Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Герпесвірусна інфекція

Герпесвірусні інфекції – група вірусних захворювань, яка викликає різноманітну клінічну картину: від ураження губ та слизової порожнини рота до уражень головного мозку, внутрішніх органів.

Симптоматика

Всього є більше 100 видів герпесвірусів, але людину вражає тільки 8:

  • 1-й вид – вірус простого герпесу, найпоширеніший. Вражає губи та носогубний трикутник (з’являються пухирці у цій області, які зудять). Загальноклінічні ознаки: гарячка, слабкість, головний, м’язовий та суглобовий біль.
  • 2-й вид герпесу – шкірні ураження зовнішніх статевих органів та аногенітальної ділянки, який передається статевим шляхом. У 15% випадків підвищує ризики виникнення новоутвореннь передміхурової залози у чоловіків та шийки матки у жінок.
  • 3-й вид герпесу – це вірус вітряної віспи або оперізувального герпесу. Потрапляє в організм контактно-побутовим або повітряно-крапельним шляхом. Симптоми: свербіж шкіри, висока температура тіла, набряклість, висипання на тілі з пухирцями і (везикули) з подальшим рубцюванням епітелію на місці везикул.
  • 4-й вид герпесу – вірус Епштейн-Барр. При першому контакті викликає інфекційний мононуклеоз, який нагадує за своїми проявами ангіну: збільшені лімфовузли, мигдалики, біль при ковтанні, гарячка. Дитина вередує, а у дорослої людини знижується працездатність. Вірус, як і інші, залишається в організмі назавжди, періодично нагадуючи про себе збільшеними лімфовузлами та підвищеною температурою тіла до 37,2.
  • 5-й тип – цитомегаловірус. Відноситься до групи TORCH, адже при первинному інфікуванні вагітної жінки може передаватись дитині. Також поширюється повітряно-крапельним шляхом, через кров, грудне молоко та статеві контакти. Його прояви: висока температура, головний біль, біль у суглобах, горлі. Він вражає нирки, селезінку, печінку, підшлункову, очі та ЦНС. Але при цьому типі відсутнє запалення мигдаликів та лімфатичних вузлів. Небезпечний для людей з порушенням імунітету.
  • 6-й тип – це вірус “шостої дитячої хвороби” або ж “раптової екзантеми”. У дітей протікає у віці до 2х років з характерною клінічною картиною: висока температура до 39-40 без проявів ГРВІ, через 4-5 днів зниження температури тіла, після чого на тлі з’являється плямиста висипка – розеола.
  • 7-й тип – викликає синдром хронічної втоми та онкозахворювання лімфоїдної тканини. Для нього характерні: порушення сну, субфебрильна температура тіла (37-38 градусів) протягом навіть півроку, слабкість, стомлюваність, збільшення лімфовузлів.
  • 8-й тип – уражає лімфоцити, передається контактним шляхом, від матері до плоду, при трансплантації органів. Активно себе проявляє при пригнічені імунітету, викликаючи ряд онкозахворювань, таких як первинна лімфома, хворобу Кастлемана (проявляється збільшенням лімфатичних вузлів) і саркому Капоші (пухлини у вигляді винних плям, які з’являються на шкірі, слизових оболонках та внутрішніх органах).

Що найчастіше непокоїть пацієнтів, з якими скаргами звертаються?

Найчастіше звернення пацієнтів з приводу герпесвірусних інфекцій – це тривале підвищення температури, слабкість, м’язові болі.

Далі йдуть молоді матусі, які під час вагітності потребують консультацій по результатах аналізів на TORCH-інфекції.

Рідше пацієнти шукають варіанти лікування постійно рецидивуючого герпесу на губах, статевих органах, оперізувального герпесу або уражень органів, пов’язаних зі зниженням імунітету.

Діагностика герпесвірусних інфекцій

Інфекціоніст може направити вас на лабораторне обстеження, яке включає виявлення антитіл до певних видів герпесвірусів, ПЛР-тестування, якщо необхідно підтвердити наявність вірусу, на УЗД лімфатичних вузлів, або навіть на КТ або МРТ. Все залежить від вашої конкретної ситуації.

Лікування герпесвірусних інфекцій

Для герпесвірусів розроблена специфічна противірусна терапія, але не в кожному випадку вона має використовуватись. Більшість герпесвірусів вимагають спостереження без медикаментозного втручання або ж короткі курси лікування. Також існують схеми пролонгованого лікування, протирецидивного, які вже мають бути призначені суворо при наявності показань та контролюватись інфекціоністом.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки