Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Далекозорість (гіперметропія)

У кого, як і чому розвивається далекозорість?

Приблизно кожна четверта людина Землі знає, що таке далекозорість не з інтернет-статей, а з власного досвіду.

У кого, як і чому розвивається далекозорість?

Далекозорість — це порушення зорової функції, при якому зображення близько розташованих до ока об’єктів фокусується не на сітківці, а в площині за нею. Відповідно, людина бачить їх нечітко. Далекозорість (вона ж — гіперметропія) часто зустрічається у дітей, і якщо вчасно вжити необхідних заходів, зір можна повернути в норму. Тому дуже важливо регулярно проходити комплексну діагностику зору.

Фахівці Медичного дому Odrex допоможуть визначити наявність зорових порушень та запобігти їм. Далекозорість, причини виникнення якої пов’язані з особливостями будови та функціонування ока, проявляється в ранньому віці і часто має спадковий фактор. Крім того, існує таке поняття, як вікова далекозорість або пресбіопія. Зазвичай вона розвивається після 40-45 років. З віком еластичність кришталика знижується, і здатність однаково добре фокусуватися на далеких та близьких об’єктах має тенденцію до погіршення.

Факт. Те, що людина, яка страждає на далекозорість, чудово бачить віддалені об’єкти, — міф. Зір у далечінь у таких пацієнтів може бути як хорошим, так і поганим. На це впливає ступінь гіперметропії. Далекозорість проявляється не лише низьким відсотком ближнього зору. Її симптоми залежать від ступеня порушень, віку пацієнта, наявності астигматизму (дефект, спричинений неправильною формою кришталика, рогівки чи ока).

Гаврилюк Микола Вікторович, офтальмолог, офтальмохірург

Перерахуємо провідні ознаки захворювання:

  • швидка стомлюваність;
  • запалення очей;
  • головний біль;
  • відчуття «піску» в очах.

Факт. Важливо знати, що в юному віці людина може і не помітити проблему, тому що око самостійно компенсує далекозорість шляхом напруження внутрішньоочних м’язів. Проте за відсутності правильної корекції погіршення зору неминуче.

Факт. Майже всі люди народжуються далекозорими, але це порушення «проходить» само по собі в процесі росту очного яблука. Натомість фізіологічна далекозорість теж має свої норми, тому дітям ВООЗ рекомендує регулярно проходити обстеження у офтальмолога.

Діагностика

Діагностика включає визначення гостроти зору вдалечінь і зблизька, без корекції та з корекцією, на вузьку і на широку зіницю. Також проводиться рефрактометрія (дослідження оптичної системи ока), офтальмоскопія (огляд очного дна) та за необхідності інші обстеження в індивідуальному порядку.

Лазарева Наталя Анатоліївна, дитячий офтальмолог

Лікування

У випадку, коли у пацієнта виявлена ​​далекозорість, лікування передусім передбачає оптичну корекцію за допомогою правильно підібраних окулярів. Якщо вчасно не почати використовувати окуляри, внутрішньоочні м’язи постійно спазмуватимуться, намагаючись правильно сфокусувати зображення, від чого зір погіршиться.

Крім того, далекозорість часто стає причиною косоокості. Батьки іноді відмовляються одягати дитині окуляри, але таким чином вони роблять своєму чаду лише гірше. Важливо «навчити» очі бачити на 100% у дитинстві, інакше може розвинутись амбліопія або «ледаче око» – стійке зниження гостроти зору з тієї причини, що мозок звикає до нечіткого зображення. Після 15 років амбліопія лікуванню вже не піддається.

Лазерне лікування при далекозорості застосовується лише після 21 року, коли зупинився ріст організму (Медичний дім Odrex може лише направити на лазерну корекцію, але не проводить її). Рішення про це приймається залежно від товщини рогівки та інших параметрів. Проте навіть після лазерної корекції далекозорості повернути 100% зір тим, хто не носив у дитинстві окулярів, вже не вдасться.

Питання – відповідь

Якщо у людини виявлено далекозорість, вправи для очей можуть допомогти?

Гімнастика для очей сама по собі не усуне проблему, але виявиться додатковим способом її подолати в комплексі з іншими лікувальними заходами. Ось кілька ефективних вправ:

  • рухайте очима по вертикалі та горизонталі – по 5 разів у кожному напрямку;
  • переводьте погляд із близьких на далекі об’єкти. Повторіть 5-7 разів, після кожного разу слід покліпати;
  • сядьте, розслабтеся і повільно нахиляйте голову праворуч, переміщуючи при цьому погляд. Повторіть 10 разів в кожен бік;
  • «обводьте» очима геометричні фігури, вісімку, знак нескінченності;
  • спостерігайте за птахами, які пролітають.

Така гімнастика покращує кровопостачання та тренує м’язи ока, стимулює кришталик та покращує акомодацію – здатність фокусуватися на різновіддалених об’єктах.

Як можна запобігти розвитку далекозорості?

Дуже важливо дотримуватися правил гігієни зору, особливо під час роботи за комп’ютером. Не забувайте давати очам відпочинок, виконувати описані вище вправи, стежити за режимом освітлення і не спотворювати поставу під час свого перебування на робочому місці. Безумовно, впливає і раціон харчування: організм повинен отримувати всі необхідні для нормального функціонування речовини. І останнє, звичайно, — своєчасне лікування.

Чи пов’язана вікова далекозорість із ризиком розвитку катаракти?

Механізми розвитку цих захворювань не мають нічого спільного, проте в їх основі лежить загальна причина — вікові зміни. У випадку з катарактою – це помутніння кришталика, а у випадку з далекозорістю – втрата кришталиком еластичності та послаблення м’язів, які його утримують.

Обидві проблеми вимагають уважного ставлення до себе та діагностичного обстеження.

Відгуки