Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Відкрите овальне вікно

Відкрите овальне вікно (ВОВ) це отвір в міжпередсердній перегородці, який не закрився, як повинно було, після народження.

Ще в утробі матері, дитина не використовує легені для дихання кисень надходить в його організм через пуповину. Венозна кров не надходить з правої частини серця в легені для збагачення киснем, а через отвір в міжпередсердній перегородці потрапляє відразу в праве передсердя. Зазвичай цей отвір закривається протягом декількох днів після народження. Але іноді це не відбувається.

Це не така вже й рідкісна ситуація відкрите овальне вікно зустрічається приблизно у кожного четвертого дорослого.

Овальне вікно не залишається відкритим весь час воно, скоріше, схоже на клапан: більшу частину часу права і ліва сторона серця не перетинаються, але якщо в правій частині тиск підвищується, клапан відкривається, і венозна кров потрапляє в ліве передсердя.

Симптоми й ускладнення

Більшість людей з відкритим овальним вікном не знають про свій стан, тому що він не викликає явних симптомів.

Однак є дослідження, які говорять про те, що відкрите овальне вікно частіше зустрічається у людей, які страждають від деяких патологій:

  1. Мігрень. За деякими даними, у пацієнтів з ВОВ можуть бути мігрені з аурою. Іноді після закриття овального отвору мігрені припиняються, але поки не можна точно стверджувати про зв’язок між цими подіями.
  2. Інсульт, транзиторна ішемічна атака (ТІА) та інфаркт. Відкрите овальне вікно підвищує ризик інсульту, ТІА та інфаркту. Це пов’язано з тим, що тромб або згусток крові може потрапити з правої частини серця в ліву, а звідти в мозок (і тоді трапиться інсульту) або коронарну артерію (інфаркт). ТІА відбувається через тимчасову відсутність припливу крові до мозку. Симптоми у нього такі ж, як у інсульту, але тривають менше ніж 24 годин.
  3. Зниження рівня кисню в крові (гіпоксемія). У рідкісних випадках при відкритому овальному вікні трапляється так, що значна частина крові потрапляє з правої частини серця в ліву, минаючи легені. Це викликає зниження рівня кисню в крові.

Іноді у пацієнтів з відкритим овальним вікном є і інші вади серця.

Діагностика

Щоб підтвердити наявність відкритого овального вікна, зазвичай призначають таке дослідження, як ехокардіографія (УЗД серця). Загалом при цьому дослідженні лікар направляє на груди пацієнта датчик, який випромінює ультразвукові хвилі. Відбиваючись від внутрішніх структур, в тому числі, серця, вони повертаються назад в датчик, а він передає ці дані на монітор. Лікар бачить відеозображення серця в режимі реального часу і може вивчити його структуру і роботу.

Лікар ультразвукової діагностики Анастасія Пустовалова

УЗД серця не завжди може з достатньою точністю визначити наявність ВОВ, тому іноді використовують його варіації:

  • Кольорове допплерівське картування. Це дослідження засноване на ефекті Доплера: коли ультразвукові хвилі відбиваються від потоку, що рухається крові, їх частота змінюється, а комп’ютер забарвлює сигнал, щоб зручніше було його розпізнати. Це допомагає лікареві оцінити швидкість і напрямок кровотоку і побачити переміщення крові між правим і лівим передсердям, якщо овальне вікно не закрито.
  • Черезстравохідна ехокардіографія. В цьому випадку УЗД-датчик прикріплюють до кінця трубки, яку через рот вставляють в стравохід. Це дозволяє ближче підібратися до серця і отримати більш точні дані. Найбільш ефективний метод діагностики для ВОВ.

У деяких випадках можуть знадобитися додаткові дослідження для перевірки серцевого ритму, нервової системи і мозку.

Лікування

Зазвичай при відкритому овальному вікні лікування не потрібно. Однак за певних обставини лікар може порекомендувати пройти процедуру закриття овального вікна. Наприклад, це може бути при низькому рівні кисню в крові, викликаному ВОВ, або при повторних інсультах.

Для профілактики інсульту частіше призначають медикаментозну терапію — пацієнтам призначають препарати для розрідження крові і запобігання тромбоутворення, і т.д.

В інших випадках лікар може запропонувати хірургічне втручання. Отвір закривають спеціальним пристроєм, який доставляється в серце через катетер, або зашивають.

Хірургічну процедуру щодо виправлення відкритого овального вікна можуть порекомендувати провести одночасно з іншим втручанням на серці.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки