Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Шунтування серця

Серце — це орган, який здійснює поставку крові по всьому організму людини. Доставка кисню до міокарда здійснюється за двома основними коронарних артерій, правої коронарної і лівої коронарної артерії. Порушення прохідність цих артерій може призвести до недостатнього харчування (ішемії) і смерті тієї чи іншої ділянки серця і отже до його некрозу.

Причинами захворювання артерій і ішемічної хвороби серця є:

  • атеросклеротичнеураження коронарних артерій,
  • емболія коронарних артерій (найчастіше тромбом),
  • вроджені аномалії коронарних артерій,
  • розшарування коронарних артерій (спонтанне або внаслідок розшаровування аневризми аорти),
  • запальні ураження коронарних артерій (при системних васкулітах) і багато іншого.

Якщо своєчасно не почати лікування, судини можуть заблокувати надходження крові. На початкових стадіях захворювання артерій лікується медикаментозно. Лікарі призначають спеціальні ліки для регулярного вживання, а також рекомендують змінити спосіб життя: займатися активним відпочинком, робити зарядку, дотримуватися правильне харчування, уникати стресів і т. Д. Однак в більш запущених випадках фахівці призначають аортокоронарне шунтування.

Це хірургічна операція, за допомогою якої лікарі відновлюють кровотік до серцевого м’яза для достатньої доставки кисню і поживних елементів до серця. Для цього кардіохірурги створюють новий приплив артеріальної крові в обхід закритої ділянки коронарної артерії за допомогою власної артерії або вени пацієнта. Така операція є одним з найбільш ефективних способів лікування захворювання артерій.

Показання до проведення коронарного шунтування

  • стеноз артерій,
  • повторне звуження артерій після хірургічного втручання,
  • стенокардія, несумісна з медикаментозним лікуванням,
  • порушення прохідності крові і закупорка коронарних артерій на 70% і більше,
  • неможливість застосування стентування або ангіопластики коронарних артерій,
  • атеросклероз коронарних артерій, поєднаний з ураженням серцевих клапанів.

Аортокоронарне шунтування

Аортокоронарне шунтування – це операція для відновлення кровотоку в коронарних артеріях при стенозі або оклюзії (непрохідності крові). Лікарі застосовують таке хірургічне втручання у випадках, коли існують протипоказання до виконання стентування або ангіопластики. Під час такої операції хірурги встановлюють кондуїти з великої підшкірної вени, променевої артерії в аорту. Такі шунти повідомляють висхідну аорту і ділянку коронарної артерії дистальніше її поразки. Завдяки цьому здійснюється проведення крові в аорті в обхід її звужених або деформованих ділянок. Шунти або мости фахівці виготовляють з біоматеріалу самого пацієнта. Матеріал беруть з інших кровоносних судин.

Маммарокоронарне шунтування

Маммарокоронарне шунтування – це різновид коронарного шунтування, при якому біоматеріал для шунтів лікарі беруть з правих чи лівих грудних (маммарно) артерій. Такі артерії найбільш близькі до анатомічною будовою коронарних судин, менш схильні до атеросклеротичного ураження або тромбозу. Отже тривалість роботи даних шунтів вище, ніж венозних.

