Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Дистанційна літотрипсія

Літотрипсія — один з методів лікування сечокам’яної хвороби, який передбачає дроблення каменів у будь-якій із складових сечовидільної системи, найчастіше, каменів у нирках. Дистанційна літотрипсія дозволяє досягти бажаного результату неінвазивно. Це сучасний метод, що здійснюється без розрізів та проколів, без перебування у стаціонарі та з високою ефективністю. Звучить як казка, але це сьогодні медична реальність.

Різновиди літотрипсії

Сечокам’яна хвороба існує так само довго, як і людство. Утворення каміння — нерідке явище як серед чоловіків, так і жінок, тому методи лікування постійно вдосконалюються. Це дає змогу сьогодні вирішувати таку болючу та непросту проблему легше, швидше та якісніше.

Уролог Таан Надер

Як класичний метод лікування проводять хірургічне втручання. Так, цей спосіб дає змогу видалити камінь повністю, але пов’язаний з усіма ризиками та складнощами проведення операції. І потреба в цьому методі все ще є, адже є низка факторів, що впливають на вибір методу лікування. Серед менш радикальних методів лікування — літотрипсія, яка проводиться незалежно від локалізації конкрементів. Відмінності процедури полягають у способі на камінь і доступ.

  • Дистанційна ударно-хвильова літотрипсія — останнє оновлення літотрипсії. На сьогодні це єдиний неінвазивний метод лікування. Камені дробляться методом ударної хвилі, яку генерує обладнання, після чого виходять природним способом з організму. Безконтактно можна дробити:
    -камені в нирках,
    -каміння в сечоводу.
  • Контактна літотрипсія проводиться ендоскопічними інструментами. Інструмент підводиться до каменю через природні сечовивідні шляхи. Руйнують камінь механічним приладом, наприклад, лазером або зондом-літотриптером.
  • Лазерна літотрипсія перетворює каміння на пил, який надалі виходить природним способом. Цей метод найбільш підходить для видалення каменів у сечоводі, а також у випадках високої щільності каменю.
  • Контактна черезшкірна (перкутанна) нефролітотрипсія потребує невеликого розрізу, до 2 см на спині для видалення каменів у будь-якому відділі нирки. Залишки конкрементів виходять через нефростому — невелику дренажну трубку. Хороший ефект у разі великих та коралоподібних каменях.

Доцільність застосування того чи іншого методу варто визначати, маючи результати аналізів та комп’ютерної томографії, на консультації з урологом.

Процедура дистанційної літотрипсії: як проходить і переваги

Безконтактна літотрипсія проводиться амбулаторно. Це означає, що цього ж дня пацієнт іде додому. Пацієнт приходить натщесерце. Його проводять в операційну, яка призначена тільки для літотрипсій. Процедура проводиться під знеболюванням або седацією, щоби зменшити неприємні відчуття. Також це важливо і для лікаря, оскільки пацієнт не рухатиметься, заважаючи проведенню процедури.

Під час літотрипсії високоенергетичні ударні хвилі, що виробляються апаратом Dornier Compact Delta II, проходять через тіло, доки не досягнуть конкрементів. Процедура проводиться під рентген або УЗД-контролем, щоби наведення хвилі було максимально точним. Хвилі розбивають каміння на дуже дрібні шматочки, які легко пройдуть через сечовидільну систему. Триває процедура від 30 хвилин до години, залежно від розташування та розміру каменю.

Після літотрипсії близько двох годин пацієнт відновлюється в кімнаті післяопераційного перебування, після чого вирушає додому.

Переваги цього методу лікування:

  • неінвазивність та малотравматичність: немає необхідності робити розрізи, травмувати шкірні покриви та нирки;
  • висока ефективність;
  • не вимагає особливої ​​передопераційної підготовки;
  • не вимагає шпиталізації;
  • швидке відновлення;
  • не вимагає загальної анестезії, і не пов’язано з її ризиками.

