Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Грижа стравохідного отвору діафрагми

Грижа стравохідного отвору діафрагми є найчастіше придбаним захворюванням, яке розвивається після 35-40 років. Причинами хвороби стають: втрата еластичності та дистрофія сполучних тканин, значне підвищення внутрішньочеревного тиску, хронічні запальні процеси травної системи.

При розвитку захворювання спостерігається наступна картина. Простір грудної клітини відокремлено діафрагмою від черевної порожнини. Ця перегородка неоднорідна, в ній розташовані анатомічні просвіти для стравоходу і головної артерії кровоносної системи. Здорова тканина діафрагми міцно утримує стравохід. У літніх людей спостерігається ослаблення зв’язкового-м’язового апарату. Просвіт у діафрагмі збільшується, і через цей дефект у грудну порожнину можуть проходити фрагменти з нижньої частини стравоходу і частини шлунка. Ця патологія має назву «грижа стравохідного отвору діафрагми».

До факторів, що провокує захворювання, відносяться: низька фізична активність, м’язова слабкість, незбалансоване харчування, що веде до запорів, надлишкова маса тіла, підняття важких предметів, травми, деякі хронічні захворювання (тривалий кашель), запальні процеси в органах травлення. Зустрічається вроджена патологія — так званий, короткий стравохід, при якій шлунок розташовується над діафрагмою. Однак це досить рідкісне захворювання. В основному доводиться стикатися з придбаної грижею стравохідного отвору.

Симптоми захворювання не є специфічними й схожі на симптоми інших хвороб, наприклад серця, системи травлення або органів дихання. Хвороба дає про себе знати болями в епігастральній ділянці (у западині під ребрами) після прийому їжі, різкою втратою маси тіла, зниженням рівня гемоглобіну, втомою, дратівливістю. Найбільш характерні симптоми, які повинні насторожити хворого, — печія, хвороблива відрижка, кислий присмак у роті, труднощі з ковтанням їжі. Ці порушення свідчать про проблеми роботи шлунково-стравохідного сфінктера. Утворення грижі призводить до ослаблення тонусу м’язів, і вміст шлунка повертається в стравохід і викликає роздратування і кислотний опік слизової. Іноді невеликі грижі можуть протікати приховано і не турбувати пацієнта. Їх виявляють випадково, при обстеженні з приводу інших діагнозів.

Понад 40% гриж лікарі виявляють при рентген-обстеженні органів грудної порожнини або комп’ютерної томографії органів грудної порожнини.

Розрізняють такі різновиди діафрагмальних гриж

  • Короткий стравохід — вроджений дефект або явище, яке виникає як результат кардіоспазму нижнього відділу стравоходу. Шлунок практично «притискається» під діафрагму.
  • Ковзна грижа стравохідного отвору виникає, коли вздовж осі стравоходу оборотно зміщується зв’язка «нижня частина стравоходу — кардія шлунка (частина шлунка на кордоні зі стравоходом, що виконує функцію сфінктера) — верхня частина шлунка». Цей вид також називають аксиальною грижею стравохідного отвору (від лат. «Axis» вісь). Кардія фактично «затягується» в грудну клітку.
  • Параезофагеальна грижа — частина шлунка (його тіло, а іноді й антральний відділ) зміщується в грудну порожнину і розташовується над діафрагмою, поруч з грудним відділом стравоходу. Кардія при цьому розміщується під діафрагмою.

Грижі можуть призводити до серйозних ускладнень: звуження стравоходу (стеноз), порушення кровообігу, обмеження грижі й розрив стінок шлунка, розвиток виразки шлунка.

Діагностика

  • рентген-дослідження з введенням контрасту в положенні Тренделенбурга (таз піднятий, тіло знаходиться під кутом в 45 градусів);
  • комп’ютерна томографія органів грудної порожнини;
  • відеоезофагогастродуоденоскопія;
  • PH-моніторинг;
  • лікарські тести з інгібіторами протонної помпи.

Показання для операції грижі стравохідного отвору діафрагми

  • якщо консервативне лікування не дає результатів;
  • при ерозії, виразках, езофагіті (запаленні слизової оболонки стравоходу);
  • при ковзній або параезофагеальній грижах.

У Медичному домі Odrex застосовується сучасний малоінвазивний метод — лапароскопічна фундоплікація. Операція проводиться через невеликі надрізи в черевній стінці. В результаті формується манжета (на зразок муфти) з дна шлунка, яка обертається навколо осі стравоходу, потім тканини шлунка зшиваються між собою. Муфта ущільнює отвір в діафрагмі та блокує переміщення органів. Манжета створює додаткову компресію стравоходу, завдяки чому повністю відновлюється тонус стравохідного сфінктера і припиняється закид шлункового вмісту в стравохід. При необхідності, просвіт діафрагми може бути звужений за допомогою накладання швів з ниток, що не розсмоктуються.

Після лапароскопії пацієнт знаходиться в стаціонарі 1-2 дні й потім відправляється додому. 3-4 тижні триває лікарська терапія і призначається дієта строком до двох місяців. Після операції залишаються мало помітні шрами до 1 см, які згодом зникають.

Питання — відповідь

В чому полягає консервативне лікування грижі стравохідного отвору?

Перш за все, хворому рекомендується дотримуватися певних правил поведінки: дробове, невеликими порціями поглинання їжі, прогулянки після їжі, сон не раніше, ніж через три години після прийому їжі. Медикаментозна терапія спрямована на зниження больового синдрому, зменшення кислотності в шлунку, зняття запалення.

Чи можна схуднути в результаті операції фундопликації?

Обсяг шлунка зменшується дуже незначно, що ніяк не відбивається на його функціонуванні. Операція ніяк не пов’язана зі схудненням.

Чи не порушується під час операції процес ковтання їжі?

Правильно виконана операція дозволяє людині нормально харчуватися і позбавляє його від скарг.

Відгуки