Періанальні гострокінцеві кондиломи
Появу анальних гострокінцевих кондилом викликають віруси папіломи людини. Хвороба передається статевим шляхом. Захворювання проявляється у вигляді дрібних новоутворень на шкірі в періанальній ділянці та в анальному каналі, які збільшуються у розмірі.
Хвороба небезпечна своїми наслідками: великі новоутворення є місцем постійного інфікування організму, виявляють тенденцію до розростання та малігнізації (злоякісного переродження).
Вивчено близько сотні типів вірусів папіломи людини (ВПЛ), і лише два види з них (за деякими даними — 4) призводять до розвитку загострених кондилом. Зараження відбувається після статевого контакту з інфікованою людиною. Може пройти кілька місяців і навіть років, перш ніж вірус виявить себе. Вірус папіломи людини вражає у жінок шкіру та слизову оболонку піхви, у чоловіків – поширюється на статевий член. Розмножується в шкірі та на слизовій оболонці, згодом просувається на інші області тіла — пахвинну зону, промежину, захоплює шкіру біля заднього проходу та анальний канал.
Гострокінцеві кондиломи – бувають поодинокі або у вигляді множинних наростів. Кондиломи (папіломи) на анальному отворі не просто псують зовнішній вигляд. Вони мають тенденцію розростатися, збільшуватись у розмірах, перекриваючи задній прохід та створюючи дискомфорт. У хворих з’являється відчуття стороннього тіла, свербіж, виділяється сукровиця та слиз, іноді хвороба супроводжується кровоточивістю. Нерідко приєднується бактеріальна інфекція, яка викликає почервоніння та набряк тканин, болю. Ці симптоми свідчать про занедбаний рівень захворювання. Відсутність своєчасного лікування призводить до поширення процесу, а тривале травмування папілом (кондилом) анального каналу з великою ймовірністю викликає їхнє переродження у злоякісні утворення.
Діагностика періанальних кондилом
Для діагностики захворювання лікар проводить опитування та візуальний огляд хворого, іноді може знадобитись проведення ректороманоскопії. Обов’язково здається кров на наявність вірусу папіломи людини та аналіз крові RW, щоб унеможливити венеричні захворювання.
Лікування анальних папілом має комбінований характер для попередження рецидивів. Хворому призначається противірусна та імунотерапія, прийом вітамінів, оперативне лікування. Потім освіти видаляються оперативним шляхом: невеликі, одиничні — одномоментно, великі — кілька етапів, щоб уникнути утворення грубих рубців.
Сучасні методи видалення анальних папілом (кондилом) дозволяють проводити операції в амбулаторних умовах, з місцевою анестезією та мінімальною втратою крові.
Навіть при поодиноких зовнішніх анальних кондиломах лікування консервативне або медикаментозне неефективне – потрібне оперативне втручання. Зовнішні прояви хвороби – папіломи (кондиломи) можуть бути видалені хімічним способом, електрокоагуляцією або лазером. Це малотравматичні методики.
У разі множинних зовнішніх утворень, а також при ураженні анального каналу або прямої кишки, лікар може застосувати лазерну коагуляцію, електро- та радіохвильову коагуляцію або провести видалення ураженої шкіри за допомогою скальпеля. Оперативне втручання здійснюють під загальним наркозом або із застосуванням спинальної анестезії. Віддалені кондиломи обов’язково вирушають на гістологічне дослідження.
У Медичному домі Odrex в залежності від показань проводять лікування анальних кондилом різними методами. Пацієнти одночасно можуть отримати консультацію та лікування у дерматолога та лікаря-імунолога и инфекциониста.
Після проведення операції пацієнт у середньому перебуває у стаціонарі під наглядом лікаря 1–3 дні. Термін загоєння післяопераційних ран становить від 2 тижнів до 1 місяця залежно від методу лікування анальних папілом (кондилом) та ступеня поширення новоутворень.
Питання – відповідь
Які фактори сприяють появі гострих кондилом?
Після потрапляння в організм людини вірус тривалий час може перебувати у стані спокою. Активується вірус зазвичай при зниженні імунітету у стресових ситуаціях, після тривалого прийому гормональних засобів, при ВІЛ-інфекції. Зазвичай у прихованому періоді, за відсутності зовнішніх проявів на шкірі, людина-носій вірусу не становить загрози для оточуючих. Зараження можливе при активізації вірусу та появі розростань на шкірі.
Чи можуть анальні кондиломи знову з’явитись після лікування?
В організмі не виробляється імунітет до вірусу папіломи людини, тому ймовірність рецидиву захворювання існує. Одна з причин – неповне видалення здорових на вигляд тканин, в яких можуть бути віруси в прихованій формі. Також може відбутись повторне інфікування, якщо лікування було проведене лише для одного партнера. Тому після операції необхідно регулярно відвідувати проктолога для своєчасного виявлення нових утворень. Перший контрольний візит до лікаря рекомендується здійснити через місяць після операції, повторити консультацію необхідно через три місяці. Якщо цей період нових розростань не виявлено, можна робити позитивні прогнози.
Чи можна захиститися від вірусу папіломи людини за допомогою презервативу?
Використання презервативу істотно знижує можливість передачі вірусу між партнерами, проте не захищає повністю. Вірус може перебувати на ділянці шкіри, не захищеній презервативом, і при контакті можливе інфікування.
Хто у групі ризику?
Хвороба однаково торкається і жінок, і чоловіків. Особливо схильні до ризику заразитися ВПЛ люди, що мають безліч статевих партнерів, при різних видах статевих контактів. Періанальні кондиломи не обов’язково виникають після анального сексу з інфікованим партнером. Це може бути результатом поширення вірусу з інших місць.
Чи можна заразитися ВПЛ у громадських місцях?
Вірус папіломи людини передається контактним способом від людини до людини, через шкіру та слизову оболонку. Імовірність заразитися побутовим шляхом зводиться до мінімуму.