуванні роль основної артилерії грають протизапальні нестероїдні препарати. Так, серед пацієнтів Odrex, які звертаються до невропатологів з міжхребцевими грижами, на операцію потрапляють лише 1-2 людини з 20.

Нейрохірург Геннадій Струц і невролог Ігор Тендіт

Питання про хірургічне втручання піднімається не раніше, ніж через місяць після початку захворювання. Такий підхід відповідає британським стандартам, коли до операції вдаються лише в дійсно крайніх ситуаціях.

Коли час звертатися до нейрохірургів?

Нейрохірурги беруться за справу тоді, коли не допомагає консервативна терапія, а також в ряді клінічних випадків, що вимагають невідкладної допомоги. До ургентних ситуацій відносяться:

  • випадання грижі, при якому відбувається передавлювання кінського хвоста (масивного пучка з спинномозкових нервів, що відходять від кінцевого відділу спинного мозку) і виникає оніміння або параліч стопи, гомілки, всієї кінцівки;
  • випадання всього міжхребцевого диска з передавлювання кінського хвоста і порушенням функцій тазових органів;
  • виражений больовий синдром, який не знімається препаратами.

Професійний підхід: як проходить операція на хребті?

Сучасні хірургічні втручання проводять мініінвазивно, через крихітні розрізи за допомогою найтонших інструментів. Крім самих інструментів, високоточні маніпуляції вимагають спеціально обладнаної операційної з рентгенопрозорим столом, особливими візуалізованими приладами — елетроннооптичним перетворювачем, нейрохірургічним мікроскопом.

Завдяки досвіду і навичкам команди, пацієнти стають на ноги вже через 4-5 годин після операції, і залишають стаціонар через добу.

У більшості випадків міжхребцева грижа піддається консервативному лікуванню, а в 15-20% — вона зникає сама собою, медикаменти лише дозволяють пережити цей процес з більшим комфортом.