Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Пухлини слизової оболонки порожнини рота

У порожнині рота знаходиться язик, слизова оболонка щоки, м’яке і тверде піднебіння, альвеолярні відростки верхньої та нижньої щелепи. Через епітеліальну структуру в цих елементах можуть виникати пухлини, як доброякісні, так і злоякісні. Найбільш рідкісні форми — пухлини язичка і передніх піднебінних дужок.

Порожнина рота добре оглядається і будь-які утворення видно пацієнту, але попри це, захворювання найчастіше виявляють на запущених стадіях. Цей вид онкології переважно розвивається в осіб чоловічої статі після 60 років. Найважливішими факторами ризику є куріння, надмірне вживання міцних алкогольних напоїв, жування тютюну і його сумішей. А при відсутності догляду за зубами виникають умови для розвитку інфекції, що сприяють розвитку пухлин. Додатковими факторами ризику є робота на шкідливому виробництві й наявність хронічної інфекції в порожнині рота.

Виникненню пухлин в порожнині рота також сприяє травмування оболонки каріозними зубами або неякісними протезами. Пошкодження зубами спостерігаються на бічних поверхнях язика і щік, протези ж головним чином пошкоджують ясна і дно порожнини.

Пухлини порожнини рота і їхні стадії

  • Найбільш частою онкологією порожнини рота є злоякісні пухлини язика, вони займають близько 70% патологій. На поверхні язика з’являється безболісне, що поступово збільшується новоутворення. На першій стадії захворювання протікає без больових відчуттів. Такі пухлини швидко ростуть, поширюються по порожнині, метастазують в інші органи, особливо в лімфатичні вузли шиї.
  • Утворення оболонки щоки. Утворення виникає в кутах рота і часто поширюється в щелепи. Джерелом розвитку пухлин стає слизова оболонка, що складається з щільного епітелію.
  • Рак оболонки твердого піднебіння зустрічається досить рідко і проявляється вузлуватими новоутвореннями в його області. Пухлини, що тут виникають, переважно злоякісні і сформовані з клітин слинних залоз. Найчастіше тут знаходять вторинний — метастазувальний рак, що сформувався в інших частинах тіла.
  • Пухлини в щелепі сформовані з клітин епітелію і однаково формуються в області як верхньої, так і нижньої щелеп. Фактором ризику в більшості випадків є травма знімним протезом. Пухлина схильна метастазувати в інші органи.

Стадія раку говорить про поширеність захворювання. На І стадії пухлина маленького розміру — не більше 1-2 см. Порушені тільки верхні шари слизової оболонки, а симптоми — біль або дискомфорт — ще не виявляються.

На ІІ стадії пухлина збільшується до 4 см, на слизовій може виникати подразнення. Виявляється підвищена слинотеча, головний біль з іррадіацією у скроневу область.

Для ІІІ стадії характерно формування виразок і смердючий запах з рота, больовий синдром стає виразнішим. А метастази вже поширилися в лімфатичні вузли.

На IV стадії пухлина зачіпає і помітно деформує кістки та тканини обличчя. Метастази можуть перебувати в різних органах.

Перші ознаки пухлин порожнини рота

Для початкового періоду характерний безсимптомний перебіг хвороби. Іноді в зоні патології відчувається дискомфорт і біль, що може переходити у скроню та вухо. Часто при таких симптомах захворювання плутають з ангіною або зубним болем. Найбільш виражений симптом — це наявність вузлів, виразок, ран або набряку ротової порожнини, що не проходить тривалий час.

Наступні симптоми:

  • опухлість на шиї,
  • труднощі під час розмов або жування,
  • смердючий запах з рота,
  • кровотечі в роті,
  • необгрунтоване випадіння зубів,
  • відчуття стороннього тіла в горлі.

В першу чергу, звернутися за допомогою варто, якщо ви помітили будь-які зміни в порожнині рота. Не потрібно відразу звертатися до онколога. Подібні симптоми проявляються і при інших захворювання порожнини рота. Якщо ж стоматолог, сімейний лікар, дерматолог або ж отоларинголог виключили можливість інших захворювань — потрібна консультація онколога.

