Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Атеросклероз сонних артерій

При атеросклерозі стінки артерій ущільнюються, просвіт звужується, і кров не може вільно надходити до органів і тканин. Головний біль, тимчасові порушення зору і слуху, раптові короткочасні втрати свідомості — симптоми, які повинні насторожити.

Як правило, бляшки з’являються в місцях розвилки великих артерій, де відбувається турбуленція потоку крові, розподіл її на гілки. Наприклад, в місці поділу сонної артерії на внутрішню і зовнішню. При цьому, у зв’язку з анатомією судин, більше страждає внутрішня сонна артерія, яка постачає кров’ю півкулі головного мозку. Саме з цим пов’язаний розвиток симптомів.

Як розпізнати?

Ознаки атеросклерозу сонних артерій проявляються не відразу, цей процес відбувається повільно. Головний біль, тимчасове порушення зору і слуху, шум у вухах, раптові короткочасні втрати свідомості — це ті симптоми, які повинні насторожити пацієнта.

Діагностика атеросклерозу сонних артерій.

Щоб атеросклероз сонних артерій не став загрозливим для життя діагнозом, потрібно ретельне обстеження й правильне лікування.

Після зустрічі з лікарем і ретельного огляду проводиться інструментальна діагностика — дуплексне сканування. Це ультразвукове дослідження, яке не вимагає підготовки і триває 15-20 хвилин.

Якщо за результатами УЗД виявляють атеросклероз сонних артерій, що вимагає хірургічного втручання, проводиться ще й ангіографія.

Обладнання у нашій клініці дозволяє отримати зображення високої якості з можливістю 3D-реконструкції судинного русла. Завдяки цьому лікар отримує необхідну інформацію навіть про стан тих судин, які ультразвук «не бачить».

Лікування атеросклерозу

Тактика лікування атеросклерозу сонних артерій залежить від стадії (занедбаності) захворювання. На початковій стадії використовують медикаменти, які уповільнюють ріст бляшок і покращують властивості крові, дають змогу уникнути необхідності проведення операції, зменшуючи більш ніж удвічі ризик виникнення інсульту.

У разі вираженого атеросклерозу, коли бляшки сонної артерії досягають 70% від площі поперечного перерізу судини та/або мають пухку нестабільну поверхню, можливе хірургічне втручання.

В Медичному домі Odrex проводиться стентування и шунтування сонних артерій, а також видалення атеросклеротичних бляшок із просвітів судин.

Стентування

Щоб усунути проблему, можна, наприклад, вдатися до стентування — розширення судини за допомогою стента. До речі, біологічні стенти через деякий час розсмоктуватися, виконавши свою функцію. Завдяки цьому можливе повторне проведення маніпуляцій в майбутньому (за необхідності).

Судинні хірурги Медичного дому Odrex успішно виконують відкриті операції на судинах.

Їх проведення дає можливість видалити бляшку, очистити судину, виконати її вирівнювання, якщо вигин призводить до втрати швидкості кровотоку. Невеликий розріз в області кивального м’язу дозволяє позбутися проблеми в той же день. Операція на сонних артеріях проводиться найчастіше під місцевою анестезією. Пацієнт у свідомості, і це допомагає хірургу контролювати ситуацію. Крім того, місцева анестезія — найбезпечніший вид знеболювання.

Після такої процедури накладаються косметичні шви, тому пацієнт може не хвилюватися про зовнішні дефекти. Час перебування в стаціонарі становить всього 1-3 дня в залежності від самопочуття. Звичайно, після цього потрібне застосування медикаментів і, на якийсь час, обмеження навантажень. Проте пацієнти, як правило, легко переносять операцію, реабілітаційний період і швидко повертаються до звичного способу життя.

Варто зазначити, що в нашій практиці мало місце успішне проведення симультанних (поєднаних) операцій. Так, наприклад, видалення бляшок сонних артерій поєднали з заміною кришталика. Таким чином пацієнта позбавили від ризику інсульту і повернули йому зір.

Хто в зоні ризику розвитку атеросклерозу судин шиї?

По суті, кожна людина, особливо після 50 років, схильна до такого захворювання, як атеросклероз сонних артерій. Наслідки цього захворювання раптові і дуже серйозні, тому ми рекомендуємо регулярно проходити профілактичне обстеження навіть без явних на те причин. Вкрай важливо проходити регулярні обстеження, якщо у пацієнта раніше вже виявлялися порушення мозкового кровообігу. Інсульт, що випливає з атеросклероз, кардинально змінює життя хворого і його родини в гіршу сторону. Тому краще завчасно подбати про своє здоров’я і благополуччя близьких людей.

Атеросклероз і стеноз сонних артерій — це одне й те саме?

Ці поняття пов’язані, але не ідентичні. Стенозом називають звуження кровоносних судин, і одна з найбільш частих його причин — як раз атеросклероз. Небезпека цього стану в тому, що воно може не проявлятися ніякими симптомами до того моменту, поки у людини не виникне інсульт. Це ще раз нагадує про важливість скринінгових досліджень, покликаних запобігти «судинну катастрофу».

Як змінюється спосіб життя людини, якій зробили операцію на судинах шиї?

Люди стають більш активними. Вони позбуваються симптомів, пов’язаних із порушенням кровообігу, страху інсульту та інших важких станів. Дослідження після операції, які показують нормальний стан кровотоку, дають їм можливість розслабитися і повернутись до повноцінного життя.

Чи можна зробити так, щоб бляшки розсмокталися?

Не існує ліків, які б “прочищали” судини і руйнували бляшки. Поки за допомогою медичних препаратів можна тільки сповільнити або зупинити зростання бляшок, якщо вони не досягли великих розмірів.

Відгуки

Записатись на прийом

Куди звертатись

Багатопрофільна клініка на Розкидайлівській вул. Розкидайлівська, 69/71