Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Деформуючий остеоартроз

Остеоартроз — дегенеративно-дистрофічне захворювання суглобів, у процес якого залучаються всі елементи, які формують суглоб, не лише хрящова тканина. Це і зв’язковий апарат, і меніски, і капсула суглоба. Деформуючий остеоартроз — патологія, яка має властивість прогресувати.

Як повернути рухливість суглобам?

Як відновити свій опорно-руховий апарат, якщо кісткові з’єднання скелета зазнали катастрофічних модифікацій?

Симптоми остеоартрозу спостерігаються у 35% населення планети. Серед українців хвороба діагностується у 6,5% мешканців країни. У молодому віці вона властива чоловікам, які отримали травми опорно-рухового апарату. А в літньому віці на цю недугу страждають переважно жінки. Ступінь деформуючого артрозу посилюється залежно від тяжкості деформації суглобів.

Факт. Єдиний суглоб людського тіла, який здатний здійснювати кругове обертання на 360 градусів, — це плече. Етіологія захворювання залишається неясною і до сьогодні. Але є певні чинники ризику.

Фактори ризику:

 • спадкова схильність до підвищеного травматизму;
 • збільшення маси тіла;
 • вікові зміни;
 • приналежність до специфічних професій, що вимагають додаткового фізичного навантаження на
 • скелет;
 • інфекційні захворювання;
 • гормональний дисбаланс;
 • суглобові травми;
 • процес розпаду у сполучній тканині.

Факт. Склад кісткової тканини людини:

 • 52% — вода,
 • 22% — неорганічні сполуки,
 • 12% — органічні сполуки,
 • 14% — жирові сполуки.

Кісткова тканина заново відновлюється кожні 7 років.

Причини розвитку деформуючого артрозу:

 • наявність перенесених травм;
 • запалення із потраплянням у суглоб патогенних мікроорганізмів;
 • запальні захворювання, зокрема, аутоімунного характеру на зразок ревматоїдного артриту;
 • хвороби, пов’язані з порушенням кісткоутворення (хвороба Пертеса, хвороба Кеніга, хвороба Шляттера).

Факт. Найменша кістка скелета людини – це стремінце, після народження лише вушні кісточки залишаються без змін. А найбільша кістка в тілі людини – порожня стегнова кістка.

Симптоматика деформуючого остеартрозу суглобів

На початкових стадіях спостерігаємо запальний процес, який супроводжується набряком, але на пізніших стадіях суглоб стає «сухим«. Збиваються процеси клітинного живлення м’яких тканин у зоні деформуючого артрозу, неврологічні порушення. Хрускіт у суглобах, вони ціпеніють. Наприклад, часто спотворюється колінний суглоб у варусній деформації (відбувається внутрішнє зміщення кісток кінцівок щодо серединної лінії тіла). Людина часто відчуває ранкову скутість тривалістю до півгодини. Рух у суглобі обмежується. Капсула, яка покриває суглобову поверхню, стає тугорухливою, атрофуються м’язи, з’являється більший ризик травматизму.

Остеоартроз насамперед дається взнаки сильним болем. Больовий синдром виникає неоднорідно. Механізм його появи такий. Суглобова щілина звужується через дистрофічні зміни в покривному хрящі та в суглобовій кістковій тканині. Форму суглобової поверхні змінюють периферичні утворення кістково-хрящового характеру. Остеофіти (кісткові нарости) викликають подразнення суглобової капсули, періартикулярних (навколишніх суглобів) м’язів і зв’язок, синовіальної оболонки (внутрішній шар кістково-фіброзного каналу або суглобового каналу).

Розрізняють навіть певні різновиди прояву болю:

 • стартові болі — продовжуються загалом 15-20 хвилин, виникають, коли людина починає рухатися після перебування в стані спокою;
 • механічні – з’являються при фізичних навантаженнях та зникають під час відпочинку;
 • блокадні — виникають різко, раптово позбавляють суглоб рухливості, пов’язані із затисканням волокон хряща.

