Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Неспецифічний виразковий коліт

За останні кілька десятиліть частота захворювання на неспецифічний виразковий коліт (НВК) у розвинених країнах неухильно збільшується, досягаючи максимуму у віковій групі 20–40 років і після 55 років. При цьому фахівці не мають єдиної думки щодо причин виникнення хвороби.

Виразковий коліт викликає переважне ураження слизової оболонки товстої кишки. Найчастішим клінічним симптомом виразкового коліту є діарея з наявністю ректальної кровотечі. Крім того, можуть бути болі в животі, втрата ваги, лихоманка та інші позакишкові симптоми. Зазвичай прояви данного захворювання вперше виникають в 20 – 30 річному віці. Хвороба небезпечна ускладненнями різного ступеня тяжкості: зневоднення, кахексія, кровотечі, перфорація стінок кишечника, перитоніт, гнійні абсцеси, звуження просвіту кишечника, а також розвиток онко патології. Процес лікування хвороби займає не один місяць, проте сучасні методики консервативної терапії дозволяють досягти повної або довгострокової ремісії.

Патогенез є багатофакторним, включаючи генетичну схильність, дефекти епітеліального бар’єру, порушення регуляції імунної відповіді та фактори навколишнього середовища.

У гострій фазі виразкового коліту на слизовій оболонці виникають точкові ерозії, що кровоточать, і виразки, розвивається запалення і набряк тканин, з’являються псевдополіпи. Клінічні прояви залежать від гостроти захворювання та площі запалення слизової оболонки товстого кишечника. І більшою чи меншою мірою присутні у різних пацієнтів.

Симптоми виразкового коліту

Ознаками неспецифічного виразкового коліту є:

  • Розлиті болі по всьому животу;
  • Сильний пронос або чергування проносів та запорів;
  • Слизові та кров’яні виділення в калі;
  • Тенезми – хибні позиви до звільнення кишечника;
  • Часто спостерігається ураження в анальній ділянці: подразнення, мацерація шкіри – набухання та розм’якшення через тривалий контакт з рідким вмістом кишечника;
  • Швидке схуднення (до 40% маси тіла);
  • Втрата апетиту, апатія, емоційна лабільність (нестійкий настрій, нездатність керувати емоціями);
  • Підвищення температури тіла.

Одночасно може виникнути порушення в роботі інших органів: запалюється слизова оболонка очей та ротової порожнини, виникає болючість суглобів та м’язів, уражається печінка.

Найбільш важко піддається лікуванню гостра форма виразкового коліту, яка часто виникає внаслідок стресу. Хвороба розвивається блискавично протягом одного-двох днів, швидко прогресує та вражає весь товстий кишечник.

Хронічна рецидивна форма виразкового коліту характеризується тривалим розвитком, загостренням та ослабленням ознак хвороби, сезонністю — сплески припадають на осінньо-весняний період.

Діагностика захворювання

При діагностиці неспецифічного виразкового коліту обов’язково проводять загальний, біохімічний та імунологічний аналіз крові, досліджують кал. Аналізи зазвичай показують зниження рівня гемоглобіну та збільшення лейкоцитів, наявність слизу, гною, патогенних бактерій у калі.

Під час прийому лікар проводить опитування та огляд хворого (пальпує живіт, оглядає очні оболонки). При зборі анамнезу лікар з’ясовує, як часто випорожнюється кишечник, чи є кров і якого кольору, чи слизові виділення, чи є больові відчуття і в якому місці, чи відбулося зменшення маси тіла. Для уточнення діагнозу проводять колоноскопію чи ректороманоскопію. Ректороманоскопія дозволяє оглянути за допомогою ендоскопа пряму кишку та сигмоподібний відділ товстого кишківника. Колоноскопія дає можливість отримати повну інформацію про стан слизової оболонки всіх відділів товстої кишки. У Медичному домі Odrex для забезпечення комфортності процедура колоноскопії проводиться у стані медикаментозного сну та займає 15 хвилин. Під час ендоскопії проводиться біопсія.

Лікування НВК

При неускладнених формах коліту призначається консервативне лікування. Пацієнт приймає антибактеріальні препарати, стероїдні гормони, антидіарейні засоби, седативні та вітаміни. Наразі розроблено біологічні препарати, з недавнього часу вони доступні і в Україні, які дуже ефективно допомагають при лікуванні НВК.

Якщо консервативна терапія не дає результату — рекомендується оперативне лікування. Абсолютними показаннями до операції є випадки гострого виразкового коліту з ускладненнями: перфорація кишки та перитоніт, утворення міжкишкових свищів, непрохідність кишечника, розширення кишки, профузні кишкові кровотечі.

Питання – відповідь

Чим небезпечна відсутність лікування неспецифічного виразкового коліту?

Захворювання загрожує ускладненнями (кровотечі, прорив кишки, перитоніт), у довгостроковій перспективі можливий розвиток злоякісної пухлини на запаленій ділянці.

Заходи профілактики виразкового коліту?

Оскільки етіологія захворювання досі не відома, не існує профілактичних заходів. Можна рекомендувати дотримання здорового способу життя, не переїдати та звести до мінімуму вживання рафінованих продуктів, жирного м’яса, спиртних та газованих напоїв, спецій, міцного чаю, кави, іншої їжі, що подразнює кишечник. Варто навчитись регулювати психоемоційний стан.

Як потрібно харчуватись при неспецифічному виразковому коліті?

При виразковому коліті дієта має бути білковою, включати всі необхідні мікроелементи та вітаміни, невелика кількість їжі має повністю забезпечувати потреби організму в калоріях. Рекомендується дробове харчування переважно вареними та приготованими на пару продуктами. Це також може бути тушкування з овочами чи невеликою кількістю сметами, запікання у фользі чи в духовій шафі, приспускання в невеликій кількості води або овочевого відвару. Необхідно виключити кисломолочні продукти.

Чи виникають рецидиви після медикаментозного лікування?

Після повністю завершеного курсу лікування, при правильному харчуванні та відсутності стресових ситуацій, захворювання зазвичай тривалий час не виявляється.

При лікуванні НВК погіршилося загальне самопочуття, можливо, краще припинити приймати препарати?

Ні в якому разі. Медикаментозне лікування хвороби є токсичним для організму, проте методика дозволяє у більшості пацієнтів досягти стійкої ремісії та покращення самопочуття та якості життя після закінчення курсу. У будь-якому випадку рішення про припинення прийому ліків приймає лікар. Лікування запальних процесів кишківника матиме кращі результати, якщо ви не палите.

Відгуки