Плазмаферез
Плазмаферез – це апаратне (центрифужне або фільтраційне) розділення крові на рідку частину (плазму) та клітки крові (форменні елементи). Після цього форменні елементи повертаються в кровотік, а рідку плазму, яка містить токсини, алергени та антитіла утилізують, проводячи її заміщення шляхом внутрішньовенного вливання плазмозамісних розчинів.
Така процедура дозволяє знизити в організмі людини концентрацію токсинів, патогенних білків, гормонів, ліпідних компонентів, антитіл та антигенів. Після процедури організм створює нові клітини та білки крові, запускає процеси регенерації (відновлення).
Захворювання, у разі яких показаний плазмаферез:
Згідно рекомендацій Американського товариства аферезу (ASFA) показання до аферезу розподілені на 4 категорії на основі наявної доказової бази медичної літератури.
Показання категорії I (захворювання, при яких аферез прийнято як терапію першої лінії, як основне самостійне лікування або в поєднанні з іншими методами лікування):
- Синдром Гійєна-Барре
- Міастенія гравіс
- Хронічна запальна демієлінізуюча полінейропатія
- Гіперв’язкість при гіпергаммаглобулінемії
- Тромботична тромбоцитопенічна пурпура
- Синдром Гудпасчера
- Тромботична мікроангіопатія, опосередкована комплементом
- Хвороба Вільсона, фульмінантна форма
Показання категорії II (захворювання, при яких аферез прийнято як терапію другої лінії, як самостійне лікування або в поєднанні з іншими методами лікування):
- Міастенічний синдром Ламберта-Ітона
- Розсіяний склероз
- Тиреоїдна буря
- Отруєння грибами
- Гострий дисемінований енцефаломієліт
- Аутоімунна гемолітична анемія
- Системний червоний вовчак (важкий перебіг)
- Мієломна нефропатія
Показання категорії III (розлади, для яких оптимальна роль аферезної терапії не встановлена; прийняття рішення має бути індивідуальним):
- Посттрансфузійна пурпура
- Алоімунізація еритроцитів під час вагітності
- Аутоімунна гемолітична анемія
- Гіпертригліцеридемічний панкреатит
- Тромботична мікроангіопатія
- Передозування/отруєння наркотиками
- Імунна тромбоцитопенія
Показання категорії IV (розлади, при яких опубліковані дані демонструють або припускають, що аферез є неефективним або шкідливим):
- Синдром HELLP у вагітних
- Гемолітико-уремічний синдром
- Мультифокальна моторна нейропатія
- Ідіопатичний вузликовий поліартеріїт
Абсолютні протипоказання: важкі кровотечі та коагулопатія, важка гіпопротеінемія, індивідуальна непереносимість
Що входить до послуги?
Плазмаферез особливої підготовки не вимагає.
Хворого підключають до апарату за допомогою катетера через одну із периферичних вен або шляхом катетеризації центральної вени спеціальним двопросвітним катетером великого діаметру (за наявності спеціальних показів).
Спеціальна машина за допомогою мембранного фільтра відокремлює плазму із шкідливими речовинами від кліток (форменних елементів) крові.
Заміщення вилученої плазми – за потреби – проводять шляхом внутрішньовенного вливання плазмозамінників (сольові розчини, альбумін, донорська плазма).
За один раз очищується близько 30-50% всього обсягу циркулюючої крові. За показаннями можливе супутнє введення додаткових медикаментів внутрішньовенно. Небезпеки інфекційного зараження немає, оскільки всі матеріали виключно одноразові і саме лікування проходить з дотриманням необхідних санітарних вимог.
За тривалістю плазмаферез займає півтори-дві години. Скільки знадобиться процедур – визначає лікар, враховуючи стан здоров’я пацієнта та його вік. У середньому від трьох до п’яти сеансів з перервою між ними від одного до семи днів. Під час проведення плазмаферезу людина займає зручне для неї положення, переважно лежачи. Під час процедури можна ненадовго подрімати чи послухати музику. До і після процедури дотримуватись особливої дієти в більшості випадків не потрібно. Після кожного сеансу лікування бажано полежати від 15 до 30 хвилин. А між сеансами пацієнт здатний продовжувати активне життя, займатись звичними справами. Жодних особливих обмежень немає.