Пухлини язика
Порожнина рота та язика — складна частина людського організму. Ця зона бере участь у процесах мовлення, дихання, жування, ковтання. Рак мови знаходиться на першому місці серед злоякісних пухлин порожнини рота і займає близько 60% цих патологій.
Пухлини можуть формуватися в будь-якій частині язика:
- передній відділ — кінчик язика,
- середня третина,
- корінь язика.
Найчастіше пухлини розвиваються в середній третини язика, а найбільш сприятливі для хірургічного лікування — пухлини кінчика язика. Вони візуально піддаються огляду і частіше виявляються. Більш складні — пухлини кореня язика. Вони досить швидко метастазують, оскільки відтік крові від кореня язика веде до глибоких лімфатичних вузлів шиї. Крім того, вони важкодоступні і складні для видалення.
У більшості випадків, від цього захворювання страждають чоловіки, особливо після 50 років. Причинами виникнення раку язика стають побутові звички, навколишнє середовище або харчування. До групи факторів ризику також входять:
- куріння: майже 100% хворих — злісні курці,
- надмірне вживання алкоголю,
- травмування язика, порізи, натирання імплантами або ж неправильний прикус,
- запалення слизової в роті,
- папілома, що може перерости в злоякісну при відсутності лікування,
- недотримання гігієни порожнини рота.
Які бувають пухлини в області язика
Рак мови класифікують за його розташуванням, формою та природою утворення.
Залежно від локалізації виділяють рак:
- під’язикової області,
- кінчика язика,
- кореня язика,
- бічних поверхонь,
- спинки язика.
Злоякісні пухлини також поділяються за своєю формою. Вона може бути:
- Виразкова. Виявляється наявністю ущільнення на язику, що поступово перероджується в виразку. Може боліти та кровоточити.
- Вузлувата. Утворення — щільний за структурою вузол, що має чіткі краї, а на його поверхні присутні білуваті плями.
- Папілярна. Тверде на дотик утворення, що має щільні бляшки. Найчастіше пухлина повільно зростає.
За своєю гістологічною природою переважає:
- Плоскоклітинний рак — пухлина епітеліального походження, що формується зі слизової оболонки. Вона виглядає як виразка, швидко руйнує сусідні тканини й часто метастазує в носову порожнину, основи черепа, шию або інші органи.
- Аденокарцинома, що формується з малих слинних залоз. Це утворення схильне до метастазування в лицевий нерв і в лімфатичні вузли шиї. Пухлина має тверду і вузлувату будову і схильна до швидкого зростання.
Симптоми та проявлення раку язика
На початку пухлина протікає безсимптомно. Навіть коли на язику з’являються вузлики, виразки або тріщини, люди не поспішають звертатися до лікаря. Проте, це один з важливих симптомів, що може говорити про наявність утворення в ротовій порожнині. Також прояв симптомів залежить від локалізації пухлини.
Пухлини кореня язика супроводжуються:
- болем в горлі й вусі,
- дискомфортом при ковтанні,
- кровотечами.
Пухлини бічних відділів проявляються:
- труднощами та дискомфортом під час їжі,
- болем в області язика,
- виразками в ротовій порожнині,
- нерухомістю язика,
- виснаженням і слабкістю організму.
При пухлинах під’язикової області спостерігається біль в шиї й нижньої щелепи.
Пухлини кінчика язика виявляють себе болем і кровотечами ротової порожнини.
Важливу роль у прояві симптомів грає і стадія захворювання.
- На І стадії утворення невеликих розмірів, що не перебільшує 1 см в діаметрі. Пацієнт, як правило, не відчуває дискомфорт, а виявити пухлину можуть на випадковому огляді.
- На II стадії пухлина збільшується в розмірах. На тілі язика з’являються виразки або ущільнення. Новоутворення може поширитися на м’язові тканини.
- На III стадії пухлину чітко видно, бо вона займає більшу частину тіла язика і виявити її вже можна самостійно. Часті регіонарні метастази в лімфатичні вузли шиї.
- На IV стадії пухлина збільшується на все тіло язика і зачіпає сусідні тканини. На цій стадії метастази проникають в інші органи. Вони можуть вражати головний мозок, серце, печінку, кістки.
