Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Діастаз м’язів передньої черевної стінки

Очеревина – це тонка напівпрозора оболонка, що покриває стінки черевної порожнини та внутрішні органи. Над цією оболонкою розташовуються м’язи, з’єднані між собою вертикальною пластиною. Вона складається із сполучної тканини і називається білою лінією живота.

За певних умов ця пластина розтягується, між м’язами з’являється відстань і очеревина виходить назовні, утворюючи випинання у вигляді валика. Це і є діастаз. Больового відчуття він, як правило, не викликає, але його чітко видно при напруженні м’язів.

Діастаз м’язів живота може бути викликаний такими причинами:

  • підвищення внутрішньочеревного тиску в результаті підйому тяжких предметів, надмірних фізичних навантажень, натужування;
  • вагітність та пологи;
  • ослаблення сполучної тканини, зумовлене різними причинами: віковими змінами, порушенням обміну речовин, варикозним розширенням вен;
  • уроджена дисплазія сполучної тканини;
  • ожиріння.

Діастаз прямих м’язів має кілька стадій розвитку.

  • На першій стадії спостерігається невелика розбіжність м’язів (до 5-7 см), візуально практично непомітна.
  • На другій стадії м’язи розходяться вже до 10 см, утворюється випинання.
  • На третій стадії (понад 10 см) чітко видно косметичний дефект, може утворитись пупкова грижа, іноді виникає зміщення внутрішніх органів.

Діастаз – прогресуюче захворювання, саме тому з його лікуванням краще не затягувати. Спеціалісти Медичного дому Odrex нададуть вам допомогу з використанням новітніх технологій та сучасного обладнання, завдяки чому ваша якість життя неодмінно поліпшиться і зовнішній вигляд стане красивішим.

Часто діастаз м’язів живота виникає після пологів. Це пов’язано з тим, що у вагітних жінок збільшена матка призводить до підвищення тиску в черевній порожнині. До того ж сполучна тканина у них через гормональні зміни стає більш м’якою і легко розтягується. Це потрібно для нормального росту плоду та проходження дитини через родові шляхи. Розходження черевних м’язів після пологів тією чи іншою мірою спостерігається практично в усіх жінок. Ризик підвищується при кесаревому розтині, що супроводжується порушенням цілісності тканин, які оточують черевну порожнину. У нормі м’язи з часом приходять у тонус, а відстань між ними скорочується. Якщо цього немає – є привід звернутись до лікаря.

Діастаз не загрожує життю пацієнта, проте знижує якість життя та через розкоординованість роботи м’язів може спричиняти деякі функціональні порушення:

  • неправильне положення тіла;
  • попереково-тазові болі;
  • болі у спині.

Діагностика

Діагностика діастазу у більшості випадків проводиться шляхом візуального огляду та пальпації. У спортивних пацієнтів з добре розниненими м’язами черевного пресу діастаз можна побачити у положенні стоячи. Він виглядає як візуальний дефект між прямими м’язами, а у разі напруження пресу – як килеподібне подовжнє випинання.

Для підтвердження ступеня діастазу доцільним є проведення комп’ютерної томографії (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ).

Лікування

Лікування діастазу прямих м’язів – хірургічне. Пацієнту може бути проведена або відкрита, або лапароскопічна операція. Обидві маніпуляції передбачають встановлення сітчастого імплантату, який виконує функцію зміцнення, а також ушивання м’язів.

Проте лапароскопія має низку переваг. Це щадна малотравматична процедура, для якої потрібно всього кілька проколів (а не великий розріз, як у разі відкритої операції). Через мікроскопічну камеру, яка вводиться через невеликий прокол у животі, хірургу чітко видно всі тканини, судини та нерви. Завдяки цьому суттєво знижується ризик рецидиву та ускладнень, зокрема розвитку спайкового процесу. Що вже казати про незрівнянний косметичний ефект!

При лапароскопічній операції скорочується період непрацездатності та час, необхідний на реабілітацію. Пацієнт проводить у стаціонарі всього 1-2 дні, до фізичного навантаження може повернутись вже через 2 тижні, а до звичного способу життя – через місяць. При цьому больовий синдром зведений до мінімуму.
Безперечною перевагою лапароскопічної операції є те, що одночасно з усуненням діастазу можна видалити пупкову грижу, міому, кісту яєчника або камені з жовчного міхура. Для пацієнта це дуже важливо, адже одна операція дозволяє вирішити відразу кілька проблем.

У деяких випадках у пацієнтів із вираженим діастазом прямих м’язів та наявністю великої вентральної грижі застосовують сучасні відкриті хірургічні методики, показання до яких встановлює після огляду лікар-хірург.

Чи може консервативне лікування допомогти позбутись вираженого діастазу?

Ефективних консервативних методів лікування немає. Якщо у вас виявили діастаз прямих м’язів, операція, як правило, — єдине вирішення цієї проблеми. Проте не варто цього лякатись. Діастаз можна усунути, вдавшись до нетравматичної лапароскопічної операції, після якої немає причин боятись ускладнень, рецидивів, великих та неестетичних швів.

Чи ефективні фізичні вправи у жінок із післяпологовим діастазом?

Діастаз прямих м’язів живота після пологів рідко проходить сам по собі, і фізичні вправи, на жаль, можуть допомогти тільки при незначному розходженні м’язів, яке сталось недавно. Лікування діастазу проводиться лише у післяпологовому періоді. З урахуванням того, що жінка більше народжувати не має наміру.

Чи не викликають сітчасті імплантати дискомфорту?

Сітчасті імплантати, або так звані ендопротези, які використовуються в нашій клініці, виготовлені із високоякісного матеріалу. Вони дуже еластичні та добре розтягуються, завдяки чому м’язи черевного преса можуть вільно скорочуватись. Тому імплантат не викликає ні болю, ні дискомфорту.
Після операції у пацієнтів відновлюються функції м’язів передньої черевної стінки, зникає валикоподібне випинання, покращується зовнішній вигляд живота. Адже плоский живіт можливий лише тоді, коли прямі м’язи знаходяться близько один до одного.

У Медичному домі Odrex проводять усі сучасні види відкритих та закритих оперативних втручань при грижах живота, включаючи грижі стравохідного отвору діафрагми.

Відгуки