Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Халюс вальгус

Халюс Вальгус – це вальгусна деформація пальця стопи. Тобто відхилення його назовні з формуванням кісточки на нозі в області плюснефалангового суглоба.

Як повернути дівчині легку ходу, граційні та м’які рухи, а чоловікові – впевнений, твердий крок?

Як позбутися фізіологічних дефектів стопи та надати їй ідеальної форми? Кваліфіковані ортопеди Медичного дому Odrex не тільки підкажуть, як усунути больовий синдром при ходьбі, але й допоможуть відновити візуальний вигляд Ваших стоп.

Причини формування халюс-вальгус. Плюснефаланговий суглоб великого пальця викривляється через порушення його біомеханіки, що пов’язано з такими структурними змінами:

  • уроджені дефекти
  • неврологічні дисфункції
  • слабкість сполучної тканини (характерна переважно жінкам) призводить до зайвої рухливості капсули суглоба.
  • передній відділ стопи деформується, формується поперечна плоскостопість.

Взуття – також один із факторів ризику виникнення халюс-вальгус. При вузькому взутті пальці ніг перебувають у скутому положенні, у результаті – деформуються кісточки. Якщо підбор вище 5 см, збільшується тиск на передню частину стопи, пальці буквально “вдавлюються” в туфлі, з’являється ймовірність плоскостопості.

факт. У чоловіків ця недуга діагностується лише у 2% випадків від загального числа. У жінок така деформація зустрічається набагато частіше, в основному, проявляє себе в похилому віці.

Клінічна картина:

  • Спочатку відхилення великого пальця помітне лише при уважному огляді. М’яз, що відводить перший палець, перетягує його в неприродне становище.
  • У проекції першого плюснефалангового суглоба виникає невелика припухлість. Потім вона може перетворитись на щільні натоптиші та мозолі.
  • На пізніх стадіях другий палець починає перекривати перший і мозолі з’являються вже на підошві.
  • Ця патологія найчастіше виникає в юнацькому віці і з роками вона лише посилюється.
  • Передня частина стопи розширюється. Доводиться купувати взуття на 1-2 розміри більше. Але крім розширення переднього відділу стопи за такої деформації часто відбувається і відхилення всієї стопи убік. Людина відчуває гострі болі, тому що стопа фактично впирається в “гулі”, стирається внутрішня поверхня підошви.

У результаті через неправильний кут нахилу великого пальця відбувається:

  • збільшення кісткового нашарування на кінцівки, просторічно висловлюючись, кісточка на нозі “випирає”
  • пошкодження хряща
  • раннє знос основного суглоба

Де Вам нададуть кваліфіковану допомогу?

В Одесі в Медичному домі Odrex працюють професійні ортопеди-травматологи, які грамотно поставлять діагноз та призначать оптимальний курс лікування. Тут ви не тільки можете отримати консультацію ортопеда та з’ясувати, чому болить кісточка на нозі біля великого пальця, а й провести корекцію ходи, правильно зафіксувати стопу.

факт. Танцюриста балету видають його ноги. Люди, які досить довго займаються цим видом мистецтва, страждають від професійного захворювання – бурситу великого пальця стопи. Для бурситу характерно запалення синовіальної сумки плюснефалангового суглоба, скупчення синовіальної рідини в області суглоба великого пальця, набряк, почервоніння, печіння. Набряклість переходить і на гомілку; людина відчуває хворобливі відчуття в кісточці. Великий палець настає на мозолисте тіло, яке формується як компенсаторна реакція організму. Тому бажання позбутися затверділого епітелію за допомогою пемзи, наприклад, може лише посилити ситуацію.

Діагностика халюс-вальгус

В Одесі в Медичному домі Odrex лікар ортопед-травматолог після уважного огляду та вивчення вичерпного анамнезу призначить діагностику.

Первинним методом діагностики виступає плантографія – отримання відбитків стопи за допомогою спеціальних датчиків та визначення реакції стопи на навантаження.

Наступний діагностичний метод – рентгенографічний. Рентген покаже ступінь відхилення першої плеснової кістки по відношенню до другої, а також нахил осі між першим пальцем і першою плеснової кісткою.

факт. Подологи – це вузькопрофільні фахівці, які лікують стопу і дають рекомендації щодо здорового догляду за нею.

Також для повної картини постановки діагнозу лікар призначить вам комп’ютерну томографію – спостереження за допомогою рентгенівського випромінювання потрібної ділянки тіла в об’ємному зображенні та в різних зрізах.

Аналогічне обстеження, але з допомогою електромагнітних хвиль, – МРТ (магнітно-резонансна томографія) – також входить у серію обов’язкового моніторингу організму при халюс-вальгус.

факт. Іспанська приказка. Під ногою вродливої ​​дівчини міг би протікати струмок.

