Олігодендрогліоми
Олігодендрогліоми – злоякісні пухлини головного мозку, які формуються з олігодендроцитів – клітин, що виробляють мієлінову, захисну оболонку для нервів. Як правило, це мало агресивна пухлина, що повільно зростає. Часто її зростання може супроводжуватись нападами епілепсії.
Види олігодендрогліом
Безпосередньо олігодендрогліома належить до ІІ групи злоякісності та вважається низькозлоякісною. Зустрічається найчастіше серед усіх видів цієї пухлини, характеризується повільним зростанням та сприятливим прогнозом.
Анапластична олігодендрогліома – первинна пухлина III групи злоякісності. У більшості випадків утворюється з клітин, що мутують, у лобовій та скроневій частках, вражаючи пацієнтів у віці 40-50 років.
Небезпечною вважають пухлину змішаного типу – олігоастроцитому. Така пухлина має високий ризик трансформації в гліобластому. Цей тип характеризується стрімким зростанням та може метастазувати.
Симптоми та прояв пухлини
Ці пухлини знаходяться вибірково в речовині великих півкуль мозку, найчастіше уражається лобова частка, від цього варіюються симптоми, які більшість пацієнтів списують на втому і навіть депресію. Відмінний симптом, у порівнянні з іншими гліомами – епілептичні напади, які можуть тривати роками, також можуть виникати внутрішньомозкові крововиливи. Серед загальних неврологічних симптомів:
- головний біль,
- блювота,
- порушення гостроти слуху чи зору,
- перепади настрою, підвищена дратівливість,
- прояви агресії, істерики, меланхолійність,
- порушення координації рухів, слабкість у м’язах,
- проблеми із пам’яттю.
Також важливий симптом — судоми, які є першими симптомами цієї пухлини у більшості пацієнтів.
Методи діагностики
Симптоматика стає першою причиною звернення до невролога. Крім необхідних досліджень, лікар збирає анамнез. Це дозволяє оцінити можливість появи пухлини.
При підозрі на пухлину призначають магнітно-резонансну томографію та комп’ютерну томографію у трьох проекціях.
Пошарове зображення мозку отримують завдяки впливу магнітного поля, що випромінюється апаратом. Діагностика дозволяє побачити набряк мозку, можливі крововиливи або некроз тканин, а також петрифікати. Більш ніж у 75% випадків олігодендрогліома має петрифікати — відкладення кальцію, які добре видно на комп’ютерній томограмі.
КТ призначають як доповнення у випадках кісткових пухлин. Це дослідження також проводять, якщо у пацієнта є протипоказання до МРТ, наприклад, встановлений кардіостимулятор. Більш інформативний варіант діагностики – із запровадженням контрастної речовини.
Точний діагноз виставляють після гістологічного дослідження тканини пухлини — біопсії. За допомогою лабораторії визначають рівень злоякісності пухлини, що безпосередньо впливає на планування подальшого лікування.
Лікування олігодендрогліом
Особливість олигодендроглиом низької злоякісності в їх чутливості до хіміотерапії. Зазвичай, протягом 3-х місяців з’являється реакція — пухлина зменшується. Такий метод лікування використовується самостійно в доопераційний період або в комбінації з операцією, вже після втручання. Тактика підбирається індивідуально клінічним онкологом або хіміотерапевтом, враховуючи дані пацієнта та всю відому про пухлину інформацію.
При пухлинах III ступеня злоякісності ефективніше хірургічне лікування. Максимально радикальне видалення веде до меншої кількості ускладнень та збільшує тривалість життя пацієнта порівняно з частковим. Локалізація деяких олігодендрогліом не дозволяє повністю видаляти пухлину без неврологічних порушень. Вирішальний фактор тут якість життя пацієнта. Навіть часткове вилучення провокує полегшення симптомів.
Пухлина рожево-червоного кольору і зовні схожа зі здоровою мозковою речовиною. Її важко видалити без ушкоджень тканин, якщо межі пухлини нечіткі. Тому операція проводиться за допомогою мікроскопа та додаткового сучасного обладнання. Оснащення операційної та вміння нейрохірурга грають велику роль в успішності втручання.
Додатковим лікуванням у післяопераційний період, при протипоказаннях до операції або при наявності залишкових пухлин стає променева терапія. Застосування комбінованих методів лікування призводить до збільшення середньої тривалості життя.
Прогноз
Олігодендрогліоми змішаного типу небезпечніші, ніж пухлини II ступеня злоякісності. Проте прогноз при олігодендрогліомах кращий, ніж при астроцитомах.
У пацієнтів до 40 років, здебільшого прогноз сприятливий. У людей старшого віку збільшується ризик ускладнень. Лікування формується з огляду на гістологію пухлини, стан пацієнта та багато інших факторів, все це варто враховувати і при прогнозі.
Впливає на виживання та післяопераційне лікування, реакція на променеву або хіміотерапію. Безперечно, найкращий прогноз при виявленні пухлини на ранніх термінах. Тому при першій появі симптомів слід звернутись до фахівця, а після 40 років можна проходити діагностику, в Odrex для цього створено Онко Check-Up.