Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Вільний нерв: історія Андрія Балабіна, пацієнта нейрохірурга

Близько півроку тому Андрій Балабін, вперше звернувся за медичною допомогою. У пальцях лівої кисті він відчував оніміння і слабкість. Згодом симптоми почали наростати. Це призвело до помітної атрофії м’язів кисті: долоня лівої руки стала значно меншою і слабкіше правої. Пацієнт лікувався у інших фахівців, але причину скарг пацієнта лікарям знайти не вдалося, поки в травні він не звернувся до нейрохірурга Владислава Свєтлицького.

Ліктьовий нерв бере свій початок від нервових корінців у шийному відділі. Він забезпечує чутливість і рухи безіменного пальця і ​​мізинця, частково кисті. Нерв розташований вздовж всієї руки, але частіше за все здавлювання виникає в області ліктя. Це захворювання називається синдромом кубітального каналу.

Найчастіше даний синдром зустрічається у людей, які отримали серйозні травми ліктя – в цьому випадку симптоми можуть виникнути і через 10 років. Або ж у тих, у кого є постійне навантаження на ліктьовий суглоб. У їх числі: офісні працівники — через положення рук на робочому столі, IT-фахівці, тенісисти, музиканти, водії і т.д.

«Я знову втратив час, а стан почав погіршуватися» — говорить Андрій Євгенович

Подібні симптоми не можна залишати без уваги, тому що в майбутньому це може призвести до незворотних ушкоджень нерва і порушення його функції, після чого кисть просто перестає нормально функціонувати. Для остаточного встановлення діагнозу пацієнт пройшов дослідження під назвою електронейроміографія (ЕНМГ). Це метод діагностики, який дозволяє оцінити провідність по периферійних нервах, і визначити на якому рівні проходження сигналу утруднено. Під час дослідження нерв стимулюється за допомогою електричних імпульсів, а реєструється вже відповідь на іншому його кінці, і відразу стає зрозуміло — чи є проблема на цій ділянці, або ж імпульси проходять абсолютно безперешкодно. Під час дослідження з’ясували, що в кубітальному каналі спостерігається блок провідності до 80%, тобто всього 20% сигналу доходять до цілі.

Нейрохірург

Імовірно, причиною стало те, що Андрій Євгенович — офісний працівник і багато часу проводить, сидячи за комп’ютером. А через неправильне положення рук лікоть постійно знаходився на згині столу. Подібна часта травматизація призводить до утворення спайок навколо нерва, здавлюють його.

Результати дослідження і симптоми — прямі показання до проведення хірургічного втручання — невроліз ліктьового нерва. Це оперативне втручання, суть якого полягає у звільненні нерва від компресії, щоб дати можливість імпульсам знову вільно проходити на всій його довжині.

В операційній

Маніпуляція проходила під загальною анестезією. Виконавши доступ до ліктьового каналу, через невеликий розріз хірург візуалізував нерв. Він був сильно затиснутий між спайок, м’язових волокон і зв’язок. Владиславу Петровичу вдалося виділити нерв з довкільних тканин, і звільнити його протягом 10 см. Потім нерв помістили в простір, що утворився, а розріз ретельно зашили. Всі причини, що перешкоджають нормальному проходженню імпульсів в цій зоні, були усунені.

Владислав Петрович розповів, що відразу після операції пацієнт відчув поліпшення, що відбувається рідко. Зазвичай відчуття відновлюються поступово: через тиждень або навіть місяць. На думку хірурга, випадок був не таким занедбаним, і операцію провели вчасно.

Профілактика і терапія: як себе застерегти

Пацієнта чекає недовгий період відновлення, в ході якого необхідно працювати з реабілітологом.

«Я абсолютно задоволений. Коли я прийшов до профільного фахівця, все вдалося зробити за два дні. І це з оформленням, здачею аналізів і операцією. Тут все як у фільмах про європейське обслуговування. Чудово!” — поділився Андрій Євгенович.

Операція не завжди необхідна в таких ситуаціях. Метод лікування залежить від тяжкості захворювання. Якщо блок провідності незначний, обійтися можна прийомом таблеток або уколами. Рішення про консервативне лікування може прийняти невролог, спираючись на результати дослідження. Атрофія м’язів — це вже показання до оперативного втручання, і затягувати в цьому випадку не варто.

А для профілактики цього частого синдрому слід бути трохи уважніше, досить:

  • коригувати свою активність,
  • стежити за правильністю рухів, які мають на увазі часте згинання та розгинання ліктя,
  • правильно сидіти за столом,
  • не спиратися на один лікоть тривалий час,
  • уникати навмисного тиску, тривалого згинання в ліктьовому суглобі,
  • при появі перших же симптомів звертатися до профільного фахівця.

Варто зазначити, що ця ж група людей може страждати і від іншого синдрому. Часто може виникати здавлення серединного нерва в області зап’ястя — це тунельний, або ж карпальний синдром. Головними симптомами є оніміння і біль в 1-3 пальцях руки, особливо в нічний час. В цьому випадку своєчасне звернення може дозволити вилікуватися консервативним шляхом, без застосування хірургії.