Вроджена вада серця
Вроджені вади серця – це група захворювань, яка поєднує між собою наявність дефектів у структурі серця, його клапанів та/або судин. Вони виникають ще у внутрішньоутробному періоді та стають причиною порушення гемодинаміки – циркуляції крові в організмі. Як правило, цю патологію діагностують у дитячому або ранньому дитячому віці.
Вроджена вада серця має свої симптоми. До них відносяться:
- блідість або синюшність шкіри (особливо на обличчі, фалангах пальців, стопах), що посилюється при будь-якому напруженні;
- набряклість кінцівок;
- безпричинні вигуки, що супроводжуються появою холодного поту;
- задишка при навантаженнях та у стані спокою;
- відставання у додаванні ваги, фізичному розвитку, м’язова слабкість, непритомність;
- занепокоєння, відмова від грудей;
- прискорення або уповільнення серцебиття без видимих причин.
Старші діти можуть також скаржитися на біль у ділянці серця та грудної клітки, запаморочення.
Які з перерахованих симптомів виникнуть у дитини і чи взагалі виникнуть, залежить від виду аномалії та характеру порушень гемодинаміки.
Факт. Вади серця виявляються у 1% новонароджених і займають перше місце за смертністю дітей до року. Уроджені вади у дорослих виявляються набагато рідше – приблизно 0,2%. Це пояснюється тим, що такі аномалії, як правило, виявляються відразу після народження або в дитячому віці і закінчуються або смертю, або успішною хірургічною корекцією.
Результат захворювання безпосередньо залежить від того, на якій стадії діагностовано вроджену ваду серця. Тому на жоден із можливих симптомів не можна заплющувати очі. Похід до лікаря при їх виявленні має бути негайним.
Діагностика
Діагностика вродженої вади серця починається із загального фізикального обстеження та аускультації (фізичний метод медичної діагностики, який полягає у вислуховуванні звуків, що утворюються в процесі функціонування внутрішніх органів) серця. При виявленні шумів у серці або інших насторожуючих симптомів призначаються електрокардіографія (метод дослідження діяльності серця шляхом реєстрації електричних імпульсів, що виникають у серцевому м’язі), фонокардіографія (діагностичний метод, що дозволяє досліджувати шуми та тони серця), рентген та магнітно-резонансна томографія органів грудної клітки, біохімічний аналіз крові. Кардіолог може також направити на ехокардіографію. Це ультразвукове дослідження, за допомогою якого дається оцінка стану серцевого м’яза та клапанного апарату, швидкості та особливостей руху крові.
Лечение
Ответ на вопрос о том, каким должно быть лечение врожденного порока сердца, зависит от состояния гемодинамики. Если порок сердца компенсированный, то есть сердечная недостаточность отсутствует, оперативное лечение может быть отсрочено. При этом может применяться симптоматическая терапия, направленная на устранение симптомов, например, приступов одышки.
Лікування
Відповідь на питання про те, яким має бути лікування вродженої вади серця, залежить від стану гемодинаміки. Якщо вада серця компенсована, тобто серцева недостатність відсутня, оперативне лікування може бути відстрочене. При цьому може застосовуватися симптоматична терапія, спрямована на усунення симптомів, наприклад, нападів задишки.
Які причини вроджених вад серця?
Причини, через які може виникнути вроджена вада серця, діляться на кілька груп:
- генетичні – хромосомні та генні мутації;
- інфекційні – особливо небезпечними для плода є сифіліс, краснуха, кір, токсоплазмоз (паразитарне захворювання, переносником якого є кішки), вітряна віспа, герпес, грип, перенесені матір’ю під час вагітності;
- вплив факторів довкілля, зокрема радіаційне забруднення;
- хронічні неінфекційні захворювання у матері (цукровий діабет, ревматизм, ендокринні порушення та ін.);
- хімічні – негативний вплив на плід хімічних речовин, які потрапляють до організму матері.
Що робити майбутнім батькам з метою профілактики вродженої вади серця у дитини?
Насамперед батьки мають якомога раніше відмовитися від шкідливих звичок. Здоровий спосіб життя та повноцінне харчування – це перший пункт профілактики. Дуже важливо також до настання вагітності вилікувати всі захворювання, що підвищують ризик уроджених аномалій. У період вагітності потрібно з обережністю підходити до прийому лікарських засобів, остерігатися вірусних інфекцій, уникати негативного впливу зовнішнього середовища, контакту з небезпечними хімічними речовинами. Слід зазначити, що у перші три місяці вагітності плід найбільш уразливий до будь-яких впливів. Крім того, згідно з науковими даними, до факторів ризику відносять вік вагітної до 17-ти та понад 40 років, тому краще виношувати дитину в період із 18-ти до 40 років.
Часто занепокоєння батьків викликають виявлені під час огляду дитини шуми у серці. Чи завжди вони вказують на порок серця?
Шуми в серці можуть бути спричинені різними причинами. Іноді вони абсолютно нешкідливі і проходять з віком, іноді свідчать про незначні порушення, які зовсім не загрожують життю дитини. Однак у ряді випадків шуми в серці дійсно вказують на наявність пороку і є чи не єдиним його симптомом, тому що на початкових стадіях він може ніяк не проявляти себе. Тому батьки повинні бути дуже уважні до здоров’я дитини, регулярно приводити його на огляд у педіатра і, якщо необхідно, у кардіолога. Адже якщо у дитини вроджена вада серця, своєчасне лікування є життєво важливим.