Методи діагностики в Odrex

Для початку лікар проводить первинний огляд пацієнта, в нього входить:

  • ретельний огляд рота,
  • пальпування новоутворення,
  • оцінка симетричності обличчя,
  • перевірка стану лімфатичних вузлів шиї.

Щоб підтвердити підозри на наявність онкологічного захворювання, проводять подальшу діагностику:

  • КТ порожнини рота визначає розмір пухлини, її взаємодію з сусідніми структурами, її локалізацію і поширеність, зображає стан піднижньощелепної ямки, основи черепа і показує взаємовідношення пухлини та судин у його основи.
  • МРТ лицьового відділу черепа допомагає оцінити стан кісток і тканин, їх можливу деформацію або зміни під впливом пухлини.
  • УЗД шийних, підщелепних, надключичних, підключичних лімфовузлів дозволяє визначити структуру пухлини та наявність метастаз.
  • Біопсія необхідна для проведення гістологічного дослідження тканин пухлини. Результати дослідження говорять про доброякісність або злоякісність пухлини й дають підстави точно встановити діагноз.

Особливості лікування пухлин у порожнині рота

Лікування цих патологій, в основному, комбіноване. Хірургічний метод об’єднують з променевою терапією або медикаментозним лікуванням, але ключову роль тут грає видалення новоутворення. Цим займається хірург пухлин голови та шиї.

Протипоказаннями до хірургічного видалення патології можуть бути:

  • неоперабельні пухлини в інших органах,
  • гострі функціональні порушення — особливо дихання,
  • серця або шлунка,
  • широке метастазування.

На І і ІІ стадіях, коли пухлина ще невеликих розмірів, застосовують повне її видалення. Якщо ж частина пухлини стала недоступною для видалення, в післяопераційному періоді використовують опромінення. У тому випадку, якщо пухлина не поширилася, а її видалення не вимагало великого видалення тканин, післяопераційний період пройде легше, буде відсутня деформація обличчя або ж порушення функцій.

На більш пізніх стадіях операції травматичні та призводять до грубих деформацій на обличчі. Іноді необхідно проводити резекцію в нижній щелепі, повне або часткове видалення язика і пластичну реконструкцію дефектів. Відновлення може проходити за допомогою власних тканин пацієнта або імплантів.

У післяопераційний період пацієнт знаходиться під наглядом лікарів. Вони оцінюють функціональність порожнини рота, простежують ризики виникнення ускладнень. Надалі пацієнту необхідно обстежуватися за рекомендаціями лікаря, щоб вчасно виявити можливий рецидив захворювання і займатися профілактикою.

У профілактику захворювання входить:

  • відмова від шкідливих звичок: тютюнопаління, вживання алкогольних напоїв та обмежити прийом дуже гарячої їжі;
  • лікування карієсу і дотримання гігієни в порожнині рота;
  • видалення зубів, які травмують органи в роті, і подальша установка зубних імплантів.

Чому варто звернутися до Медичного дому Odrex?

Для лікування будь-яких онкологічних захворювань важлива рання діагностика і виявлення пухлин. Для цього в Odrex створені спеціальні профілактичні огляди. Пройти обстеження всього організму можна за 4 + 4 години з програмою Онко Check-Up.

Не менш важливим фактором у лікуванні є досвід і майстерність команди. Кожним окремим випадком в Odrex займається онколог, хіміотерапевт і вузькопрофільний фахівець. Методом консиліуму вони підбирають максимально ефективне лікування і консультують пацієнта про всі його складові. Всі можливі варіанти лікування відповідають світовим онкологічним стандартам.

Запобігти хворобі набагато легше, ніж її вилікувати. Активний спосіб життя, правильне харчування й уважність до свого здоров’я — елементарні рекомендації, що сприяють поліпшенню стану організму.

Можливості

Відгуки