Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Парапроктит

Детальна інформація про причини виникнення та симптоми парапроктиту, а також про існуючий ризик ускладнень, включаючи летальний кінець, за відсутності своєчасного лікування.

Парапроктит: класифікація, симптоми, ускладнення, лікування

Парапроктитом називається запалення околопрямокишечної клітковини. Захворювання починається з того, що інфекція з прямої кишки через ушкоджену слизову оболонку потрапляє у навколишні тканини. Розвивається гнійне запалення. Процес виникає раптово, і за відсутності своєчасного лікування стан хворого протягом днів стрімко погіршується. Основні симптоми парапроктиту: біль в анальній ділянці, відчуття припухлості, ущільнення в ділянці розташування гнійника, почервоніння сідниць, підвищення температури. За перших ознак хвороби необхідно терміново звернутись до лікаря.

Лікування парапроктиту проводиться тільки хірургічним методом. У клініці Odrex застосовується методика оперативного лікування, за допомогою якої миттєво розкривається порожнина гнійника та виконується висічення внутрішнього норицевого отвору, або проводиться лігатура. Тим самим усувається причина появи парапроктиту та забезпечується повне лікування захворювання.

Залежно від локалізації гнійника в клітковині, що оточує пряму кишку, парапроктити бувають:

  • підшкірні
  • підслизові
  • ішіоректальні
  • пельвіоректальні

До запальних процесів у прямій кишці та розвитку парапроктиту приводять систематичні запори і геморой, що викликають дефекти слизової оболонки і скупчення твердих частинок калу в криптах.

У разі парапроктиту лікування консервативними методами не призначають, оскільки хвороба характеризується високим ризиком поширення інфекції на інші органи. У жінок може уражатися піхва та матка, у чоловіків залучається передміхурова залоза.

У разі глибокого парапроктиту гній може потрапити в порожнину очеревини і викликати перитоніт.

Для встановлення діагнозу лікар проводить опитування пацієнта, зовнішній огляд, пальцеве дослідження. Це основні методи, і здебільшого з їх допомогою можна точно оцінити клінічну картину захворювання. Крім того, при гострих запаленнях інструментальне дослідження прямої кишки зазвичай не проводять через болючість тканин. Для уточнення діагнозу у разі припущення глибоких запущених парапроктитів може бути призначена ендоректальна УЗД та комп’ютерна томографія малого тазу.

Спроби лікування парапроктиту без операції у домашніх умовах призводять до розвитку хронічної форми захворювання. В окремих випадках гнійник може самостійно прорватися, і гній, залежно від локалізації запалення, виходить або назовні, або в пряму кишку або піхву. Стан хворого відносно покращується. Потім виникають рецидиви захворювання, хвороба перетворюється на хронічний парапроктит, параректальну норицю. Лікування у цьому разі потрібно радикальне: висічення параректальної нориці. Операція передбачає видалення анальної крипти, захопленої запальним процесом.

За всіх форм парапроктиту операція проводиться під загальною, перидуральною або спинальною анестезією. У стаціонарі пацієнт перебуває 3-7 днів. Термін повного відновлення залежить від виду парапроктиту.

Питання та відповіді

Як людина може сама у себе діагностувати гострий парапроктит?

Свербіж і біль в області заднього проходу і в прямій кишці, набряк і почервоніння тканин біля ануса, висока температура, слабкість – ознаки гострого парапроктиту.

Чому з’являється парапроктит?

Запори, проноси, різке підняття тяжкості призводять до дефектів слизової оболонки прямої кишки. Через тріщини та рани на слизовій оболонці в клітковину проникає інфекція, яка викликає запалення та нагноєння тканин.

Чи може пройти гострий парапроктит без операції?

Ні.

Чи можна позбутися свища прямої кишки лікуванням без операції?

Ні, позбутися свища можна лише хірургічним шляхом.

Скільки коштує операція у разі парапроктиту?

Витрати на операцію залежать від методу діагностики, вартості матеріалів та медикаментів під час операції, а також відновлювального лікування в стаціонарі після операції.

Відгуки