Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Бронхіальна астма

Як зняти подразнення дихальних шляхів і не відчувати повторюваних нападів ядухи? Як усунути бронхіальні спазми і налагодити процес газообміну між атмосферним повітрям, що поглинається, і кров’ю, яка циркулює по малому колу?

Бронхіальна астма – це хронічне неінфекційне захворювання дихальних шляхів запального характеру. Для неї характерним є порушення бронхіальної прохідності при контакті з алергенами. Супроводжується спазмом гладкої мускулатури у відповідь на оточуючі подразливі фактори.

Алергенами можуть бути абсолютно різні речовини. Починаючи від харчових продуктів і закінчуючи пилком рослин та побутовою хімією. У деяких людей астма з’являється навіть при фізичному навантаженні. Можливі різновиди алергенів: яйця, шоколад, риба, мед, суниця; пахучі речовини, квіти, шерсть домашніх тварин.

Факт. Команда дослідників Центру алергії та астми університету Вірджинії дійшла висновку: якщо дитина не має алергії на котячу шерсть, то завести домашню тварину треба. Тоді малюк зможе звикнути до потенційних алергенів і виробить імунну реакцію на них.

До аналогічного висновку, але щодо собак, дійшли німецькі вчені Національного дослідницького центру сфери охорони здоров’я в контексті навколишнього середовища.

Хто найбільш схильний до захворювання?

Факт. За даними ВООЗ, 235 мільйонів людей страждають від астми. Бронхіальна астма — також одне з найпоширеніших хронічних захворювань у дітей. У дитячому періоді найчастіше спостерігається у хлопчиків. Після 10 років така тенденція здебільшого зникає. А під час статевого дозрівання недуга виявляється переважно у дівчат. У зрілому віці тенденція проявляється знову ж таки у жінок.

До категорії ризику входять

  • курці;
  • люди, які ведуть малорухливий спосіб життя;
  • а також ті, котрі працюють на виробництві та контактують з великою кількістю антигенів.

Факт. Група медичних експертів на чолі з доктором Аланом Баптистом з університету Мічиганської медичної школи дійшли висновку, що напади астми безпосередньо пов’язані з погодними перепадами і змінами вологості повітря.

Дослідники у своєму аналітичному звіті спиралися на відомості, отримані з Мічиганської дитячої лікарні. Вони простежили за частотою відвідувань клініки у 25 тисячах випадків. І встановили, що зміна вологи в атмосфері на 10% призводила до обов’язкового збільшення потоку хворих із виявленою астмою.

Симптоми бронхіальної астми:

  • кашель із в’язким мокротинням і гучними свистячими хрипам;
  • почуття нестачі повітря, напади ядухи з утрудненим видихом. Такі напади найчастіше виявляються вночі. Починаються спонтанно. Їм можуть передувати нежить, свербіж шкіри, лоскотання в носі і позіхання;
  • виражена задишка навіть без фізичного навантаження.

Під час нападу:

  • у хворого виникає потреба підійти до відчиненого вікна;
  • він намагається спертися на навколишні предмети, щоб полегшити роботу допоміжної дихальної мускулатури;
  • посилюється потовиділення.

На початковій стадії нападу кашлю може не бути. Але на його піку він виникає сухий і болісний. Потім з’являється харкотиння. Мокрота – прозора, слизова, в’язка, іноді відокремлюється насилу. Частішає пульс. Приступ триває в середньому 2 години, але може перейти в так званий астматичний статус і затягнутись на кілька днів.

Що призводить до астматичного статусу?

  • гострий бронхоспазм;
  • поява у бронхах слизових пробок;
  • серйозний набряк слизової бронхів.

Класифікація бронхіальної астми

Медики диференціюють фенотипи (за зовнішніми проявами та властивостями) бронхіальної астми.

Розглянемо клінічні та біофенотипи бронхіальної астми.

Біофенотипи показують, як відбувається процес запалення дихальних шляхів. Базуються на дослідженнях мокротиння.

Різновиди бронхіальної астми згідно з біофенотипами:

  • нейтрофільна астма — збільшена концентрація в мокроті нейтрофілів (різновид лейкоцитів);
  • еозинофільна астма — збільшена концентрація в харкотинні еозинофілів (різновид лейкоцитів);
  • змішана — зростання вмісту в мокроті і еозинофілів, і нейтрофілів;
  • малогранулоцитарна — запалення не пов’язане з підвищенням кількості еозинофілів та нейтрофілів у харкотинні.

