Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Біль у спині та «остеохондроз»

Під терміном «остеохондроз» розуміють дегенеративні процеси в хребті, тобто зміни в міжхребцевих дисках, втрату їхньої еластичності, патологічні випирання, які можуть бути як самостійним джерелом болю, так і призводити до ушкодження нервових структур. Сам термін раніше був дуже розповсюджений у клінічній практиці лікаря, але останнім часом став витіснятися іншими формулюваннями, оскільки не відображає повною мірою причини та механізми патологічних змін у хребті.

Біль в спині. Це симптоми остеохондрозу?

Часто на хронічні болі в спині скаржаться люди молодого віку, в яких за результатами МРТ практично ідеальні диски. Тож причиною болю не є дегенеративні зміни в хребті, тобто остеохондроз тут ні до чого. Це підтверджує ще й той факт, що больових рецепторів немає ані в самих хребцях, ані в суглобових хрящах, ані в спинному мозку. Також їх дуже мало в міжхребцевих дисках – там вони розташовуються тільки на периферії фіброзного кільця, тому ці структури теж не можуть бути джерелом сильного болю.

Натомість больовими рецепторами насичені зв’язки, сухожилля м’язів і самі м’язи, капсули суглобів та окістя. Саме ці утворення і є основним (в 96-98%) джерелом болю. Ще 2-3% припадають на нервові структури: корінці й вегетативні вузли.

Чому болить спина? Основні причини

Причин болю в спині, не пов’язаних із патологіями внутрішніх органів, багато, і в різному віці вони мають свої особливості.

Молодий вік:

  • порушення постави, що призводить до неправильного й несиметричного розподілу навантаження на різні сегменти спини,
  • недостатньо розвинений зв’язково-м’язовий апарат,
  • анатомічні особливості будови хребта.

Середній вік:

  • тривалі одноманітні навантаження,
  • знерухомленість або надмірні навантаження,
  • недостатня амплітуда і одноманітність рухів у повсякденному житті, що призводять до структурної перебудови у зв’язках, формування локальних спазмів м’язів і тригерів у м’язах,
  • перенесені травми.

Похилий вік:

  • дегенеративні зміни суглобів, зв’язок,
  • грубе порушення амортизації хребта,
  • патологічне зміщення хребців (спондилолістез).

Тож підхід до діагностики, лікування та головне — профілактика болю в спині в різні періоди життя може суттєво відрізнятися.

Біль також може виникати за таких патологій дисків:

  • Гострий розрив або надрив фіброзного кільця, коли активуються рецептори на його периферії. Втім такі болі неінтенсивні та нетривалі, що клінічно не має великого значення.
  • Виражене перерозтягування, надрив або розрив задньої поздовжньої зв’язки, що прилягає до диска за рахунок його вираженого випинання або грижі. Такі болі інтенсивніші, мають гострий, але нетривалий характер.
  • Здавлювання грижею диска нервового корінця. У цій ситуації болі дуже інтенсивні і локалізуються переважно не в області компресії, а по ходу корінця і в зоні його іннервації (нога чи рука), часто супроводжуються почуттям оніміння в кінцівці, рідше слабкістю. Такі болі без адекватної допомоги часто набувають хронічного характеру.

На щастя, вищеописані механізми зустрічаються нечасто і більшість протрузій і гриж дисків не є безпосередньою причиною болю, а лише «випадковою знахідкою» при проходженні МРТ або КТ.

Також дегенеративно-дистрофічні зміни диска, втрата еластичності, зниження його висоти, формування протрузій і гриж призводить до погіршення його амортизуючих функцій. Це перевантажує зв’язки, м’язи, розтягує капсули і порушує сполучуваність поверхонь фасеткових суглобів хребців – і це також може стати джерелом болю.

Діагностика при болю в спині

В більшості випадків за наявності гострого болю в спині або шиї (якщо такий біль не поширюється в інші частини тіла), додаткові обстеження не потрібні – для встановлення діагнозу досвідченому лікарю достатньо лише клінічного огляду.

Але якщо біль хронічний, погано коригується, в анамнезі є ознаки ураження нервових структур, підозри на пухлини або специфічні запальні захворювання, тоді без діагностики не обійтись.

Коли проводиться МРТ, КТ або рентгенографія?

Основним діагностичним методом при патології хребта є МРТ. КТ суттєво поступається магнітно-резонансній томографії у роздільній здатності, тож її проводять, якщо пацієнт має протипоказання до МРТ. Також КТ доцільно проводити при підозрі на переломи хребта.

Рентгенографію використовують лише як додатковий метод в комплексному обстеженні. Як окремий вид діагностики вона малоінформативна при дослідженні хребта.

Розповсюджені питання щодо болю в спині

Чи потрібне носіння ортопедичних корсетів чи комірів при болях у спині та шиї?

Найчастіше носіння ортопедичних корсетів і комірів не просто не показано, а навіть протипоказано – вони додатково знерухомлюють людину та уповільнюють одужання. Показання до використання визначає тільки лікар.

Чи потрібен постільний режим при болях у спині?

Постільний режим при болях у спині не показаний, оскільки сповільнює відновлення. Навпаки, рекомендуються вправи для спини та шиї. Винятком є болі, пов’язані з травмами або вираженою компресією нервових структур.

Чи потрібні ортопедичні подушки чи ортопедичні матраци для профілактики болю у спині?

Ортопедичні подушки та матраци більшості людей покращують якість сну, але говорити про їхню однозначну користь з метою профілактики болю в спині та шиї не доводиться. Якщо в людини вже сформувалися часті хронічні болі, то ніякий матрац чи подушка ситуацію не змінять.

Чи існують медикаменти, які можуть профілактувати біль в спині?

Не існує жодних медикаментів та БАДів, які достовірно впливають на біль в спині. Тому під назвами «мазь при остеохондрозі», «таблетки від остеохондрозу», «уколи від остеохондрозу» скоріш за все ховаються фуфломіцини.
Медикаментозна допомога носить симптоматичний характер і призначається лише тоді, коли біль впливає на якість життя, обмежує рухливість, ускладнює повсякденну активність.

Чому при болю в спині варто звертатися в Медичний дім Odrex?

  • Доказові лікарі. Від вас не вимагатимуть непотрібні аналізи або дослідження та не виписуватимуть недієві ліки. Неврологи Odrex працюють суворо за міжнародними протоколами.
  • Сучасне оснащення. Все, що може знадобитися для діагностики болю в спині, є в Медичному домі. Немає необхідності шукати, де здати аналізи або провести певні дослідження.
  • Адміністратори Медичного дому дбають про комфорт кожного пацієнта: консультують з приводу будь-яких організаційних питань та допомагають підібрати найзручніший час.

Відгуки