Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Остеохондроз шийного відділу хребта

Шийний остеохондроз (ОХЗ) це захворювання, яке представляє собою процес порушення живлення або ж поступового руйнування хрящової тканини міжхребцевих суглобів і дисків шиї.

Як носити свою голову на плечах з легкістю?

Якщо вам важко повернути голову, коли вас привітають на вулиці, якщо шия не тримає в буквальному сенсі слова і заподіює вам один лише біль, то саме час перевірити себе на остеохондроз.

Саме шийна частина найбільш схильна до травм, так як вона найрухливіша і в той же час має слабкий м’язовий корсет. На дрібні рухливі хребці тіло створює велике навантаження. А сам хребетний канал досить вузький. Він легко пережимається при будь-якому тиску на нього.

Тяжкість в потилиці або поколювання в руках відчувають тисячі людей щодня. І, не підозрюючи про небезпеку, називають подібні фізіологічні прояви втомою, а часом звичайної застудою. В області шиї зосереджено багато кровоносних судин і нервових закінчень. При остеохондрозі здавлюється хребетна артерія, яка забезпечує живлення мозочка, довгастого мозку і задніх відділів головного мозку. В результаті у людини виходять з ладу координація рухів, можлива втрата почуття рівноваги, падає зір, погіршується слух, а часом дане явище призводить до інсульту.

Факт. Згідно зі статистикою ВООЗ, все частіше від шийного остеохондрозу страждають люди у віці від 30 до 40 років. Медики пояснюють таку тенденцію масовим зниженням фізичної активності. А поширеність цієї недуги в індустріально розвинених країнах прирівнюється до 60-80%.

Синдроми і симптоми остеохондрозу

Стеноз (синдром звуження хребетного каналу): здавлювання судин спинного мозку грижею міжхребцевих дисків, остеофітами (розростанням кісткової тканини) або потовщеною хребетної зв’язкою. В результаті порушується кровообіг в ураженій зоні. Людина починає відчуває скутість, помітний біль в шийному відділі хребта. У верхніх і нижніх кінцівках виявляються оніміння і поколювання.

Корінцевий синдром: здавлювання нервових корінців міжхребцевих диском. Це призводить до головного болю, вираженим в ниючих, пекучих або пульсуючих імпульсах, іноді відчуття схожі з симптомами гіпертонії. При цьому синдромі можуть виникнути дефекти мовлення і порушення нюху, гіпертрофія лицьових м’язів, ураження чутливості мовленнєвих м’язів, почуття «затурканості» горла грудками. Дихання стає переривчастим, людина страждає хропінням, у нього часто, здавалося б безпричинно, «закладений» ніс.

Синдром хребетної артерії: формується при компресії (стиску) хребетної артерії. Його основний супутник пульсуючий біль. Напади можуть захоплювати тім’яну частку, надбрівну область, скроневу і потиличну частки.

Кардіальний синдром: нагадує напади стенокардії, однак тривалість їх набагато більше. Болі відображаються в діафрагмі. Даному явищу в деяких окремих випадках супроводжують підвищений артеріальний тиск, аритмія.

Основні причини розвитку захворювання:

  • Збої в обміні речовин;
  • Спосіб життя з малою руховою активністю;
  • Спадкова схильність;
  • Вікові окостеніння;
  • Затискачі в м’язах, в результаті яких змінюється постава;
  • Недолік рідини і вітамінів в щоденному раціоні;
  • Тривале перебування в незручній позі, яка збільшує тиск на диски і хребет;
  • Надмірна вага або перевантаження на хребет через носіння каблуків;
  • Всілякі перенесені травми хребта;
  • Регулярний підйом вантажів;
  • Аутоімунні захворювання (процес саморуйнування імунної системи), які призводять до дегенерації хрящової тканини;
  • Стрес, який призводить до м’язових спазмів і порушення надходження крові до міжхребцевих дисків;
  • Переохолодження.

Лікуванням шийного остеохондрозу в Одесі займаються в Медичному домі Odrex. Тут лікарі запропонують вам якісну діагностику і забезпечать індивідуальний підхід. Будуть враховані всі фактори ризику. Діагностичне обладнання Медичного дому Odrex розраховане на проведення обстеження пацієнтів всіх вікових категорій.

В лікувально-діагностичному відділенні Odrex вам проведуть усі обов’язкові обстеження в мінімальні терміни, визначать точний діагноз і виконають ряд необхідних лікувальних заходів. Протягом лікувального циклу за вашим здоров’ям будуть пильно вести моніторинг профільні фахівці. Таке перебування під постійним наглядом лікарів ключ до виявлення захворювань навіть на їх зародкових етапах. Без успішного одужання вас не відпустять з Медичного дому Odrex.

Діагностика ОХЗ

Стартовий діагноз «остеохондроз шийно-грудного відділу» або просто шийного відділу лікар може поставити вже при первинному огляді пацієнта. Експерт визначить:

  • Тип статури людини;
  • Положення постави;
  • Лінію остистих відростків;
  • Шийні бічні контури і кут розташування лопаток;
  • Локалізацію больових точок і рівень больового синдрому;
  • Амплітуду гнучкості хребта;
  • Рельєф м’язів.

