Функціональна диспепсія
Функціональна диспепсія – це порушення моторно-евакуаторної функції шлунку, яка призводить до втрати його резервуарної здібності та виключення шлункового травлення. В сучасній гастроентерології існує думка, що синдром пов’язаний з порушенням регуляторної взаємодії між головним мозком та шлунково-кишковим трактом.
Види диспепсії
Згідно з останніми науковими даними, функціональну диспепсію ділять на два клінічних синдроми: постпрандіальний дистрес-синдром (ПДС) та синдром епігастрального болю (СЕБ), кожен з яких має свою клініку.
При ПДС ознаки неблагополуччя проявляються відчуттям переповненого шлунка при прийомі звичайної порції їжі. Цей симптом з’являється раз на тиждень або частіше. Друга ознака – раннє насичення, тобто неможливість доїсти звичайну порцію. Також можлива поява нудоти відразу після їжі і епізодичної сильної відрижки. Іноді можуть виникати помірні болі в області шлунку.
При СЕБ болі в епігастрії виникають раз на тиждень або частіше і можуть бути ниючими або пекучими. Біль чітко локалізована, нікуди не віддає і не зміщується. Зона болючості при цьому не розширюється.
Причини синдрому диспепсії
В першу чергу при функціональній диспепсії значення надається різним розладам психологічного характеру. Вкрай високий ризик виникнення ФД у людей, схильних до тривожності, з лабільною психікою, і у тих, хто легко втрачає контроль над собою у стресових умовах. Стресові фактори запускають механізм емоційної лабільності з послідовним розвитком тривожно-депресивного розладу, порушення адаптивності та виникнення вегетативних розладів.
Існують і зовнішні фактори, які сприяють розвитку синдрому:
- куріння, що порушує нормальну моторику травної системи;
- вживання алкоголю, який впливає на нервову систему;
- гостра їжа, яка надмірно дратує рецептори слизової оболонки ШКТ;
- регулярний прийом нестероїдних протизапальних засобів (аспірин, ібупрофен, диклофенак та ін).
Симптоми диспепсії та діагностичні дослідження
В першу чергу лікар звертає увагу на постійне або систематично виникаюче протягом 3 місяців і більше відчуття важкості або переповнення шлунку, що з’являється після їжі, нудоту, біль або дискомфорт в епігастрії, здуття верхнього відділу живота. На жаль, ці ознаки характерні для багатьох інших захворювань, і для їх виключення призначаються додаткові дослідження:
- езофагогастродуоденоскопія, яка при необхідності супроводжується взяттям шматочка тканини на гістологічне дослідження. Відповідно до актуальних узагальнених настанов, ендоскопія верхніх ділянок ШКТ рекомендована пацієнтам з ознаками ФД віком 45–60 років з метою виключення неопластичного процесу, виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, езофагіту.
- тестування на наявність хелікобактерної інфекції;
- рН- добовий імпенданс моніторинг стравоходу
- УЗД органів черевної порожнини (печінка, жовчовивідні шляхи/підшлункова залоза) і т. д;
- клініко-біохімічні дослідження крові.
Відсутність відхилень від норми за результатами всіх проведених досліджень та огляду хворого змушує замислитись саме про один з варіантів функціональної диспепсії.
Однак існує ряд ознак, при наявності яких діагноз ФД виключений і слід шукати іншу хворобу:
- втрата маси тіла без видимих причин;
- виникнення симптомів переважно в нічний час;
- постійні сильні болі в животі, які стають головним симптомом розладу;
- підвищення температури тіла;
- збільшення печінки та селезінки;
- зміна лейкоформули, ознаки анемії, зміни в біохімії крові.
Це – «симптоми тривоги», що сигналізують про наявність невиявленої органічної патології.
Принципи лікування диспепсії
Погана новина: одними ліками диспепсію не вилікувати. Медики вважають зміну способу життя, режиму і раціону харчування і загальне оздоровлення організму чи не більш важливими, ніж прийом пігулок.
Виключення з раціону занадто жирних продуктів, алкоголю, кави, гострих спецій, а також відмова від куріння ведуть до значного зниження вираженості симптомів. При ранньому насиченні, здутті і нудоті фахівці рекомендують перейти на 4-6-разове харчування.
Медикаментозне лікування та психотерапія призначається при відсутності успіху від переходу до здорового способу життя, а також при яскраво вираженій симптоматиці.