Залежно від характеру болю визначаємо стадії патології:

 • при деформуючому остеоартрозі 1-го ступеня суглоб викликає хворобливі відчуття при сильних фізичних навантаженнях та у період спокою;
 • при деформуючому остеоартрозі 2-го ступеня пацієнт відчуває біль навіть при незначних фізичних навантаженнях і знову ж таки у стані спокою;
 • при деформуючому остеоартрозі 3-го ступеня біль виникає у будь-який час дня і ночі незалежно від фізичних навантажень.

Залежно від локації диференціюють остеоартроз:

 • колінних суглобів – гонартроз;
 • кульшових суглобів – коксартроз;
 • суглобів кисті, які розташовані між проксимальною та дистальною фалангами.

Де вам нададуть грамотну допомогу?

У Медичному домі Odrex лікарі проведуть повне обстеження вашого організму за допомогою професійного обладнання. Тут вам не знадобиться багато часу на діагностику і водночас ви отримаєте точний результат моніторингу вашого здоров’я. Результат діагностики послужить основою для призначення вам подальшої індивідуально підібраної терапії.

Діагностика

На початковій стадії захворювання лікарі використовують такий метод діагностики, як ультразвукове дослідження суглобів.

На пізніших стадіях застосовується рентгенографія – вона передає зображення трансформацій суглобової поверхні, може показати появу кісткових шипів. Найоптимальнішими методами обстеження є КТ (комп’ютерна томографія – вивчення структури кісткової тканини за допомогою рентгенівських променів) та МРТ (магнітно-резонансна томографія – за допомогою електромагнітних хвиль спостерігаємо зміни у м’яких тканинах).

Лікування деформуючого остеоартрозу

На ранніх стадіях деформуючого артрозу застосовуються консервативні методи терапії. На пізніших — лише оперативні. Терапевтичний курс може розпочатися з медикаментозного консервативного лікування. Воно передбачає застосування протизапальних препаратів, кортикостероїдів (стероїдних гормонів, що продукуються корою надниркових залоз), препаратів гіалуронової кислоти, а також всередину суглоба лікар може призначити введення насиченої тромбоцитами плазми.

Ця лікарська терапія спрямована на:

 • зменшення тертя суглобових поверхонь;
 • зупинення запального процесу в синовіальній оболонці, який супроводжується також больовим синдромом та скупченням рідини у суглобовій порожнині.

При гострих больових синдромах травматолог призначає нестероїдну протизапальну терапію та окисгенотерапію (вдихання газової суміші з підвищеною концентрацією кисню). Також підбирає індивідуальний медикаментозний курс.

Факт. Кістка людини у два з половиною рази перевищує характеристики граніту. Кістковий блок розміром із сірникову коробку може витримати 9 тонн гранітної плити. Кісткова тканина навіть більш пружна, ніж дубова кора.

Якщо ліки не дають належного ефекту, то знадобиться оперативне лікування у вигляді: виправлення деформації осі кінцівки, радикального оперативного втручання – ендопротезування. Це заміна компонентів суглоба імплантатами. Цей спосіб допомагає повністю відновити функціонування кінцівки навіть на важких стадіях захворювання. Після операції пацієнт має можливість відновити свої трудові навички та покращити якість життя. Перебування в стаціонарі після операції займає приблизно добу-дві. А на реабілітаційний період припадає загалом до 2-х місяців.

Запитання-відповідь

При ендопротезуванні скільки може служити протез пацієнту?

Сучасні протези розраховані на 15–20 років. Після зношування їх змінюють.

Чи збираються солі у суглобах при остеоартрозі?

Ні, це міф. Солі у суглобах не відкладаються. Єдине захворювання, при якому спостерігається концентрація солей сечової кислоти в суглобах, — це подагра.

Чи потрібно зберігати спокій при деформуючому остеоартрозі?

Ні, не зовсім так. Чим більше ви рухаєтеся, тим краще (за винятком бігу та різких рухів). Інакше суглоб «застоюється» та його функціональні здібності важко повернути. Саме завдяки руху відбувається живлення та змащування суглоба. Найоптимальніший вид активності – це ходьба та плавання (максимальний обсяг рухів при мінімальному навантаженні).

Відгуки