Афазія
За даними ВООЗ, щорічно близько 15 мільйонів людей у світі переносять мозковий інсульт. З них 5 мільйонів помирають, ще 5 – набувають стійкий неврологічний дефіцит. У більшості випадків це призводить до непрацездатності. Про види, причини, способи діагностики та лікування, розповіла логопед Медичного дому Odrex — Олена Володимирівна Чумаева.
Що таке афазія?
Афазія – це мовний розлад, що виникає в результаті ушкодження ділянок мозку, які відповідають за мову. Це стан, який може вплинути на здатність говорити, писати і розуміти мову, як усній, так і письмовій формі.
Зазвичай виділяють кілька видів афазій.
Моторна афазія – розлад, при якому людина або зовсім не говорить, спотворює звуки, або замінює один на інший через те, що органи артикуляції приймають неправильне положення у порожнині рота.
Сенсорна афазія – хворий, як правило, сам говорить багато, квапливо, плутано, з різноманітними помилками. Вони зазвичай погано розуміють розмовну мову і часто не розуміють, що інші люди не можуть їх зрозуміти.
Тотальна форма – абсолютна нездатність розуміти мову і говорити. Така афазія зазвичай проявляється відразу після інсульту.
Існують і інші види афазії, кожен з яких – це результат пошкодження в різних областях головного мозку відповідають за мовні функції. Деякі хворі відчувають труднощі в повторенні слів і речень, хоча вони можуть говорити, і вони розуміють сенс слова чи речення. Інші можуть відчувати труднощі в назві предметів, хоча вони розуміють, чим об’єкт є і що за допомогою нього можна робити.
Причини:
- інсульт;
- травматичне ушкодження мозку;
- епілепсія;
- мігрень;
- пухлина головного мозку;
- хвороба Альцгеймера;
- хвороба Паркінсона.
Діагностика
Діагностика в першу чергу спрямована на виявлення причини виникнення захворювання. Комплексна діагностика також включає сканування за допомогою комп’ютерної томографії (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ) для визначення місця розташування і ступеня пошкодження головного мозку, що викликав афазію.
Логопед проведе оцінку і діагностику афазії. Перевірить розуміння мови, говоріння, перевірить читання, письмо і рахунок.
За результатами комплексного обстеження лікар складе індивідуальну програму логопедичної реабілітації для пацієнта з афазією. Відповідно до віку і його індивідуальних особливостей.
Як лікувати афазію?
У деяких хворих афазія проходить самостійно без лікування – спонтанне відновлення мовлення (спостерігається в тих випадках, коли швидко відновлюється кровопостачання ділянки головного мозку, який відчував ішемію). Однак, більшість, потребують активного лікування невролога і логопеда.
Процес відновлення мовлення може займати кілька тижнів або місяців, у випадку інсульту може тривати до двох років. Реабілітація з логопедом складається з великих вправ, в яких люди повторюють те, що чують, читають, пишуть, виконують вказівки і інструкцій. Відновлення мовної функції залежить від своєчасності початку реабілітації та від активності родичів. Додаткові чинники містять мотивацію, неупередженість та рівня освіти хворого.
Рекомендації по спілкуванню з пацієнтами з афазією
Важливо розуміти, що у таких пацієнтів порушується мова, а не інтелект. У більшості випадків в особистісних аспектах людина, залишається такою як була і до хвороби. Порушення мови при афазії мають індивідуальний характер.
Однак можна виділити загальні рекомендації зі спілкування з пацієнтами.
- Ставити питання, на які можна відповісти «Так» або «НІ», чи можна кивнути головою;
- Використовуйте короткі прості речення.
- Користуйтеся жестами, щоб допомогти описати те, що ви говорите пацієнту;
- Під час розмови, залучіть увагу до себе жестами, стаєте там, де він може вас добре бачити, слухати або читати по губах і виразу обличчя.
- Не підганяйте людину з афазією (пацієнту необхідно більше часу, щоб згадати необхідні слова)
- При розмові необхідно зменшити шум навколо (наприклад, вимкнути радіо чи телевізор);
- Ставтеся до хворого як до дорослого і дозвольте йому брати участь у прийнятті рішень, включайте у свою розмову;
- Хваліть пацієнта за успіхи.
Важливо допомогти пацієнтові впоратися з почуттями розчарування та депресії. Пам’ятайте, що він вас краще розуміє, коли з ним одночасно говорить тільки одна людина. Саме тому так важливо співпрацювати з логопедом для поліпшення і підтримки комунікативних можливостей пацієнта.
Записатися на консультацію логопеда Медичного дому Odrex можна по телефону +38 (048) 730-00-30 або через сайт odrex.ua.