Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Фіброаденома

Доброякісна пухлина грудей, симптоми якої зводяться до головної ознаки — наявності щільного, еластичного, частіше заокругленого утворення в молочній залозі. 

Коли в грудях засів «гранітний камінчик»

Якщо у вас з’явилися ущільнення в грудях, ви підозрюєте, що з вашим організмом відбулися трансформації, то все можна повернути назад — достатньо лише вчасно звернутися до мамолога-онколога. Фахівець Медичного дому Odrex точно визначить, якого походження дані «вузлики» чи комкові утворення.

Одним із різновидів доброякісної пухлини молочної залози є фіброаденома. Це свого роду еластична кулька, яка має чіткі межі, але не укладена в капсулу, більш щільну за консистенцією щодо оточуючих тканин. Не викликає болісного ефекту (навіть при натисканні), рухома, тому що є осередком залозистої та сполучної тканини. За своїми розмірами фіброаденома може бути від кількох мм до 5 см у діаметрі.

Коли виникає фіброаденома та її причини?

Найчастіше — у підлітковому віці на фоні збоїв менструального циклу, а також у зрілих жінок у передменопаузний період після прийому курсу протизаплідних препаратів та аборту. У період вагітності пухлина зазвичай набуває значно більших розмірів.

Вогнищеве розростання залозистої тканини спричинене підвищеною дією стероїдних гормонів естрогенів, які виробляються фолікулярним апаратом яєчників. Також фіброаденома здатна розростатися через різке підвищення вмісту в крові гормонів надниркових залоз та щитовидної залози, гіпофізу або яєчників.

Симптоматика фіброаденоми зводиться до головної ознаки — наявності щільного, еластичного, частіше заокругленого утворення в молочній залозі. Може проходити на тлі мастопатії, для якої характерна наступна симптоматика:

  • виділення прозорої речовини із сосків;
  • тріщини на сосках;
  • затвердіння, відчуття набухання молочної залози;
  • свого роду «провали» на деяких ділянках грудей;
  • збільшення лімфовузлів у паховій зоні.

Факт. Найчастіше патологічне новоутворення розташоване поза ареолярною зоною (навколишній сосок), у верхній зовнішній чверті молочної залози.

Різновиди фіброаденом:

  • листоподібна (філоїдна) форма — характеризується великими розмірами, прискореним ростом (за півроку може збільшитися до 20-30 см, а це близько 5 кг), має властивість перероджуватися в саркому;
  • периканалікулярна — сполучна тканина розростається навколо проток, відділена від інших тканин, не схильна до перетворення на саркому; у ній можуть відкладатися солі кальцію (часто у жінок похилого віку);
  • інтраканалікулярна — проростання сполучної тканини в просвіт проток, найчастіше не модифікується в злоякісну пухлину; має пухку консистенцію і дольчату будову, без конкретно окреслених меж.

Діагностика фіброаденоми.

Насамперед лікар направляє на УЗД молочних залоз (жінок до 35 років) та біопсію. У віці старше 35 років знадобиться мамографічне обстеження (рентгенологічне — для з’ясування значних трансформацій у тканинах), до 35-ти мамографія допустима лише за підозри на озлоякіснення пухлини.

Факт. Прооперованим важливо щороку проходити УЗД молочних залоз, щоб уникнути рецидивів фіброаденоми.

Лікування фіброаденоми молочної залози

При фіброаденомі мамолог направляє пацієнта до хірурга для вирішення питання оперативного лікування. Консервативна, тобто лікарська терапія хоч і здатна вирівняти гормональний фон, але вирішує лише питання зняття найбільш виражених симптомів без усунення хвороботворного вогнища. Наявність фіброаденоми є приводом для проведення операції.

Але є і свідчення, які вказують на необхідність вживання термінових заходів:

  • швидкий ріст фіброаденоми — аж до 5 см;
  • розростання практично вдвічі буквально за три-чотири місяці (якщо пухлина філоїдного типу).

Оперативне втручання може бути або секторальним усіченням молочної залози (ліквідація пухлини разом із фрагментом тканини молочної залози, видалення окремої залозистої часточки), або енуклеацією — так званим лапароскопічним «вилущуванням» ущільнення. Альтернативою також є мамотомічна біопсія – розріз над фіброаденомою з впровадженням зонду під контролем ультразвуку та використанням вакууму.

Операція відбувається під анестезією. Відразу після її завершення пацієнтка вирушає додому. Потім фахівці рекомендують 10 днів дотримуватися режиму відпочинку. Після малоінвазивної хірургії максимально зберігається косметичний ефект.

Факт. З метою профілактики жінкам слід уникати опромінення ультрафіолетом, якомога рідше приймати гарячі ванни і навмисно не загострювати стресових ситуацій. Слід пам’ятати про ризик повторних утворень фіброаденоми.

Запитання-відповідь

Чи обов’язково проводити операцію з видалення фіброаденоми молочної залози?

Зазвичай фіброаденома вимагає саме хірургічного лікування, тому що вона — проміжний ступінь між доброякісним утворенням та злоякісним і легко перетікає у більш тяжку стадію. Кістозне утворення може зникнути при лікарській терапії, а фіброаденома – ні.

У той же час при плануванні зачаття видалення фіброаденоми необхідне в першу чергу, щоб не посилити процес її формоутворення. Більш того, фіброаденома є значною перешкодою при грудному вигодовуванні, тому що перекриває малі протоки і здатна викликати мастит.

Чи не залишаться грубі сліди, які псують зовнішність після операції?

Якщо це малоінвазивне втручання через мініпроколи, то на тілі рубці та шви не залишаються. Якщо ж операція широка, порожнинна, то контури проведення висічення залишаються, але вони цілком акуратні і не спотворюють поверхні шкіри.

Чи впливає підвищення ваги на виникненні фіброаденом?

Так, зайва вага сприяє стрибкам рівня статевих гормонів, отже, це ризик зростання фіброаденом. Сприятливе функціонування молочної залози безпосередньо пов’язане з балансом гормонів естрогену та пролактину. Тому жінці важливо правильно харчуватися і не забувати про постійну підтримку фізичної активності.

Відгуки