Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Пошкодження хряща колінного суглоба

Артроскопія як метод лікування суглобового хряща.

Колінний суглоб з’єднує стегнову кістку з гомілкою. У нормі місця з’єднання кісток вкриті хрящами, які забезпечують м’яке скользіння суглобів, що стикаються, і розподіляють навантаження під час руху. Пошкодження хряща колінного суглоба виникає внаслідок травм і часто супроводжується вивихами, переломами, розтягненням зв’язок. Іноді воно пов’язане із захворюваннями опорно-рухового апарату, наприклад, із розсікаючим остеохондритом (відділення фрагмента хряща від кістки і його зміщення в суглобову порожнину).

Пошкодження суглобового хряща супроводжується такими симптомами:

  • біль у коліні;
  • обмеження рухливості;
  • набряк;
  • хрускіт у суглобі.

Якщо ви запідозрили у себе цю проблему, краще відразу звернутись до лікаря. Адже суглобові хрящі не мають здатності до регенерації, і на місці пошкодження формується рубцева тканина. Так суглоб втрачає свою міцність, розвивається артрит, який може зрештою призвести до кульгавості. У Медичному домі Odrex Вам встановлять точний діагноз і проведуть ефективне лікування колінного суглоба.

Крім огляду під час діагностики пошкодження хряща використовують апаратні методи обстеження, такі як рентген, КТ і МРТ. У нас у клініці для цього є найсучасніше обладнання, що дає змогу отримати детальну картину стану суглоба.

Якщо пацієнт вчасно звернувся по допомогу, проблему можна вирішити за допомогою артроскопії колінного суглоба. Її проводять через два-три проколи й забезпечують прекрасну візуалізацію зони операції: збільшене зображення виводиться на екран і дає змогу хірургу виконувати всі дії чітко й акуратно.

Під час артроскопічного втручання проводять відновлення хряща колінного суглоба. Зокрема, видаляють нежиттєздатні ділянки суглобового хряща і патологічно змінену синовіальну рідину, проводять шліфування хряща. Іноді потрібна хондропластика – пересадка здорового хряща з ділянки суглоба, яка менш навантажується, в місце дефекту.

Артроскопія являє собою малоінвазивну операцію. Довжина проколів становить лише 3-5 мм, тоді як під час відкритої операції розріз сягає 15-20 см. Завдяки такій мінімальній травматичності пацієнта виписують зі стаціонару вже на 1-2-у добу. Після цього слідує реабілітаційний період, який може тривати від 1,5 до 3-х місяців залежно від ушкодження та індивідуальних особливостей організму, а може й більше. Велике значення на цьому етапі має відновлювально-лікувальна фізкультура.

Хто схильний до пошкоджень суглобового хряща?

Як уже було сказано, з цією проблемою часто зустрічаються спортсмени внаслідок травм. Однак вона може виникнути і з інших причин. Так, спричинити руйнування хрящової тканини може неправильний обмін речовин, дефіцит води, вітамінів і мінералів в організмі, надмірні фізичні навантаження. Також пошкодження хряща може виникнути на тлі інфекційних і запальних захворювань. Фактором ризику є і малорухливий спосіб життя, який призводить до зменшення м’язової маси, що підвищує можливість травмування. Дуже часто такі проблеми виникають у людей, які страждають на ожиріння. Під тиском жирового прошарку хрящова тканина швидко зношується, стоншується, між суглобами виникає сильне тертя. Щоб запобігти цьому, треба дбати про своє здоров’я.

Якщо виміряти зріст людини вранці та ввечері, можна помітити невелику різницю. Пов’язано це з тим, що внаслідок фізичної активності протягом дня хрящі в організмі стискаються, внаслідок чого дещо зменшується зріст. Саме з цієї причини космонавти, які тривалий час перебувають у невагомості, повертаються на землю на 5-8 см вищими на зріст.

У яких ще випадках крім пошкодження хряща проводять артроскопію колінного суглоба?

Існує ціла низка захворювань, за яких показана артроскопія з лікувальною або діагностичною метою. Серед них:

  • пошкодження менісків і зв’язок;
  • пошкодження і захворювання синовіальної оболонки;
  • артроз коліна (хронічне захворювання суглобів, що супроводжується їхньою деформацією);
  • ревматоїдний артрит;
  • звичний вивих надколінка;
  • внутрішньосуглобові переломи;
  • сторонні тіла в порожнині колінного суглоба тощо.

Про що слід пам’ятати пацієнту під час реабілітаційного періоду?

Для успішного відновлення пацієнту необхідно суворо дотримуватись рекомендацій лікаря, не забувати про фізіопроцедури, масаж і лікувальну фізкультуру. Якщо йдеться про спортсменів, які перебувають у групі ризику щодо пошкодження суглобового хряща, їм слід відмовитись від професійних навантажень на термін до 6 місяців. З обережністю слід підходити до водіння автомобіля після операції. У будь-якому разі процес реабілітації має проходити під наглядом лікаря, тільки так можна досягти максимального ефекту від лікування.

Відгуки