Вчена спільнота виділяє також клінічні фенотипи астми:

  • алергічна астма — на її появу впливає спадковий фактор, проходить одночасно з іншими алергічними захворюваннями, несе у собі ознаки еозинофільного запалення;
  • неалергічна астма — взаємозв’язку з алергенами немає, астма при ожирінні — її супроводжує слабо виражене еозинофільне запалення дихальних шляхів;
  • астма з повторюваним, одним і тим самим характером обструкції (порушення прохідності повітря по бронхіальному дереву) — має «затяжний» характер; бронхи поступово змінюють свою структуру при цій формі.
  • астма з пізнім початком — не пов’язана з алергенами, частіше виникає у жінок в менопаузі, що отримують замісну гормональну терапію (естроген або естроген плюс прогестін). Ризик захворювання також збільшується у чоловіків з зайвою вагою.

Хто зможе прийти на допомогу?

У Медичному домі Odrex вам прийдуть на допомогу лікар-терапевт або пульмонолог та алерголог. Вони проведуть необхідне діагностичне обстеження та призначать відповідний курс терапії. Тут працюють професіонали, які готові надати своєчасну допомогу.

Діагностика бронхіальної астми

На сьогоднішній день Медичний дім Odrex має всі технології для того, щоб брати алергопроби в будь-який сезон незалежно від перебігу алергії.

Алергопроби — це скринінг-діагностика, яка допомагає з’ясувати, на який саме алерген реагує організм. Для визначення алергічного статусу хворий проходить шкірні тести на чутливість до побутових, пилкових та грибкових алергенів.

Також лікар може взяти пробу на харкотиння, для того щоб перевірити, чи є в ній висока концентрація еозинофілів (підвид лейкоцитів крові).

Ще один з основних методів діагностики – це дослідження функції дихання, спірографія. Проходить із застосуванням інгаляції спеціальною речовиною, яка впливає на рецептори, що дозволяє оцінити, наскільки збільшується обсяг форсованого видиху у пацієнта (ОФВ). Зміна показників ОФВ говорить про характер обмежень надходження повітря бронхіальним деревом.

Крім того, лікар призначить низку лабораторних аналізів, таких як: загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, аналіз визначення специфічних антитіл, вироблених до алергену, загальний аналіз сечі, аналіз калу на наявність гельмінтів, КТ (комп’ютерна томографія).

Лікування бронхіальної астми

Насамперед необхідно самостійно усунути дію дратівливих алергенів. Під час нападу людину треба звільнити від одягу, що здавлює, щоб рухи грудної клітки ніщо не сковувало. Але в домашніх умовах причину захворювання не можна усунути. Антигістамінні (протиалергічні) засоби можуть лише зняти епізод загострення алергії. Тому слід негайно звернутися до лікаря. Лікар-пульмонолог призначить медикаментозну терапію, яка може включати не лише антигістамінну, а й бронхолітичну, протизапальну, а також симптоматичну терапію за показаннями.

Для збереження свіжого повітря в приміщенні лікарі рекомендують використовувати атмосферні очищувачі.

Питання-відповідь

Чи є фактори (крім вдихання алергенів), які можуть спричинити загострення бронхіальної астми?

Так. Безумовно, вони є. Перерахуємо основні:

  • респіраторні вірусні інфекції;
  • неадекватне фізичне навантаження;
  • метеофактори вдихання токсичних речовин.

Що потрібно робити для надання першої допомоги при нападі бронхіальної астми?

Один із найперших способів надання допомоги при раптовому нападі астми – це використання мініінгалятора – швидкодіючого бета-антагоніста (бронхолітик, що знімає спазм), який розслаблює мускулатуру в ділянці дихальних шляхів. Він відновить надходження повітря до дихальної системи. А вже після цього необхідно терміново звернутися до лікаря.

Щоб передбачити загрозу нової бронхіальної атаки, що наближається, важливо самостійно вести добовий моніторинг пікової швидкості видиху. Хворий це здійснює за допомогою приладу пікфлоуметр, який показує стан прохідності дихальних шляхів.

Пікфлоуметр – портативний пристрій для вимірювання швидкості повітря під час видиху.

Чи можна вилікувати бронхіальну астму?

Можна досягти тривалої ремісії хвороби та уникнути важких ускладнень, якщо дотримуватись всіх рекомендацій лікаря та проводити постійний контроль стану свого здоров’я.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки