Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Спорт і венозні судини: як не зашкодити собі та знайти найкращий вид фізичної активності

Плавання, велосипед, біг та гімнастика сприяють правильній роботі венозних судин і згладжують недоліки, які закладені в наших генах. Обираючи види спорту для дитини, ми можемо зменшити ризик проявлення спадкових захворювань — таких, як варикозне розширення вен. Консультує Олександр Борисович Смірнов, завідувач хірургічним відділенням №1, судинний хірург.

Як навантаження впливають на судини?

Помічено, що представники деяких спеціальностей частіше страждають на варикоз. Але далеко не всі спортсмени-важкоатлети, вантажники, хірурги і перукарі стикаються з цим захворюванням, так що навантаження — не ключовий фактор проблем із судинами, а тільки один з багатьох. Причому відіграє роль не стільки важкість самого навантаження, скільки його характер. Розберемося, як це працює.

Коли у людини є схильність до варикозу або початкові стадії захворювання, то частина клапанів у венах не працює чи функціонує неповноцінно. І це означає, що навантаження позначаються на переповненні вен. Багато фізичних навантажень пов’язані з напругою черевного преса: силові тренування, гімнастичні вправи та інше. Сильна напруга в таких випадках призводить до підвищення тиску в черевній порожнині. Це тиск прагне «реалізувати себе», скинути свій рівень деінде. І в таких випадках вени з непрацюючими клапанами виступають як шляхи скидання тиску. Кров не піднімається як годиться — від ніг до серця, а прямує вниз і переповнює собою венозне русло в ногах. Постійні тренування змушують вени розширюватися все більше і більше, і рано чи пізно вони вже не можуть чинити опір тиску, процес посилюється, в нього включається все більше вен, які до цього мали нормальні клапани.

Якщо говорити про здорові вени, то, звичайно, кожен з нас може займатися тим видом спорту, який йому подобається, підходить або потрібен в роботі.

Що потрібно знати про тренування при варикозі?

Пацієнтам з варикозом не потрібно категорично відмовлятися від силових видів спорту. Головне — обрати потрібний механізм тренування. Корисно виконувати вправи, лежачи на спині: штовхання ваги руками та ногами, заняття з піднятими догори ногами, стійки на лопатках або голові, вправи типу «ножиці» та «велосипед». Качати прес можна на дошці Євмінова, коли голова знаходиться нижче рівня ніг.

А що ж робити тим, для кого «неправильні» навантаження — частина роботи? Потрібно знаходити час для невеликої, але все ж таки протидії. Наприклад, якщо весь день ви проводите стоячи, робіть вправи стопою. Так ви запускаєте зворотний механізм підйому крові: будуть задіяні м’язи гомілки, вони штовхають кров наверх в правильному напрямку.

Топ видів спорту для здоров’я судин:

  • плавання,
  • велосипед,
  • спортивна ходьба,
  • пілатес.

На що потрібно звернути увагу, щоб не пропустити варикоз?

  • варикозно трансформовані вени,
  • поява зірочок і сіточок на ногах,
  • швидка стомлюваність в ногах,
  • свербіж шкіри нижніх кінцівок,
  • судоми в литкових м’язах, особливо вночі,
  • набряки в другій половині дня,
  • зміна кольору шкіри, поява плям на гомілці або в області
  • гомілковостопного суглоба,
  • рани, які довго не загоюються, виразки або інші трофічні зміни шкіри.

Чи потрібно надягати компресійний трикотаж на тренування?

Важливо розрізняти спортивний і лікувальний трикотаж. Спортивний трикотаж часто відіграє роль сжигателя жиру, тренуватися в ньому комфортно. А ось на стан судин він не впливає.

Лікувальний трикотаж має розподілену компресію: в нижній частині гомілки гольф або панчоха тисне сильніше, поступово цей тиск слабшає, і до верхньої частини виробу він значно менший. Таким чином не відбувається застою крові в ногах. Лікувальний трикотаж особливо важливий в тих випадках, коли пацієнт довго знаходиться в одному й тому ж положенні, подорожує літаком або їде в машині. Медичний трикотаж має різні ступені компресії і підбирається індивідуально судинним хірургом — в залежності від ступеня тяжкості варикозу.

Важливе питання, чи можна надягати лікувальний трикотаж на заняття спортом. Якщо це активний і рухливий вид спорту, він буде тільки заважати. Якщо це статичні навантаження, то краще приділити увагу зміні вправ або чергуванню статичних і динамічних навантажень, а не натягувати компресійний трикотаж в надії, що він все виправить. Від поту лікувальний трикотаж швидко виходить з ладу, вимагає обов’язкової зміни після тренування на нову пару і просто заважає отримувати задоволення від занять спортом. Якщо немає особливих показань — краще від нього утриматися при заняттях спортом.

Дорогі друзі, запрошуємо вас 26 серпня о 18:00 на лекцію «Судини людини: як все влаштовано і як уникнути проблем?» від Олександра Смірнова.