Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Дитячий апендицит

До 4 років діти рідко хворіють апендицитом. Але «рідко» не означає «ніколи», і у малюків, яким не пощастило, запалення апендикса розвивається стрімко, при цьому самі клінічні прояви запізнюються або не виражені явно. А ось після 7, і, особливо в 12, років запалення червоподібного відростка сліпої кишки з одиничних випадків перетікає в розряд одного з найбільш «популярних» захворювань. Добра новина в тому, що цю проблему нескладно вирішити — якщо вчасно помітити симптоми і вжити відповідних заходів.

На що звернути увагу: симптоми апендициту

Вікові особливості організму диктують свої умови — запалення апендициту у дітей проходить зовсім не так, як у дорослих. Тому головна пам’ятка батькам: не намагайтеся поставити діагноз, керуючись власними спогадами. Краще запам’ятайте ознаки, при яких варто насторожитися.

В 2-3 роки:

  • сонливість,
  • млявість,
  • відмова від улюбленої їжі або мультиків,
  • незвичайна мовчазність і байдужість,
  • невмотивоване підвищення температури до 38-40 градусів,
  • нерізкі болі в животі,
  • тахікардія (почастішання пульсу).

Порада: Ставлячи питання «де болить?», Не чекайте, що малюк вкаже на праву клубову область. Швидше за все, він просто поводить рукою по всьому животу, і, може бути, вкаже на пупок. Чи такий опис проблеми викличе у вас підозри і, можливо, ви матимете рацію. Але якщо при спробі підтягти праву ніжку до живота, дитина буде пручатися, кричати або плакати — тут вже варто бити тривогу і як можна швидше звертатися за професійною допомогою.

Від 3-х років і старше:

  • біль в животі,
  • блювота,
  • температура до 38 градусів,
  • незвична поведінка (активна дитина раптово стає байдужою, а тиха — неспокійною),
  • тахікардія (почастішання пульсу).

Порада: Зазвичай в цьому віці дитина вже впевнено визначає вогнище болю. Проблема в тому, що у деяких дітей апендикс не завжди захований в правої клубової області (іноді — за очеревиною, ближче до нирок). В такому випадку малюк буде показувати на інші області живота — що тільки додасть батькам труднощів в спробах визначити діагноз. Звичайно, дуже складно зрозуміти щось тільки за зовнішніми ознаками. Підходьте до дитини кожні півгодини і погладжуйте живіт, злегка натискаючи на нього в нижній половині зліва і справа. Якщо біль не проходить, а, навпаки, тільки посилюється, — якомога швидше зверніться до лікаря.

Як так вийшло: причини розвитку апендициту

Через особливості будови червоподібного відростка сліпої кишки, будь-який запальний процес в шлунково-кишковому тракті може стати поштовхом до приступу апендициту. І це, мабуть, найпоширеніша причина. Серед інших — зміни в раціоні харчування, аномалії самого апендикса (неправильне положення, перегини), потрапляння в просвіт відростка сторонніх тіл (калові камені, кісточки, паразити), зниження імунітету через захворювання (наприклад, ГРВІ або грип).

А який він: види апендициту у дітей

У клінічній практиці форму апендициту визначають як гостру або хронічну. Гострий апендицит у дітей, як зрозуміло з назви, приходить раптово і вимагає термінового лікування. А ось хронічний апендицит виникає рідко — і завжди це наслідки перенесеної раніше гострої форми.

Якщо ж говорити більш складною медичною термінологією, то запалення апендикса буває:

  • катаральним – тобто, без ускладнень, з невеликим запаленням і потовщенням стінок відростка;
  • деструктивним – більш серйозний випадок. Ділиться на флегмонозное (відросток збільшений, є локальний тромбоз) і гангренозне (з некрозом);
    емпієма — запалення з гноєм.

Чого чекати: які ускладнення може дати апендицит

Якщо ігнорувати симптоми і звернутись до лікаря запізно — гострий апендицит може стати смертельно небезпечним. Справа в тому, що розрив відростка нерідко стає поштовхом до розвитку гнійного запалення очеревини (перитоніту), а це, в свою чергу, прямий шлях до зараження крові (сепсису). І, хоч ймовірність такого результату тримається на рівні 17-32% — це досить високий показник. І навіть вилікуваний перитоніт — не завжди повністю одужання. Дуже часто після нього розвивається спайкова хвороба кишечника, лікування якої, навіть на сучасному рівні медицини, залишається невирішеною проблемою.

Як зрозуміти, що болить: методи діагностики Медичного дому Odrex

Щоб діагностувати гострий апендицит у дитини, лікарі Odrex попросять маленького пацієнта і його батьків якомога більше розповісти про проблему (коли все почалось, на що схожа ця біль, що відбувалось і т.д). Після цього, доктор акуратно і дбайливо пропальпує (обмацає) живіт з різних сторін. При необхідності, лікар може призначити додаткові діагностичні (УЗД або КТ) або лабораторні дослідження (загальний аналіз крові, сечі, визначення коефіцієнта нейтрофіли-лейкоцити (н/л), лейкоцитарний індекс інтоксикації Кальф-Каліфа, С-реактивний білок, загальний аналіз сечі).

Як в Odrex лікують гострий апендицит у дітей

У гострого апендициту один метод лікування — термінова операція. Вона потрібна не тільки для видалення відростка, а й для промивання (санації) черевної порожнини від гною. Але не варто хвилюватись — це абсолютно рутинна процедура.

У Odrex її проводять малоінвазивної — тобто, швидко і через проколи, лапароскопічної методикою. До того ж, у нас створені всі умови для безпеки і комфорту маленького пацієнта:

  • надихаючий яскравий інтер’єр. Ми знаємо, як важливо підтримувати дух дитини — тому створили відділення, яке нітрохи не нагадує лікарню.
  • персонал, який знає, як поводитись з дітьми. Медсестри, адміністратори і навіть менеджери з чистоти — весь персонал Odrex знає, і, головне, любить спілкуватись з дітьми.

У нашому стаціонарі дитина буде перебувати під постійним наглядом медиків, але, при бажанні, батьки можуть залишатися в палаті разом малюком.

Профілактика апендициту у дітей

На жаль, причини появи апендициту у дітей до кінця невідомі — а, значить, однозначної профілактики теж немає. Але здоровий спосіб життя ніколи не завадить — тому намагайтесь привчати дитину правильно харчуватись і регулярно займатись спортом. Крім цього, не зайвим буде контролювати стан шлунково-кишкового тракту малюка (не допускати запорів і спазмів) і вчасно лікувати всі запальні хвороби.

Відгуки