Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Протезування серцевого клапана

Щоб відновити нормальну роботу серця, лікарі застосовують протезування клапана серця або його пластику. Протезування — це операція, під час якої хірурги замінюють пошкоджену частину або весь клапан біологічним або штучним имплантом. Пластика — це операція з реконструкції пошкодженого клапана.

Рух крові в серці здійснюється 4 серцевими клапанами:

 • мітральним клапаном (фіброзно-м’язовий вхідний клапан, розміщений зліва між передсердям і шлуночком),
 • тристулковим (фіброзно-м’язовий вхідний клапан, розміщений праворуч між передсердям і шлуночком),
 • аортальним (напівмісячний вихідний клапан, розміщений на виході з шлуночків зліва),
 • і легеневим (напівмісячний вихідний клапан, розміщений на виході з шлуночків справа).

Якщо хоча б один з цих клапанів перестає працювати, це невідворотньо призводить до порушення кровообігу в організмі. Напрямок кровотоку або обсяг прокачуваної крові впливає на роботу органів.

Кому необхідна заміна серцевого клапана

Таку процедуру проводять пацієнтам з такими показаннями:

 • із вродженою патологією розвитку клапана (двостулковий аортальний клапан, синдром Марфана та інші),
 • із набутими вадами (атеросклеротичне ушкодження, ревматизм, кальцинуюча клапанна хвороба, інфекційний ендокардит, дифузні захворювання сполучної тканини і т. д.)

Однак остаточно оцінити всі показання та протипоказання може тільки кардіохірург.

Протезування клапана серця: як проходить операція

Операція по заміні клапана серця проходить на зупиненому серці, для чого хірурги Центру кардіології та кардіохірургії Odreх застосовують апаратуру для штучного кровообігу. Вона і виконує функцію серця під час операції.

Доступ до серця виконують через серединну стернотомію. Весь хід такого протезування контролюється за допомогою УЗД — черезстравохідної ехокардіографії — для оцінки роботи клапана в реальному часі. Процедура втручання триває від 3 до 6 годин. За допомогою хірургічного інструментарію лікар видаляє пошкоджені частини або весь клапан повністю, замінюючи його на механічний або біологічний клапан.

Варіанти клапанів і хірургічних методик: механічний клапан, біологічний, операція Озакі, TAVI

Механічний клапан

Механічний клапан серцевого м’яза — це імплант, виготовлений зі штучних матеріалів для заміни клапана серця, який втратив працездатність. Після такої операції для підтримки здорового кровообігу в організмі лікарі призначають пацієнтові антикоагулянти (варфарин) — спеціальні препарати для зменшення тромбоутворення на клапані і зниження руйнування формених елементів. Прийом варфарину під час вагітності може викликати вади розвитку плоду.

Головна перевага такого клапана в його довговічності.

Біологічний клапан

Біологічний клапан серця — це протез, виготовлений із спеціально оброблених тканин тварини. Такий клапан максимально наслідує фізіологічну структуру кровотоку.
Переваги такого клапана:

 • мінімальний ризик появи тромбів в судинах;
 • дозволяє уникнути довічного вживання антикоагулянтів;
 • залишає можливість виконати, при необхідності, повторну, малоінвазивну операцію TAVI при поступовому зношуванні.

Біологічний клапан розрахований на 10-15 років експлуатації. Тому обираючи такий протез, орієнтуються на вік пацієнта.

Операція Озакі

Операція Ozaki отримала назву на честь її автора — японського професора Шигеюкі Озакі. Її відмінна риса в тому, що новий аортальний клапан створюється кардіохірургами безпосередньо в операційній з серцевої сорочки пацієнта. Переваги такої операції:

 • пацієнту не потрібно довічно приймати антикоагулянти;
 • молоді жінки після операції можуть завагітніти без ризиків згубного впливу варфарину на плід;
 • клапан з власної тканини дозволяє іншим структурам серця рости і розтягуватися, а тому операція показана і для дітей;
 • на клапані з власної тканини менший ризик перепадів тиску завдяки відсутності жорсткого каркасу, а також можливості створення кожної стулки
 • клапана в суворій відповідності до анатомічних особливостей;
 • клапан з власної серцевої сорочки менш схильний до імунного відторгнення.

TAVI

Операція транскатетерної заміни аортального клапана (TAVI) — це хірургічне втручання через прокол на стегні. Лікарі вводять в стегнову артерію катетер, який містить біологічний протез клапана на металевому каркасі, що самостійно розправляється.

Новий клапан доставляють до аортального кільця і розкривають. Під час розкриття протеза, його металевий каркас руйнує тонкі стулки клапана і фіксується на фіброзному кільці. Новий клапан замінює старий і відразу ж починає функціонувати.

Переваги такої операції:

 • вона проводиться під місцевою анестезією;
 • дозволяє уникнути розрізу грудини і стискання висхідної аорти;
 • післяопераційний період займає всього 1 день в реанімації і 2 дні в стаціонарі.
 • TAVI неможлива у пацієнтів з механічним протезом клапана.

Переваги проведення операції в Odrex

 • Клініка Серця Odrex має сучасне обладнання, яке дозволяє контролювати всі параметри життєдіяльності організму пацієнта в режимі реального часу, усувати всі види ускладнень і негативних наслідків, максимально точно виконувати навіть найскладніше протезування.
 • Наші хірурги використовують клапани американської компанії Medtronic — лідера у виробництві медичних технологій.
 • Всі витратні матеріали операції — одноразові. На жаль, в державних медичних установах не поширена практика використання одноразових матеріалів і інструментів, але саме це забезпечує максимальну безпеку пацієнта.
 • Єдиний в Україні апарат Quantum знаходиться в Центрі кардіології і кардіохірургії Odrex. Він дозволяє ефективно підтримувати штучний кровообіг під час операції, контролюючи велику кількість параметрів під час хірургічного втручання.
 • Бездротова, вбудована в операційну лампу, камера зі 120-кратним збільшенням дозволяє передавати відео в реальному часі без затримок і втрати якості, що дозволяє анестезіологу і перфузіологу стежити за ходом операції і максимально точно контролювати стан пацієнта.
 • Під час операції використовується аппарат (Cell Saver) для повернення власної крові. Завдяки цьому відбувається мінімальна крововтрата і як наслідок використання донорської крові.
 • Завдяки сучасному технічному оснащенню і високій кваліфікації фахівців, в клініці серця Odrex вперше за межами Києва почали виконувати TAVI. Це була одна з перших подібних успішних операцій в Україні.

Блок «Питання-відповідь»

Як зміниться життя пацієнта після операції на серці?

Період відновлення після госпіталізації зазвичай займає від кількох тижнів до кількох місяців. Це залежить від виду операції, віку і загального стану здоров’я пацієнта. Темп і особливості відновлення для кожного пацієнта індивідуальні.

У цей період пацієнти можуть спостерігати у себе часті емоційні перепади і зміну настрою, порушення пам’яті і розумової діяльності. Такі побічні дії нормальні і з часом проходять.

Після операції лікарі рекомендують утримуватися від паління, водіння автомобіля, важких фізичних навантажень на організм і інтимних відносин, дотримуватися правильного харчування і активного способу життя. Також фахівці наполягають на регулярному відвідуванні кардіолога, а в разі призначення антикоагулянтів — на постійному прийомі ліків для підтримки здорового кровообігу в організмі.

Головне, про що слід пам’ятати кожному пацієнту, — операція на серці не веде до довічної інвалідності, а навпаки покликана не тільки врятувати життя пацієнтові, але і збільшити якість і тривалість життя. Згодом кожен пацієнт поступово зможе повернутися до нормального способу життя.

Як проходить реабілітація після заміни серцевого клапана?

Під час реабілітації лікарі призначають пацієнтові лікарську терапію, підбирають дієту і спеціальні фізичні вправи. Залежно від виду операції та стану організму фахівці можуть призначити ліки для тимчасового або постійного вживання.

У харчовому раціоні пацієнта повинні переважати здорові продукти: куряче м’ясо, риба, свіжі овочі і фрукти. Слід уникати смаженої, жирної, солодкої їжі і субпродуктів. Прийоми їжі повинні бути регулярними, а порції помірними.

Лікарі призначають фізичні вправи для відновлення правильної постави, на розслаблення і напруження м’язів.

Від чого залежить вартість процедури?

На ціну операції впливає вид протезування, спосіб операції, досвід і кваліфікація лікаря. Механічний клапан буде коштувати дешевше біологічного. Однак після імплантування такого клапана необхідно регулярно приймати антикоагулянти, які коштують грошей. Залежно від виду хірургічного втручання змінюються терміни госпіталізації, яка також є платною.

Відгуки