Лікування халюс-вальгус

В Одесі в Медичному домі Odrex на консультації ортопеда-травматолога пацієнт отримає також докладну інструкцію щодо лікування кісточки на нозі.

Консервативне або медикаментозне лікування спрямоване на те, щоб усунути симптоматику хвороби. Воно базується на нестероїдних протизапальних препаратах (які зменшують біль та запалення).

Консервативне лікування ефективне лише на першій стадії хвороби. За подальшого ускладнення ступеня халюс-вальгус не обійтися без операції.

Оперативне втручання залежить від ступеня деформації стопи та больового синдрому.

При незначній деформації стопи – виправлення викривлення переднього відділу стопи за рахунок пластики м’яких тканин, подовження сухожиль. Відновлення зовнішньої бічної зв’язки плюснефалангового суглоба. Виправлення так званої деформації поперечної “розпластаності” стопи.

При більшому ступені ураження стопи деформації в кістковій тканині виправляють за рахунок зміни положення кістки. Ця операція отримала назву остеотомії.

Після оперативного лікування перетином кісток пацієнт може пересуватися без милиць вже у перші дні після операції. Для іммобілізації замість гіпсу використовують спеціальне взуття. Щоб післяопераційні рубці були непомітні, на тілі людини залишають косметичні шви. Відновлювальний період розрахований на 2-3 місяці.

Крім того, навіть після операції з видалення халюс-вльгус лікарі рекомендують використовувати коригувальні устілки, які правильно “ставлять” стопу, а також так звані вкладки між першим і другим пальцями.

Питання – відповідь:

Наскільки природним є плоскостопість у дітей?

У новонароджених немає оформлених склепінь стопи. Вони з’являються лише до 5 років. З цим явищем і пов’язана дещо незграбна дитяча хода. Замість склепіння стопи у малюка – своєрідна жирова подушечка-”амортизатор”. Але щоб фізіологічна плоскостопість не перетворилася на абсолютну деформацію, важливо грамотно вибирати взуття для дитини.

факт. Анатомія пальців ноги передбачає їх спадання щодо великого пальця. Але зустрічаються також люди, у яких другий палець довший за перший. Він отримав назву “Мортона” на честь американського ортопеда Дадлі Джо Мортона, який першим виявив рідкісну особливість. Така фізіологічна риса спостерігається лише у 10% людей і зазвичай не викликає скарг. В античні часи подібний зовнішній вигляд кінцівки вважали естетичним зразком.

Які устілки підходять для корекції плоскої деформації вальгусної стопи?

Вони можуть бути виготовлені з вовни, флісу, велюру, пробки та навіть натуральної шкіри. Розрізняють такі устілки:

  • у формі краплеподібних подушечок, які потрібно підкладати під плюсну. Служать для завчасної зупинки зростання плюсневої кістки, видаляють синдром втоми і знімають напругу.
  • напівустілки для взуття на високих підборах – розвантажують плюсневий відділ стопи.
  • напівустілки за допомогою поперечного склепіння – тонкі, з вкладишем-подушечкою для рівномірного розподілу навантаження на ногу.

Чим шкідливе високе взуття та яке допустиме піднесення каблука? Що носити для зручності руху?

Допустима висота каблука – 3-6 см.

У взутті на надто високому підборі передній відділ стопи буквально “розпластується” по підошві і бере на себе основну частку навантаження тіла. Плюснефаланговий суглоб при цьому фіксуються у вкрай незручному, розігнутому положенні.

Вузьке взуття здатне призвести до розтягування великого пальця стопи, компресії нервових закінчень.

У той же час балетки з тонкою плоскою підошвою також не виступають в ролі відповідної ресорної конструкції. При ходьбі в них у людини можуть з’явитися судомні спазми, м’язові болі в попереку та колінах.

При виборі взуття враховуйте такі параметри: надійність супінатора, можливість вільно розташувати пальці в носінні; якщо є каблук, то він повинен бути міцним. Слід також індивідуально підбирати супінатор. Адже з погляду медицини це – ортопедична вставка, яка дозволяє суглобам набувати відповідної форми.

У чому різниця між халюс-вальгусом та подагрою?

Подагра на відміну халюс-вальгус викликана відкладенням у суглобах уратів – солей сечової кислоти. Чоловіки страждають на подагру в десятки разів частіше, ніж жінки. Подагру часто плутають з халюс-вальгусом, тому що при цьому недузі в зоні великого пальця стопи також відчутні гострі болі та можливе утворення припухлості. Але при подагрі на стопах хворий може виявити так звані тофуси – вузлики з білим вмістом (не гноєм), які здатні розкриватися і потім самостійно закупорюватися. Подагра супроводжується підвищенням температурного рівня шкіри в осередку ураження. Лікуванням подагри займаються ревматологи.

Відгуки