Показання, протипоказання та підготовка до процедури

Дистанційна літотрипсія каменів показує хороші результати, але підходить не кожному пацієнтові із сечокам’яною хворобою. Найбільш ефективна у випадках, коли каміння невелике й добре проглядається на візуалізації. Якщо вчасно не виявити камінь, доведеться використовувати радикальніший варіант лікування, а також виникає ризик блокування сечовивідних шляхів. У разі заблокованого відпливу сечі висока ймовірність розвитку інфекції. Тому сечокам’яна хвороба вимагає регулярних зустрічей зі своїм урологом, оскільки може протікати безсимптомно.

Камені розміром 1–4 мм зазвичай проходять самостійно. Якщо конкремент трохи більше, то потребує лікування. Лікар може порадити дистанційне дроблення каміння, коли:

  • камінь понад 5 мм, тобто надто великий, щоби вийти з організму самостійно;
  • заблоковано відтік сечі;
  • утворення спричиняє сильний біль;
  • є протипоказання до більш радикального методу лікування.

Протипоказання до дистанційної літотрипсії можуть бути абсолютними та відносними, тому рішення потрібно приймати разом із лікарем. Серед абсолютних:

  • вагітність,
  • наявність інфекції сечовивідних шляхів,
  • підвищений ризик кровотечі,
  • кальцифікація судини або аневризми,
  • обструкція нижче розташування каменю,
  • аномалії розвитку скелета.

До відносних протипоказань дистанційного дроблення каменю належить великий розмір самого конкременту та аномалії розвитку сечостатевої системи.

Впливає на вибір лікування й щільність каміння: якщо вона висока, то зменшується ефективність безконтактного дроблення. Як і у випадку великої ваги пацієнта — понад 140 кг.

Перший етап підготовки до дистанційної літотрипсії включає консультацію з урологом. Пацієнту потрібно пройти кілька лабораторних аналізів, які включають:

  • загальний аналіз крові,
  • загальний аналіз сечі,
  • коагулограму,
  • ниркові проби.

Результати цих тестів потрібні, щоби визначити наявність чи відсутність інфекції в організмі та інших можливих протипоказань.

Лікар мусить знати точне місцезнаходження каменю, тому діагностика включає такі методи:

  • комп’ютерна томографія,
  • рентгенографія,
  • УЗД.

Крім інформації про розташування каменю, його розміри, ці методи дають змогу оцінити функцію нирок, наявність обструкції, стан хронічних захворювань.

Лікар, оцінивши результати досліджень, детально розповість, як проходитиме процедура й чого варто очікувати пацієнтові.

Відновлення та можливі ускладнення

Оскільки після процедури пацієнт вирушає додому, варто заздалегідь продумати, хто його забере і як дістатися додому. Пацієнт певний час перебуває на терапії каменю, для цього уролог призначає спазмолітики, сечогінні препарати. Рекомендовано пити більше води. Це допоможе ниркам вимити фрагменти каміння, що залишилися.

Як і будь-яка процедура, можливі ускладнення, але вони рідкісні:

  • наявність ниркової коліки та неприємних відчуттів упродовж декількох днів після процедури,
  • інфекція,
  • залишки фрагментів каміння, які можуть вимагати повторної процедури.

Будь-які побоювання щодо процедури можна обговорити зі своїм лікарем.

Переваги літотрипсії в Медичному домі Odrex

Проведення будь-якої медичної процедури вимагає довіри, а її, як ми знаємо, треба заслужити. Урологи Odrex в Одесі можуть здатися зовсім різними, але їх поєднує професіоналізм, прагнення нового та сучасного, досвід та вміння спілкуватись із пацієнтами.

Дистанційна літотрипсія — пакетна пропозиція в Медичному домі. Пацієнт заздалегідь знає ціну, де зазначено вартість аналізів, консультацій, процедури. Чек залишається з пацієнтом з інформацією про проведені медичні маніпуляції.

Важливий показник — обладнання. Процедуру проводять за допомогою німецького апарату Dornier Compact Delta II, що ідеально підходить для літотрипсії через усі свої можливості. Наприклад, підключення різних способів візуалізації, як рентген, так УЗД. Точність наведення впливає на результат процедури.

В Odrex також можливе проведення різних методів лікування каменів, як у нирках, так і в сечоводі або жовчному міхурі. Через що підбирають лікування, не виходячи від можливостей клініки, а орієнтуючись на потреби пацієнта.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки