Перелом шийки стегна
Перелом шийки стегна — порушення цілісності найтоншої частини кістки у стегні — шийки стегна. Ця травма становить 6-8 % серед загальної кількості переломів скелета та може бути небезпечною для життя.
Для 30% хворих перелом стає смертельним протягом одного року після травми, що зумовлено ускладненнями від вимушеного лежачого положення та загостренням патологій, насамперед з боку серцево-судинної та легеневої систем. Зберегти можливість ходити та своє здоров’я можливо завдяки ефективному лікуванню та реабілітації.
Чому виникає перелом шийки стегна та хто у зоні ризику?
Найчастіше від переломів страждають саме літні люди, у віці після 65 років, при цьому більша частина — жінки. Це пов’язано з тим, що після клімаксу у жінок розвивається остеопороз – хронічне захворювання, через яке знижується щільність кісних тканин. Інколи, щоб зламати шийку стегна достатньо впасти з висоти власного зросту. Зазвичай це трапляється взимку, тому літнім людям краще остерігатися ожеледиці.
Попри статистику, від переломів не застраховані й молоді люди, які ведуть активне життя. Зазвичай причиною перелому стає невдале падіння на бік. Але вони, на відміну від літніх людей, переносять період відновлення та реабілітації набагато легше.
Ознаки та симптоми перелому шийки стегна
Головні симптоми:
- нестерпний біль в області тазу та ноги,
- деформація ноги: травмована виглядає коротше за здорову,
- важко підняти або шевелити ногою,
- симптом «прилиплої п’яти» — пацієнт не в змозі підняти і утримати випрямлену
ногу, тому він згинає її в кульшовому та колінному суглобі, - набряк в області стегна.
Бувають випадки, коли людина продовжує рухатися попри біль, або зменшує його знеболювальними. Це може трапитися при вколоченому переломі, коли уламок знаходиться щільно у кістці. Але без лікування кістка не зростеться, біль не припиниться, а без кваліфікованої допомоги травмований може лише зашкодити власному здоров’ю.
Важливо відразу після травми звернутися до лікарні, адже с кожною годиною ризик ускладнень збільшується.
Пацієнтка Людмила після ендопротезування стегна
Види травм шийки стегна та методи лікування
Поставити діагноз може лише лікар, після того, як проведе рентгенологічне та клінічне обстеження. Знімки допоможуть визначити вид перелому, а спираючись на їхній результат спеціаліст запропонує лікування.
Переломи шийки стегнової кістки за локалізацією лінії зламу розподіляються на:
- субкапітальні, що знаходяться безпосередньо під головкою кістки,
- трансцервікальні: проходять через середину шийки стегна,
- базальні: розташовані в основі шийки.
Чим більший кут перелому між відламками, тим більша ймовірність зміщення відламків і незрощення перелому. Крім того зміщення може бути значним, незначним або взагалі відсутнім. Тому перед початком лікування важливо пройти попереднє обстеження, аби мати змогу прогнозувати подальше лікування та відновлення.
Лікування перелому шийки стегна
Консервативне лікування при такому переломі є неефективним, адже потребує довготривалого постільного режиму. А крім того сучасні технології дають змогу якнайшвидше одужати. При переломі шийки стегна є багато методів хірургічного лікування, серед яких виділяють: остеосинтез та ендопротезування кульшового суглоба.
Остеосинтез — це скріплення уламків за допомоги металічних конструкцій. Фіксація уламків дозволяє стабілізувати місце перелома та забезпечує правильне зрощення кісток. Важливо зробити операцію якнайшвидше, щоб уламки кісток не травмували м’які тканини. Вже наступного дня після втручання пацієнт може рухатися.
Суть ендопротезування полягає в заміні пошкодженого суглоба імплантом. Операція дозволяє не лише замінити хворий суглоб, а з й видалити джерело болю. Ендопротез, що повністю повторює форму суглоба, фіксується завдяки цементному або безцементному способу фіксації. Тобто імплант приєднують до кістки за допомогою медичного цементу або ж методом щільної посадки. В середньому, втручання триває від 45 до 120 хвилин. Післяопераційне відновлення продовжується від 4 до 8 тижнів.
Як довго проходить реабілітація та відновлення?
Реабілітація після перелому шийки стегна залежить від обраного методу лікування. Після ендопротезування пацієнт може стояти та рухатися вже на 2-3 день. Надалі потрібно виконувати вправи для правильного функціонування м’язів. Вони покращують кровообіг, запобігають утворенню тромбів, зміцнюють м’язи та поліпшують рухливість суглоба.
Відновлення проходить під щільним наглядом ортопеда-травматолога. Пацієнтові обирають індивідуальну програму лікувальної фізкультури та медикаментозну підтримку, що забезпечує зниження ризику ускладнень.
Переваги Odrex у лікуванні перелому шийки стегна
В Медичному домі Odrex працює команда спеціалістів, що запропонує найефективніший варіант лікування. У випадку проведення операції при переломі шийки стегна, пацієнт отримує програму спостереження протягом трьох років, індивідуальний план фізичних вправ та харчування, що сприяє найскорішому одужанню.
У клініці використовують тільки сертифіковані імпланти, а лікарі проходять навчальні курси за кордоном. Операцію проведуть якнайскоріше, щоб уламки не змогли пошкодити тканини чи сприяти розвитку інших ускладнень.
Ще однією перевагою лікування в Медичному домі є те, що вам підготують готове цінове рішення, до якого вже входять усі необхідні послуги в конкретному випадку та їхня вартість. Це означає, що у вас не буде неочікуваних витрат під час лікування.