Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Лімфостаз

Лімфостаз — це загальне поняття, яке об’єднує в собі захворювання і стани, пов’язані з застоєм лімфи в лімфатичній системі. Тисячі тонких, ледь помітних лімфатичних судин несуть прозору, багату білками рідина від кінцівок до центральних венозних судин. Коли відтік цієї важливої біологічної речовини порушується, виникає лімфостаз або лімфатичний набряк.

Найчастіше доводиться говорити про таку проблему, як лімфостаз нижніх кінцівок. Основним його симптомом є набряк, тимчасовий або постійний, що залежить від стадії захворювання. Хворого також турбує важкість у ногах, сухість, огрубіння шкіри й ущільнення тканин, поява червоних плям, тріщин і виразок на ній, больові відчуття.

Небезпека даного захворювання полягає в тому, що в кінцевому підсумку воно може призвести до інвалідності й навіть до станів, що загрожують життю пацієнта. Тому лімфостаз вимагає невідкладного лікування, і отримати його в повному обсязі на ранніх стадіях ви можете в Медичному домі Odrex (Одеса). Запис на прийом за номером колл-центру або через форму на сайті.

Лімфостаз кінцівок умовно поділяють на три стадії. Якщо набряк зникає після відпочинку, можна говорити про лімфедему. Наступний етап — це фібредема, що характеризується ущільненням тканин, наявністю постійного набряку, який поширюється і на верхню частину кінцівки. І остання стадія, відома під назвою «слоновість». У людей з цією патологією кінцівки стають величезними та потворно деформованими, шкіра покривається виразками. На такій стадії лімфостазу лікування проводити вже дуже складно, існує ризик летального результату при хірургічному лікуванні. Тому до лікаря слід звернутися при перших симптомах захворювання. Це ж, безумовно, відноситься і до верхніх кінцівок.

Діагностика лімфостазу

Діагностика починається з огляду і аналізу клінічних даних пацієнта. Потім виконується дослідження лімфатичних судин і вен, які йдуть в одному з ними напрямку.

За допомогою дуплексного сканування оцінюють стан підшкірно-жирової клітковини й визначають ступінь лімфатичного застою в цій тканини. Важливо виявити джерело лімфостазу. Для цього виконують УЗД тазу, КТ, МРТ з контрастом або без. Крім того, проводиться загальний аналіз крові та інші лабораторні дослідження. Якщо у хворого відзначаються деструктивні трофічні зміни шкіри, роблять посів на мікрофлору з виразок для визначення мікрофлори, що живе в них. Набряки можуть бути проявом різних проблем зі здоров’ям: серцево-судинних, ниркових захворювань, венозної недостатності та ін. Поставити точний діагноз може тільки лікар.

У Медичному домі Odrex є все необхідне для проведення повноцінної діагностики — досвідчені фахівці та новітнє, якісне обладнання.

Лікування лімфостазу

Лікування лімфостазу нижніх кінцівок полягає, головним чином, у полегшенні дренажу лімфи за допомогою різних засобів. Велику роль відіграє компресійний вплив — спеціальний трикотаж, лімфодренуючий масаж (лімфодренажний масаж), пресотерапія в кабінеті фізіотерапії. Сумісно призначається медикаментозне лікування лімфостазу — венолімфотоніки, які нормалізують кровообіг, вітаміни для поліпшення харчування тканин, протизапальні препарати та лікарські засоби для зняття місцевих симптомів, наприклад свербіння.

Лікування лімфостазу — це тривалий процес, який передбачає застосування різних видів консервативної терапії під пильним керівництвом лікаря. Ніякі народні засоби у вигляді п’явок, бджіл, рослин не приносять реального полегшення, як би не хотілося в це вірити. Позитивний ефект можуть надати тільки сертифіковані ліки та методи. Дуже важливо використовувати фізичну активність (ходьба, біг, плавання та ін.) Як спосіб поліпшити просування лімфи по судинах. Просто і природно.

Які причини розвитку лімфостазу?

Існує первинний і вторинний лімфостаз. Первинний пов’язаний з вродженою аномалією лімфатичної системи. Вторинний лімфостаз може бути викликаний різними факторами: хірургічними втручаннями, травмами і опіками, пухлинами, хворобами крові, інфекційними захворюваннями, попаданням в організм паразитів (так званих філярій, поширених у жарких країнах) і деяких хімічних речовин. Від лімфостазу більше страждають жінки, що, можливо, пов’язано із захворюваннями органів малого таза, вагітністю і пологами. Операції в зоні лімфатичних колекторів також можуть сприяти розвитку лімфостазу. Так, в 70% випадків після мастектомії виникає лімфостаз руки, лікування якого також передбачає перераховані вище методи. Це відбувається з тієї причини, що в ході операції видаляють лімфатичні вузли; проводять променеву терапію (в даному випадку — з метою запобігання рецидиву раку).

Які бувають ускладнення лімфостазу?

При лімфостазі порушується живлення тканин, шкіра стає вразливою і втрачає захисні властивості. Тому часто виникають екземи, трофічні виразки, запалення. Також характерні ускладнення психоемоційного характеру. Адже при даному захворюванні лімфа може просочуватися крізь тканини назовні, викликаючи неприємний запах. Тому пацієнти з лімфостазом часто замкнуті та схильні до депресій.

Який спосіб життя вести пацієнтам з лімфостазом?

Фізична активність при лімфостазі є необхідною умовою одужання. Добре допомагає плавання, біг, гімнастика, ходьба, катання на велосипеді. Всі ці заняття сприяють нормальному руху лімфи в кінцівках знизу вгору, зменшують набряк, тренують лімфатичні судини.

Відгуки