Методики шунтування

  • Beating Heart. Це операція на працюючому серці, яка вважається еталонною методикою шунтування. Переваги такої хірургічної процедури в мінімальному ризику виникнення запалень і закупорки судин. Все це завдяки тому, що клітинні елементи менше пошкоджуються без застосування апарату штучного кровообігу. Таку операцію можна провести навіть пацієнтам з порушенням функції легенів або нирок, ішемічною хворобою серця або які нещодавно перенесли інфаркт міокарда.
  • Non-touch Aorta. При такому хірургічному втручанні лікарі не торкаються головної артерії серця (аорти), а використовують інші артерії. Перевага такої операції в мінімальному ризику виникнення ускладнень, пов’язаних з пошкодженням аорти.
  • MIDCAB. Це малоінвазивний метод проведення операції. Під час процедури лікарі не розрізають грудину, працюють на серці, що б’ється і не зачіпають аорту. Це сприяє зменшенню післяопераційного періоду, швидкому відновленню пацієнта і має косметичний ефект. Для шунтування лікарі використовують внутрішню грудну артерію, а доступ до неї отримують через невеликий розріз на лівій стороні грудної клітини розміром 6-8 см.
  • Повна артеріальна реваскуляризація міокарда. Таку операцію лікарі проводять за допомогою артеріальних шунтів. Товщина артеріальних верстат відрізняється від венозних. Завдяки цьому артерії краще адаптуються до тиску й силу кров’яного потоку, а також довше залишаються прохідними. Зазвичай під час операції лікарі використовують обидві грудні артерії або променеву артерію передпліччя з пасивної сторони.
  • Гібридні операції. Такі хірургічні втручання лікарі проводять у випадках, коли уражено велика кількість судин, що вимагають лікування різного виду. Хірурги проводять міні-інвазивне шунтування на одних судинах, а потім стентування інших пошкоджених ділянок.

Переваги шунтування серця в Odrex

У клініці серця Odrex сучасне обладнання дозволяє лікарям здійснювати міні-інвазивні операції з найменшим ризиком для життя пацієнта, контролювати всі параметри життєдіяльності і швидко виправляти всі види негативних наслідків. Сучасне медичне обладнання Cell Saver від Medtronic збирає, обробляє і зберігає власні клітини крові пацієнта. Апарат штучного кровообігу, розроблений інженерами Medtronic і фахівцями NASA, дозволяє максимально наслідувати роботу серця без ризику виникнення запалень і тромбоемболії. Установка налаштовується індивідуально під кожного пацієнта і забезпечує максимальну безпеку пацієнта. Завдяки близькості катетеризаційної лабораторії і кардіохірургічної операційної лікарі клініки Odrex можуть виконувати гібридні операції.

Хірурги клініки Серця Odrex роблять шунтування судин серця за унікальним для України методу «туфелька Святої Марії». Це спеціальна процедура, яка дозволяє здійснити перетік крові з імпланта в гомілкову артерію з мінімальному ризиком ускладнень.

Післяопераційний період

Період відновлення залежить від загального стану здоров’я, віку і супутніх хронічних захворювань у пацієнта. Ми намагаємося скоротити термін перебування пацієнта в стаціонарі. Завдяки міні-інвазивним методикам деякі пацієнти виписуються вже через 3 дні після операції. В середньому повна реабілітація після операції триває 4-5 тижнів. Лікарі призначають спеціальні лікарські препарати, які необхідно приймати протягом всього періоду відновлення. Якщо лікарі виконували операцію з розрізом грудини, щоб шви не розійшлися необхідно носити бандаж або корсет протягом 3 місяців до повного загоєння грудини. Через два тижні після операції необхідно звернутися до кардіолога для діагностики роботи серця.

Для підтримки гарного ефекту після хірургічного втручання і запобігання рецидивам захворювання лікарі дають такі клінічні рекомендації: уникати паління і вживання алкоголю, дотримуватися призначеної дієти і правильного харчування, виключити жирну і солодку їжу, вести активний спосіб життя, а також підтримувати нормальний вміст цукру в крові.

Блок «Питання-відповідь»

Наскільки безпечно аортокоронарне шунтування?

Завдяки сучасним міні-інвазивних методик проведення операцій пацієнт може не побоюватися за своє життя. Вони забезпечують максимальну точність і безпеку з найменшим ризиком для життя пацієнта, дозволяють контролювати всі параметри життєдіяльності організму під час хірургічного втручання, а також швидко реагувати і усувати будь-які причини ускладнень. Звичайно ж, ризики при операції на серці існують. Але правильна підготовка, сучасне медичне обладнання, професійність фахівців, а також дотримання рекомендацій лікаря пацієнтом зводить їх до мінімуму.

Як підготуватися до процедури?

Перед шунтуванням пацієнт обов’язково проходить детальну діагностику:

Виходячи з індивідуальних показників організму пацієнта, лікар може призначити і інші аналізи або діагностичні процедури.

Відгуки