Діагностика пухлин в Odrex
Діагностика починається з первинного огляду та пальпації язика доктором. Під час огляду лікар з’ясовує динаміку захворювання та пальпує уражену область, визначає розмір і консистенцію утворення. Через небезпеку метастаз обов’язково промацуються і лімфатичні вузли шиї.
Наступний крок — інструментальні методи дослідження, що дозволяють встановити діагноз. Також необхідно ретельно оглянути всі основні органи через можливі первинних пухлин.
- Аналіз крові на онкомаркери. У разі раку язику може підвищуватися СОЕ — швидкість осідання еритроцитів. Це відхилення від норми спостерігається при онкологічних захворюваннях, але також може супроводжується і при інших хворобах.
- УЗД визначає розміри, форму пухлини або її метастаз в шиї та черевній порожнині.
- Рентгенографія нижньої щелепи проводиться за показаннями. Результати аналізу показують стан щелепи й лицьових кісток, що могли деформуватися через пухлину.
- КТ або МРТ лицьового відділу виявляє наявність метастаз в головному мозку, підставі черепа і шиї.
Біопсія пухлини проводиться для гістологічного дослідження. Цей метод обстеження визначає доброякісність або злоякісність пухлини та допомагає встановити точний діагноз.
Методи лікування пухлин язика в Odrex
При лікуванні раку язика необхідно брати до уваги агресивність пухлин і високу ймовірність прихованих метастазів. Найчастіше використовують комбіновані методи лікування, які включають опромінення патології і хірургічне втручання.
Метод променевої терапії на І та ІІ стадії можуть застосовувати як самостійне лікування. Вже на ІІІ стадії необхідно комбіноване лікування: променева терапія + оперативне втручання. У післяопераційний період терапію застосовують у випадках, коли не вдалося повністю видалити уражені тканини.
Суть хірургічного лікування полягає в повному або частковому видаленні новоутворення. Висічення проходить у межах здорових тканин, з відступом не менше 2,5-3 см від краю пухлини. Найбільш поширений метод оперативного лікування — геміглоссектомія. Вона виконується під наркозом. Кінчик язика фіксують таким чином, щоб він максимально виводився з порожнини рота. Далі хірург пухлин голови та шиї за допомогою скальпеля січуть уражені тканини.
В подальшому пацієнтові проводять аутотрансплантацію — відновлення вилученої ділянки язика власними тканинами. Бо видалення може спровокувати деформацію обличчя, порушити функції жування, ковтання або мови.
Результати лікування безпосередньо залежать від стадії й поширеності захворювання. Лікування на І та ІІ стадіях можливо у більш, ніж 80% хворих.
В післяопераційному періоді пацієнт потребує правильного годування: невеликими порціями 6-8 разів на день. Ротову порожнину ретельно і часто промивають спеціальним розчином, щоб уникнути ускладнень або запалень.
Надалі пацієнт повинен знаходиться під наглядом і в перший рік проходити обстеження раз у три місяці. Це дозволяє виявити можливі метастази та припинити їх розвиток якомога раніше.
Для профілактики захворювання варто відмовитися від куріння і вживання алкоголю. Рекомендована спеціальна дієта, що збагачена вітамінами. Крім того, варто частіше проходити огляди, як мінімум, у стоматолога.
Переваги лікування пухлин язика в Медичному домі Odrex
Пухлини язика — рідкісні захворювання, які дуже важко протікають і складні в лікуванні. Відсутність настороженості у населення провокує той факт, що пацієнти звертаються вже на останніх стадіях, коли можливість вилікуватися стає набагато нижче. Своєчасне обстеження і профілактика сприяють збереженню органу його функціональності та здоров’я в цілому.
У Медичному домі Odrex створена спеціальна програма для виявлення онкологічних захворювань — Онко Check-Up. До складу діагностики входять всі необхідні дослідження і консультації вузькопрофільних фахівців. Крім того, Check-Up — упорядкована діагностика, вам не потрібно буде чекати або даремно витрачати свій час. А з усіма питаннями допоможе розібратися особистий координатор.
У клініці також працює команда фахівців, що складають індивідуальне лікування для кожного клінічного випадку. Програму становить онколог, хіміотерапевт і вузькопрофільні фахівці. Наші операційні оснащені сучасним обладнанням, що дозволяє проводити втручання з мінімальною травматичністю і швидким відновленням для пацієнта.