Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Стара, але не добра ГРВІ. Що варто знати про цю начебто відому недугу? Консультує терапевт Еліна Гонтаренко

Гостра респіраторна вірусна інфекція – найчастіша гостра хвороба в усьому світі. Термін ГРВІ відноситься до легкого вірусного захворювання верхніх дихальних шляхів. Але чи легкі наслідки, якщо «запустити хворобу»? Консультує терапевт Еліна Гонтаренко.

Йдеться про групу захворювань, викликаних представниками кількох сімейств вірусів. Їх багато і кожен з них може викликати запалення в різних ділянках верхніх дихальних шляхів. Наприклад, деякі викликають запалення мигдалин та призводять до тонзиліту, деякі ж викликають запалення слизової оболонки носа, провокуючи риніт тощо.

Основні симптоми ГРВІ:

  • нежить,
  • закладеність носа,
  • біль у горлі,
  • чхання,
  • кашель,
  • лихоманка,
  • головний біль,
  • закладеність вух,
  • загальне нездужання.

Лікування ГРВІ. Симптоматичне лікування – основа при боротьбі із застудою!

✓ Нестероїдні протизапальні препарати, тобто анальгетики. Полегшують стан при головному болю, болю у вухах, м’язах та суглобах, нездужанні та чханні.

✓ Назальні спреї із сольовим розчином. Допомагають при закладеності носа та нежиті.

✓ Солона вода. Знімає біль у горлі.

✓ Рясне пиття – головна зброя проти застуди!

Що не варто робити:
✗ Антибіотики. Показань для антибіотикотерапії за відсутності ознак вторинної бактеріальної інфекції немає. ГРВІ спричинена вірусами, а не бактеріями, тому антибіотики просто не матимуть ефективності.

✗ Інгаляції. Ефективність такого лікування не доведена.

✗ Народні методи. Зайві витрати грошей та часу.

Важливо! Збивати треба температуру, вищу за 38 градусів, а також будь-яку, при якій людина відчуває головний біль, м’язовий біль та артралгію, тобто біль у суглобах.

І найцікавіше. Їсти морозиво та пити холодну воду можна. Холодне може діяти як місцевий анестетик: заспокоювати запалення, тимчасово полегшувати біль та зменшувати набряк.

Якщо протягом 3 днів поспіль у вас немає температури та інших симптомів – можете закривати лікарняний. Зазвичай ГРВІ триває від 3 до 7 днів, але у деяких людей може затягнутись до 2 тижнів.

Які можуть бути ускладнення при ГРВІ?

Ускладнення – найнеприємніше, що є в цій хворобі. Найчастіше на її тлі виникають гострий риносинусит та синусит, захворювання нижніх дихальних шляхів: бронхіт, бронхіоліт, пневмонія, гострий отит. Також можуть загострюватись хронічні захворювання дихальної системи, наприклад, бронхіальна астма, хронічне обструктивне захворювання легень тощо.

Варто запідозрити розвиток ускладнень, якщо ви помітили появу нових симптомів, і якщо стан погіршується, незважаючи на симптоматичне лікування. В таких випадках треба звертатись до сімейного лікаря або терапевта – займатись самолікуванням категорично не рекомендуємо.

Еліна Олександрівна консультує в Медичному домі Odrex на Розкидайлівській, 69/71. Ви можете записатись на її консультацію або звернутись для укладання з нею декларації через форму на сайті, через мобільний додаток або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.