Все це в сукупності підкаже, як саме протікає хвороба. Далі лікар направить на ряд обстежень:

Методика лікування остеохондрозу шийного відділу

Лікар допоможе вибрати найбільш оптимальне рішення проблеми. І запропонує різноманітні способи лікування: медикаментозний в поєднанні з фізіотерапією або ж призначить щадну для вашого організму операцію.

Консервативне лікування це, перш за все, медикаментозна терапія. Вона усуває біль, знімає м’язову напругу і гасить запалення. Для таких цілей виписують нестероїдні протизапальні лікарські препарати (НПЗП) і анальгетики. У рецептурний список потрапляють і хондропротектори для активізації відновлювальних процесів в хрящовій тканині суглоба, а також вітаміни групи В і препарати зовнішнього застосування: гелі та мазі, що містять НПЗП.

Фізіотерапія, в свою чергу, насичує живильне середовище хрящової тканини міжхребцевого диска і сприяє регенерації хрящів. Лікар випише також вправи для лікувальної гімнастики для зміцнення м’язового корсета і розробки гнучкості апарату зв’язок. Може провести з вами вступне заняття для того, щоб ви надалі правильно виконували вправи самостійно.

Хірургічне лікування доречно в тому випадку, якщо медикаментозним і фізіотерапевтичним методами не обійтися. До нього звертаються, якщо у пацієнта хребетний канал став катастрофічно вузьким.

Операційне втручання отримало назву передньої шийної дискектомії. Хірург паралізує вражений хребетний сегмент і видаляє міжхребцеву грижу, яка тисне на спинномозковий нерв. Згодом хребці, між якими був видалений диск, зрощуються. Це називається спондилодезом. Для більшої їх спайки фахівець може провести операцію зі стабілізацією кейджем тобто міжхребцевий простір заповнюють штучною вставкою.

Через 3-5 діб прооперованого виписують зі стаціонару на амбулаторне лікування. Реабілітація займає в середньому близько 3-х місяців і залежить від встановленого імпланта і професійної діяльності пацієнта.

Питання відповідь:

Як краще побудувати образ життя людини з діагнозом остеохондроз шиї?

Розпорядок дня повинен включати в себе обов’язкові піші прогулянки, тоді як стрибків і бігу краще уникати. Довго проводити час в сидячому положенні протипоказано, корисне плавання воно не тільки зміцнює м’язовий тонус, але і знімає сковуючі тіло спазми. Увечері не зайвим буде прийняти гарячий душ (за винятком періоду лікування шийного відділу під час загострення хвороби). Важливо стежити і за дієтою. Вживайте продукти, насичені магнієм і кальцієм горіхи, молочні та морепродукти, бобові. Доведеться відмовитися від алкоголю, бо він збиває злагоджену роботу всієї системи кровообігу.

Чи можна відвідувати сауну в період загострення остеохондрозу?

Зазвичай прогрівання йде на користь пацієнту, але після посиленого пропарювання вам доведеться відмовитися від занурення в холодну воду. Вибігати розпаленим на мороз також не можна. Інакше виникне загострення хвороби. ОХЗ чутливий до будь-яких перепадів температури, в тому числі і кліматичних. Наприклад, осіння мерзлякуватість може негативно позначитися на самопочутті людини.

Які можуть виникнути ускладнення після остеохондрозу шийного відділу?

Якщо вчасно, при появі перших ознак хвороби, не почати курс лікування, то шия може перестати вас слухатися в буквальному сенсі слова. І ускладнення у цього захворювання досить серйозні. Є ризик появи протрузії так званого «випинання» міжхребцевого диска за межі хребта, яке згодом здатне придбати форму грижі. Можуть травмуватись нервові корінці в області шиї. Або з’явитися остеофіти (кісткові нарости на хребцях). Ускладнення часто являють собою і ослаблення м’язів або парез стан, коли голова починає звисати в бік або вперед. У цьому відділі в відростках шийних хребців розташовані хребетні артерії, підживлюють мозок кров’ю. Порушення даної циркуляції крові одне з найсерйозніших явищ. Небажання лікуватися може привести до невралгії, глухоти і навіть втрати зору. Але якщо займатись рішенням питання ще на ранньому етапі його розвитку, то хворобі можна запобігти.

Навіщо потрібен комір Шанца?

Це ортопедичний фіксатор з гнучкого матеріалу, який використовують для іммобілізації шиї при лікуванні шийного ОХЗ. Але носити таке пристосування для фіксації шиї довго не можна, бо м’язи з часом можуть ослабнути, і ви звикнете мимоволі нахиляти голову в сторони без додаткової підтримки. Комір Шанца не дозволяє хребцям зміститися і зберігає коригувальний ефект після сеансу масажу. Він приймає на себе вагу голови і розподіляє його в рівній мірі на ключицю і основу шиї. При цьому голова залишається в правильній позиції.

Відгуки