Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Аневризма аорти

Аневризма аорти – це пошкодження аорти, в результаті якого кров затікає між шарами її стінок і погіршує їх розшарування. Якщо розриваються всі верстви аорти, кров витікає у внутрішні порожнини організму, і людина миттєво гине від крововтрати.

Розшарування аорти – дуже руйнівний і небезпечний діагноз. Без лікування 25% гинуть від неї протягом доби, 50% – протягом тижня і 90% – протягом 3 місяців. Тому вкрай важливо вчасно діагностувати розшарування і почати лікування.

В останні десятиліття медицина досягла значних успіхів в лікуванні аневризми аорти, і смертність від цього захворювання знизилася. Це сталося завдяки тому, що при діагностиці аневризми стали призначати необхідну терапію і вести динамічне спостереження.

Причини розшарування аорти

Не існує єдиної і точної причини, на яку можна було б списати виникнення аневризми аорти. Підвищують ризик розшарування аорти такі чинники:

  • гіпертонія і неконтрольовані коливання артеріального тиску – це порушення є у 70-90% хворих, у яких починається розшарування аорти,
  • підвищений рівень холестерину в крові і, як наслідок, атеросклероз судин,
  • патології сполучної тканини, зокрема, синдром Марфана,
  • сифіліс,
  • травми грудної порожнини і поразки аорти суміжними процесами (наприклад, рак, виразка),
  • вроджені вади серця,
  • вагітність, найчастіше III в триместрі.

Симптоми аневризми аорти

Симптоми при розшаруванні аорти можуть бути самими різними. Залежить це від місця розташування аневризми і ступеня розшарування. Найчастіше зустрічаються такі ознаки:

  • Раптовий біль в грудях. Цей симптом зустрічається у 90% людей з розшаруванням аорти. Біль зазвичай дуже сильний, особливо в перший момент, його характеризують як «розриває», «роздирає», «стріляючий». Біль може тривати до декількох годин і переміщатися: віддавати в шию, щелепи, зуби, руки, груди, спину, поперек, живіт, ноги.
  • Нудота, блювота, запаморочення. Ці ознаки проявляються частіше на ранніх стадіях, можуть супроводжуватися рясним потом і почуттям страху.
  • Періодична втрата свідомості. Такий симптом може виникати при ураженні сонних артерій. Іноді він супроводжується неврологічними порушеннями, схожими на ознаки інсульту.
  • Підвищення артеріального тиску. Тиск може підвищуватися на початковій стадії захворювання. Різниця в артеріальному тиску на руках. Різниця в тиску більше, ніж 20 мм ртутного стовпа, на лівій і правій руці може свідчити про початок розшаруванні аорти.

Діагностика аневризми

При появі будь-якого із симптомів, характерних для розшарування аорти (особливо різкого болю в грудях) необхідно негайно викликати швидку допомогу. Не варто самостійно робити якісь дослідження і витрачати час. Якщо виявиться, що у людини дійсно аневризма аорти, рахунок може йти на хвилини.

У лікарні хворому з підозрою на розшарування аорти призначать такі дослідження:

  • УЗД серця і судин: воно дає можливість виявити аневризму,
  • комп’ютерна томографія: дозволяє підтвердити діагноз і оцінити розміри і протяжність аневризми.

Лікування аневризми аорти

Залежно від стадії хвороби і ступеня розшарування аорти можливі такі варіанти лікування:

  • Медикаментозне. Воно можливо при незначному розшаруванні аорти. Основне завдання в цьому випадку – припинення розвитку хвороби. Лікар виписує ліки для зниження і стабілізації артеріального тиску, які треба буде приймати довічно, веде динамічне спостереження.
  • Стентування. Цей метод полягає в установці стент-графтов – сітчастої трубочки, яка зміцнює стінки артерії в місці розшарування. Це малотравматична операція: стент вводять за допомогою катетера через прокол в артерії.
  • Протезування аорти. Якщо установка стента неможлива, пошкоджену ділянку судини січуть і заміщають його синтетичним протезом.

Реабилитация и профилактика

Людині, у якої діагностовано аневризму аорти, необхідно дуже уважно ставитися до свого здоров’я і ретельно виконувати всі призначення лікаря. Доведеться довічно приймати препарати для зниження тиску і холестерину, регулярно вимірювати тиск. Важливо дотримуватися правильного режиму харчування і фізичних навантажень. Регулярні огляди у лікаря – обов’язкові.

Здоровий спосіб життя важливий і для профілактики аневризми, особливо якщо людина входить в одну з груп ризику. Не рідше разу на рік рекомендується проходити повне обстеження, яке повинно включати діагностику кардіологічних порушень.

Відгуки