Остеохондроз поперекового відділу хребта
Остеохондроз поперекового відділу — це хвороба, яка деформує і руйнує хрящову тканину міжхребцевих дисків в області попереку. Без хрящового прошарку відстань між хребцями значно скорочується. А при найменших різких поворотах вони можуть зміщуватися. Головна небезпека захворювання — можливість утворення міжхребцевої грижі.
Ви не можете нахилитися, щоб підняти предмет, що впав на підлогу? Ви терпите гострі болі в поперековому відділі спини і часто ходите, обмотавши талію в теплу хустку? Не варто ігнорувати стан, який вас турбує.
Остеохондроз поперекового відділу може затягнутися за своєю тривалістю надовго. Ні до чого випробовувати організм на міцність. Любіть своє тіло. І воно відповість вам взаємністю.
На поперековий відділ припадає більша частина навантаження від всієї маси тіла в порівнянні з грудним і шийним відділами. Тому цей підвид остеохондрозу — найчастіше зустрічається.
Факт. Згідно зі статистикою ВООЗ, остеохондроз попереково-крижового відділу діагностується переважно у категорії населення від 30-ти років.
Причини появи остеохондрозу попереково-крижового відділу:
- Тривале перебування в позиції сидячи, внаслідок чого м’язовий корсет стає ослабленим, а навантаження на хребетний стовп зростає.
- Тренування з важкої атлетики або ж регулярний підйом вантажів.
- Спотворення постави, а разом з нею і ходьби.
- Наслідки ударів, падінь і переломів.
- Плоскостопість. При переміщенні склепіння стопи зазвичай пом’якшує ступінь тиску скелета на хребет, але при плоскостопості вся ноша лягає на міжхребцеві диски.
- Зайва вага.
- Постійне перебування в незручній позі.
- Як ускладнення після перенесеного туберкульозу кісток або остеомієліту (інфекційного запалення кісткової тканини), виразкової хвороби шлунку (запалення суглобів хребта) або ревматоїдного артриту (ураження сполучної тканини, переважно, в суглобах).
- Гормональні збої, змінений склад крові.
- Вікові трансформації (хребці і міжхребетні диски втрачають еластичність з віком).
- Стреси і хронічне безсоння.
- Переохолодження.
Симптоми попереково-крижового остеохондрозу
- У місці защемлення нервових волокон починаються поколювання, печіння, «повзання мурашок», оніміння.
- Швидке настання втоми і раптові напади дратівливості.
- Відхилення в послідовності менструального циклу.
- Надмірно напружені м’язи попереку.
- Підвищена пітливість.
- Шкіра стає блідою і сухою, людина часто мерзне.
- Болі в попереку: ниючі тривалі і люмбаго (прострілювальні гострі болі). Можуть віддавати в сідниці і кінцівки. При цьому ноги в буквальному сенсі цього слова «не тримають» або німіють.
Факт. А ви знали, що означають ямочки на попереку? Їх називають ще «ямочками Венери». Це анатомічна особливість, притаманна, в основному, жіночому статурі. Яскраво виражені впадинки свідчить про нормальну масу тіла їхніх власниць, хорошому м’язовому розвитку і кровообігу. У період епохи Відродження така візуальна риса захоплювала скульпторів, подібну деталь ретельно промальовували художники XV століття.
Больові синдроми розрізняють в залежності від причин їх виникнення:
- Радикулопатія: викликана здавленням корінцевих структур,
- Компресійна мієлопатія: біль з’являється через здавлення спинного мозку,
- Компресійно-васкулярная мієлоішемія: виникає через звуження підвідних артерій і вен,
- Ішіас: через защемлення сідничного нерва, який проходить по сідниці і стегну.
Кого кликати на допомогу?
Якщо ви виявили у себе якусь з ознак хвороби, зверніться в Медичний дім Odrex. У Odrex нікого не залишать наодинці зі своєю хворобою. Тут про вас подбають лікарі найвищого рівня. Грамотні фахівці ставляться до своєї роботи максимально відповідально: продумують кожний крок курсу лікування, детально вивчають стан хворого і виважено підходять до вирішення проблем зі здоров’ям. Більш того, постійно удосконалюються лікувальна база та інфраструктура медичного комплексу в цілому.
Діагностика остеохондрозу поперекового відділу
Будь-яка діагностика починається з того, що лікар проводить первинний огляд. В ході цієї процедури лікар визначить, чи є у вас сколіоз, кіфоз, зміщення однієї з сідниць або сплощення лордозу (вирівнювання природного вигину хребта — лордозу, який зображений на картинці).
Невропатолог направить вас на обстеження, опис яких представлено в загальному розділі по остеохондрозу: КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія) і рентгенографія. У Медичному домі Odrex використовують сучасне обладнання, завдяки якому профільні фахівці можуть поставити найбільш точний діагноз в гранично короткі терміни. Таке якісне медичне оснащення — гарантія того, що хвороба не залишиться в латентній формі.
Методики лікування остеохондрозу поперекового відділу
Проаналізувавши результати діагностики, ваш лікар підбере потрібний курс лікування. Методики лікування бувають різні: це може бути медикаментозна терапія, фізіотерапія або, в разі екстреної допомоги, — операція.
Отже, в чому суть медикаментозного методу. Він передбачає прийом деяких лікарських препаратів. Наведемо їх приблизний список.
- Анальгетики: усувають біль, але не знімають причину її виникнення.
- НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби): борються з корішковим болем і набряками.
- Міорелаксанти: розслаблюють м’язи.
- Хондропротектори: завдяки поліпшенню обмінних процесів в хрящових тканинах уповільнюють деформацію хрящів і навіть регенерують їх.
- Сечогінні засоби: прибирають набряклість.
- Вітаміни групи B: виводять зайву рідину, покращують обмін речовин в клітинах
- Засоби, які зміцнюють імунітет в цілому, і препарати, «розганяють кров» в зоні патології.
Іноді, у важких випадках, щоб моментально зняти гострий біль, доводиться «бомбардувати» організм сильнодіючими ін’єкціями. Тоді лікар робить хворому так звану паравертебральну блокаду. До точки виходу з хребта нервового корінця фахівець вводить анестетик, який викликає тимчасову втрату чутливості тканин.
В якості ще одного досить ефективного способу боротьби з хворобою зарекомендувала себе фізіотерапія. Детальніше дивіться в загальному розділі про остеохондроз.
Ну і, звичайно, все також потрібна лікувальна фізкультура (ЛФК). Вона зміцнює, розслабляє і стабілізує м’язи спини, покращує кровообіг і обмінні процеси.
Але якщо жоден з перерахованих вище методів не виявився дієвим, то для лікування крижового остеохондрозу невропатолог може направити вас до нейрохірурга. А той, в свою чергу, підтвердить або спростує необхідність операційного втручання.
Факт. Цікава подробиця для завзятих водіїв. Як легше переносити їзду в автомобілі, якщо болить спина? Підкладайте валик під основу спини. І не забудьте помістити її на сидінні підголівник — така обережність убереже від травм при різкому гальмуванні авто.
Види операцій
На всесвітньому рівні в середовищі професіоналів заслужила загальне визнання мікродискектомія. Ця операція по тривалості займає близько 20-30 хвилин, її виконують із застосуванням загальної анестезії. Мікродискектомія проводиться під нейрохірургічним операційним мікроскопом. Хірург видаляє грижу, не зачіпаючи навколишні тканини, зокрема — не травмуючи нервові структури. Ходити можна вже на наступний день після операції. А виписку зі стаціонару прооперований отримує на 2-3-ю добу.
Різновидом операцій є установка спеціальних імплантатів. Хірург ліквідує пошкоджений міжхребцевий диск і замість нього вставляє розсувні титанові імплантати. Пацієнт лежить в стаціонарі 3-4 доби. Ходити зможе на другий день.
Питання — відповідь:
Я чув, що тяжкості треба якось по-особливому переносити і піднімати, щоб не завдати шкоди хребту. Як саме?
При самостійному транспортуванні вантажів тримайте тулуб випрямленою. А саму ношу розташуйте ближче до торса. Якщо ж піднімаєте щось важке від землі, що не нахиляйтеся вперед, зосереджуючи навантаження на тулуб. Присядьте і підійміть вантаж за рахунок згину в колінах.
Які бувають стадії розвитку остеохондрозу?
1 стадія. Доклінічна. Висота диска знижується. У фіброзному кільці (зовнішній шар міжхребцевого диска з хрящових волокон) утворюється тріщина. Поперекові м’язи починають швидко втомлюватися. Ви відчуваєте певний дискомфорт в спині.
2 стадія. Порушення обмінних процесів в драглистому ядрі (центральній частині міжхребцевого диска, яка складається з драглистої хрящової тканини): його клітини мертвіють або повністю руйнуються. Колагенова структура (білкова структура в основі сполучної тканини) фіброзного кільця також порушується. Локальні болі, людина не може впоратися з тим фізичним навантаженням, яке раніше вважав цілком посильним.
3 стадія. Повне руйнування фіброзного кільця. Суміжні хребці перестають бути стабільними. Будь-яка незручна поза доставляє біль. Через перетискання нервових корінців, які відходять від спинного мозку, кінцівки можуть стати менш чутливими і рухливими.
4 стадія. Тканини міжхребцевого диска стають рубцевими. Хребець може виявитися ніби в панцирній оболонці. Клінічний опис тут залежить від індивідуальної фізіології.
Чи може вагітність викликати остеохондроз?
Так, зародкова маса поступово збільшується і центр ваги тіла жінки зміщується, поперек страждає від надмірного навантаження. Додатково до цього змінюється обмін речовин; мінералів і вітамінів організму не вистачає. Але під час виношування плоду більшість ліків і фізіотерапевтичних процедур протипоказані. Тому уважно дотримуйтесь порад терапевта і гінеколога.