Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Дитячі інфекції

До дитячих інфекцій класично відность 5 хвороб та загадкову шосту хворобу

  1. Кір
  2. Краснуха
  3. Паротит
  4. Скарлатина
  5. Вітряна віспа

Чому вони дитячі? Бо в довакцинальну епоху більшість дітей хворіло цими інфекціями у віці до 5 років.

Кір

Дуже заразна вірусна інфекція. Передається аерогенним шляхом. Це означає, що можна заразитисm, не перебуваючі у тісному контакті з хворою людиною

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік.

За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає.

Кір може ускладнюватись запаленням легень або енцефалітом, тому за перших ознак обов’язково зверніться до лікаря!

Краснуха

Вірусна інфекція, яка протікає з висипкою та гарячкою. Висипка часто з’являється спочатку за вухами, але швидко поширюється всім тулубом. Характерно також збільшення потиличних лімфовузлів. Краснуха здебільшого протікає доброякісно та рідко дає ускладення, але є надзвичайно небезпечною для вагітних жінок. Вірус краснухи може проникати через плаценту, викликаючи у дитини синдром вродженої краснухи.

Під час внутрішньоутробного зараження механізм ушкодження плода має багатофакторний характер:

  • занесення вірусів у плаценту під час вірусемії у матері та їхнє розмноження призводять до ушкодження тканини, кровоносних судин, формування дрібних зон некрозу, порушується трофіка плода, виникає гіпоксія;
  • у випадку зараження на 4–6-му тижні найчастіше формуються патології очей, на 5–10-му — серця, на 3–11-му — мозку, на 7–10-му — органів слуху;

Клінічні ознаки синдрому вродженої краснухи:

  • очні аномалії — катаракта, інфантильна глаукома, пігментна ретинопатія розвиваються у майже 43% дітей з уродженою краснухою, у 80% пацієнтів відбувається ураження обох очей (ретинопатія є доброякісною, не прогресує і не порушує зір на відміну від катаракти);
  • нейросенсорна втрата слуху є найбільш поширеним проявом уродженої краснухи — у 40% пацієнтів це може стати єдиним проявом хвороби, порушення слуху може бути дво- чи однобічним;
  • вроджені вади серця фіксують у 50% інфікованих немовлят у перші 2 місяці життя.

Перед вагітністю кожна жінка має визначити свій імунний статус щодо краснухи, при відсутності антитіл — провакцінуватись!

Якщо вагітна жінка захворіла на краснуху вона має якнайшвидше звернутись до лікаря для отримання людського імуноглобуліну.

Епідемічний паротит (свинка)

Викликається вірусом, який уражає залозисту тканину.

Захворювання розпочинається з ознаків ГРВІ, але за тиждень приєднується запалення слинних залоз.

Найчастіше — навколовушних, рідше підщелепних залоз, зазвичай двосторонній.

Біль і набряк слинних залоз — найсильніші на 2-ий або 3-ій день; слинна залоза «тістувата», рідше тверда, шкіра над нею напружена, незмінена, поступово набряк охоплює навколишні тканини (скроневі ділянки, ділянки виличної дуги, соскоподібного паростка, шиї), витісняючи вушну раковину назовні. Ці симптоми зменшуються через 3–4 дні, регресують повністю через ≈7 днів.

Орхоепідидиміт, асоційований з вірусом епідпаротиту: одно- або двобічний; зустрічається у 30–40 % хворих хлопчиків (у підлітковому віці) і молодих чоловіків, зазвичай наприкінці першого тижня. Симптоми з’являються раптово – гарячка, сильний біль у яєчку, що іррадіює у промежину, набряк, гіперемія та підвищення місцевої температури, біль у нижній частині живота, головний біль, озноб, нудота та блювання; симптоми, як правило, зберігаються 4 дні.

Скарлатина

Гостра бактеріальна інфекція, яка викликається стрептококком.

Розпочинається раптово з високої температури, болю в горлі. Мигдалини набряклі, вкриті гнійним нальотом, збільшені передньо-шийні лімфовузли.

Зазвичай через добу після початку захворювання на шкірі хворого виникає характерний висип. На рожевому тлі видно дрібні цятки, яскраво-рожеві або червоні, нерідко вони сверблять.

Висип здебільшого в нижній частині живота, паховій зоні, на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок. Він триває від 2 до 6 днів, потім блідне і покривається дрібними лусочками, а на кінцівках, особливо кистях і стопах, великими пластами. Що яскравішим і ряснішим був висип, то більше виражене лущення. У середньому лущення триває 2-3 тижні.

Скарлатина — єдине з дитячих захворювань, яке потребує лікування антибіотиками!

Вітряна віспа

Викликається вірусом герпеса 3 типу та після одужання вірус залишається в організмі назавжди. У дорослому віці вітряна віспа повертається у вигляді оперізувального герпесу.

Характерні симптоми загальної інтоксикації: нездужання, втрата апетиту, субфебрильна температура тіла тощо. На такому тлі або й без будь-яких передвісників на шкірі з’являються висипання, що часто супроводжуються підвищенням температури тіла. Перші елементи висипу можуть з’явитися за нормальної температури тіла. Висипка локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. У разі інтенсивного висипу його елементи можна знайти на долонях та підошвах, на слизовій оболонці рота та очей!

Після стадії плям висип швидко перетворюється на характерні для вітряної віспи пухирці. Останні мають круглу та прозорий вміст.

Везикули швидко підсихають через 1–3 дні. На їхньому місці утворюються бурі кірочки, які відпадають через 1–3 тижні. Висип під час вітряної віспи з’являється протягом кількох днів, тому для нього характерна поліморфність — на певній ділянці шкіри можна знайти елементи висипки на різних стадіях розвитку.

Всі дитячі інфекції, окрім скарлатини є вакцин-керованими. Для попередження захворювання існують безпечні та доступні вакцини.

Лікування є симптоматичним. За умови важкого перебігу можуть додаватись противірусні засоби або імуноглобуліни.

Для правильного діагнозу, а так і правильного лікування звертайтесь до лікаря за першої підозри.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки