Пухлини в області очниці та ока
Рак ока — злоякісне утворення, що виникає з клітин очниці та прилеглих до неї тканин, наприклад, повіки. Пухлина, що росте в очній орбіті, здавлює зоровий нерв, окорухові м’язи й судини. Найчастіше це рак — вторинний, тобто сама пухлина — це метастази злоякісних новоутворень інших органів.
Новоутворення можуть вражати:
- повіку,
- кон’юнктиву,
- очну ямку,
- рогівку,
- сітківку,
- судинну оболонку,
- зоровий нерв.
Пухлина розвивається в процесі оновлення і мутації клітин органів зору. Понад 80% пухлин очей займають пухлини повіки. Новоутворення формується у внутрішньому — кон’юнктивально-хрящовому шару повіки, де знаходяться залози, що стають джерелом формування пухлини.
Причин виникнення пухлин досить багато, крім того, варто враховувати, що очі схильні до впливу зовнішнього середовища. Найбільш важливими факторами ризику є:
- спадковість і генетичні захворювання очей,
- канцерогенні випромінювання і несприятливе навколишнє середовище,
- постійні стреси й депресії,
- вплив сонячного світла та ультрафіолету,
- ВІЛ.
Онкологічні захворювання ока
Найбільш частим злоякісним утворенням є рак шкіри повіки, що представлений плоскоклітинним раком. Пухлина вузлуватої або виразкової форми виникає на кордоні між епідермісом шкіри й кон’юнктивою повік. Захворювання вражає людей після 40 років.
Рабдоміосаркома — злоякісна пухлина, що швидко зростає та розвивається у верхній частині орбіти, прогресуючи, зміщує очі. Ця пухлина розвивається як у дітей, так і у дорослих, але у дорослих проявляє себе набагато повільніше. Симптоматика розвивається протягом декількох місяців, а разом з ростом утворення, зростає і больовий синдром.
Рак слізної залози проявляється аденокарциномою. Це новоутворення сформоване з мейбомієвої або сальної залози. Як правило, від цього виду раку страждають жінки в літньому віці, а сама пухлина вражає тільки одне око, росте досить повільно і розвивається роками.
Метастатичні пухлини в орбіті — вторинне ураження тканин, викликане первинною пухлиною в іншому органі. Відзначають, що найчастіше це метастази раку легкого або молочної залози. Пухлина розвивається без больового синдрому і характеризується зміщенням ока.
Симптоми і прояв новоутворень
Прояв симптомів при наявності в очній порожнині пухлини відбувається досить швидко, протягом декількох тижнів-місяця. В першу чергу необхідна консультація офтальмолога, але про рак можуть говорити такі ознаки:
- Екзофтальм — зміщення очей вперед або в сторону, що виглядає як випучення очей. На тип і ступінь зміщення впливає розташування пухлини щодо очного яблука. Наприклад, якщо пухлина знаходиться за очним яблуком, то зсув відбувається в сторону. Якщо пухлина злоякісна, зміщення відбувається дуже швидко.
- Лагофтальм — незмикання очної щілини через зсув очного яблука. Обмежена рухливість ока, що може призвести до повного паралічу цієї області. Порушення сприяє здавлювання пухлиною м’язів і нервів, що знаходяться в очниці.
- Птоз — аномальне зниження повіки, що виникає, коли пухлина знаходиться під верхньою орбітальною стінкою.
- Біль в очах і в голові проявляється, коли пухлина локалізована в задньому відділі орбіти.
- Набряк в області диска зорового нерва, що викликаний його здавленням.
- Набряк кон’юнктиви проявляється якщо вени, що ведуть до ока здавленні пухлиною.
Часто будь-яку набряклість пацієнти плутають з кон’юнктивітом. Але при зростанні пухлини також проявляється:
- висока температура,
- симптоми інтоксикації,
- безпричинна втрата ваги,
- збільшені лімфатичні вузли,
- відчуття сухості або печіння в оці, що не проходить,
- надмірно побіліла зіниця або зміни кольору райдужної оболонки.
Методи діагностики пухлин
При прояві порушень роботи органів зору і загальне погіршення стану необхідно звертатися за первинною консультацією до офтальмолога. Доктор оцінює стан ока та придаткового апарату і проводить призначення подальшої діагностики.
Під час огляду необхідно оцінити зміщення очного яблука, незмикання очної щілини, порушення рухливості очей і виявити набряклість. Запідозривши наявність пухлини, призначають дослідження для виявлення, візуалізації та визначення розташування, форми й розмірів пухлини. Для цього проводять:
- Комп’ютерну томографію, що дозволяє оцінити обсяг ураження очної орбіти, набряклість і крім того, дозволяє спланувати тактику хірургічного лікування.
- Магнітно-резонансна томографія необхідна для оцінки стану тканин, а завдяки відсутності рентгенівського випромінювання, абсолютно безпечна і проводиться під час динамічного спостереження за пацієнтом.
- Рентгенографію проводять при підозрах на поразку кісткових структур в області ока.
- Пункційна біопсія показана у випадках точного визначення пухлини і проводиться для установки клітинної природи пухлини. Забір тканин проводиться під УЗД, КТ або МРТ-контролем та стає останнім етапом при установці діагнозу.
Додаткові дослідження можуть призначити при підозрі на наявність первинної пухлини або ж метастаз. Найчастіше це рентген легенів, УЗД органів черевної порожнини, загальний аналіз крові та сечі.
На наступному етапі створюється план лікування з урахуванням індивідуальних особливостей організму пацієнта та перебігу захворювання. Тут метою команди докторів є зберегти орган з максимальною його функціональністю. Консервативного методу лікування на даний момент немає. Найчастіше перевагу віддають комбінованим методом, що охоплює хірургічне втручання разом з перед- і післяопераційним курсом променевої терапії або хіміотерапії.
Хірургічне лікування раку очей
Хірургічне втручання — обов’язковий етап лікування. При пухлинах очниці проводять краніофіціальну резекцію — радикальне видалення блоку тканин, в яких знаходиться пухлина. Залежно від розташування пухлини, хірург пухлин голови та шиї підбирає максимально вигідний для видалення доступ і висікає уражені тканини. Іноді це супроводжується видаленням очного яблука, з подальшим його екзопротезуванням.
Протез необхідний не тільки для естетичного вигляду обличчя. При відсутності очного яблука, кон’юнктива зменшується в розмірах і схильна до множинних запаленнь. Згодом це викликає асиметрію обличчя і не менш сильно впливає на емоційний стан пацієнта. Протези виконуються з різних матеріалів і підбираються, враховуючи форму, розміри очного дна.
Складність операції полягає в тому, що пухлина вражає не один, а кілька структурних елементів в області голови. Повне відновлення залежить від агресивності пухлини й області посічених тканин, часом займає більше 3-х місяців.
Наступні застосування променевої терапії або хіміотерапії назначаються онкологом, оцінюючи результати досліджень, враховуючи особливості операції і роблячи прогноз. У деяких випадках терапія спрямована на зменшення росту пухлини, запалення або метастаз, в інших — для знищення мікрометастазів і клітин, що можуть призвести до рецидиву захворювання.
Перші кілька місяців пацієнт знаходиться під наглядом лікарів. При позитивній динаміці одужання огляди проводяться раз на рік. Це дозволяє оцінити стан органу і своєчасно виявити можливий рецидив.
Переваги лікування в Медичному домі Odrex
Сучасне обладнання, що використовується в Odrex, дозволяє проводити швидку і високоточну діагностику онкологічних і супутніх захворювань. Все техніка, застосовувана в операційних, вироблена європейськими компаніями та відповідає світовим стандартам. Спільно з досвідом хірурга пухлин голови та шиї, втручання проводять з мінімальною травматичністю тканин, якщо це дозволяє розташування пухлини.
Всі рішення приймаються командою фахівців, в яку крім докторів онкологічних спеціалізацій, обов’язково входить вузькопрофільний фахівець. Це дозволяє максимально точно оцінювати структуру ураженого пухлиною органа, і виходячи від її природи, підібрати максимально ефективне лікування.
Реабілітація після лікування залежить від перебігу захворювання. Якщо виявити злоякісне утворення на ранній стадії, з’являється можливість зберегти орган з його функціональністю, а пацієнт набагато швидше повертається до звичайного життя. Для своєчасної діагностики в Медичному домі Odrex існує програма Онко Check-Up. Вона включає необхідні дослідження і консультації вузькопрофільних фахівців для виявлення пухлин, коли вони ще не виявляють симптомів.