Стенокардія
Стенокардія — це одне з найбільш частих проявів ішемічної хвороби серця, яке виражається у вигляді болю в ділянці серця і дискомфортних відчуттів за грудиною.
Дуже важливо чути типові симптоми стенокардії і вміти надати першу допомогу, так як тривалий напад може привести до інфаркту міокарда.
Причини
Серце отримує кров, багату киснем і живильними речовинами по коронарних артеріях. Якщо артерії звужуються, серце отримує недостатньо кисню. Через це виникає больовий синдром, який закликає людини зупинитися і знизити навантаження на серце.
Найчастіше стенокардія виникає внаслідок прогресуючого атеросклерозу: на стінках судин утворюються холестеринові бляшки, які все більше і більше звужують просвіт і ускладнюють кровопостачання серця.
Фактори ризику
- спадковість,
- куріння,
- неправильне харчування,
- малорухливий спосіб життя.
У чоловіків стенокардія спостерігається в 3-4 рази частіше, ніж у жінок. Жінок захищає жіночий гормон естроген, який перешкоджає відкладенню холестерину на стінках судин. Однак після 50 років, коли естроген перестає вироблятися, ризики розвитку стенокардії у жінок порівнюються з чоловіками.
Симптоми
Основний симптом стенокардії — біль і здавлення в грудях. Через це в народі її ще називають «грудною жабою»: вона тисне, не дає дихати. Іноді стенокардія проявляється не як біль, а як сором, печіння, і її приймають за просту печію. Біль може віддавати в кінчики пальців, в щелепи, в лікоть, в плечі, в руки. Як правило, напад стенокардії супроводжується тривогою і страхом смерті.
Стенокардія виникає при фізичному або емоційному навантаженні, напрузі, стресі. Крім болю, приступ супроводжується задишкою при навантаженні або емоційному напруженні, стресі. Якщо біль не пов’язана з навантаженням, як правило, це не стенокардія.
Щоб перевірити себе, можна виконати нескладний тест: якщо ви можете швидко піднятися на другий-третій поверх без наслідків, то стенокардії у вас немає. Якщо це викликає печіння в грудях, задишку, тривогу — варто проконсультуватися у кардіолога.
Перша допомога при стенокардії
При перших ознаках стенокардії треба сісти (а краще лягти) і розжувати таблетку нітрогліцерину. Нітрогліцерин підсилює кровообіг у судинах серця, і людям зі стенокардією рекомендується завжди мати його при собі.
Швидше за все, через кілька хвилин або навіть секунд після прийому нітрогліцерину біль пройде. Якщо ні — треба прийняти ще одну дозу ліків. Не можна пити більше трьох таблеток нітрогліцерину. Якщо за 15 хвилин препарат не дає ефекту і напад не купірується, треба викликати швидку. Напад стенокардії, який триває більше 30 хвилин, може закінчитися інфарктом міокарда.
Діагностика
Для діагностики стенокардії використовуються лабораторні та інструментальні методи, зокрема:
- електрокардіографія в стані спокою, а також під навантаженням,
- клінічний і біохімічний аналіз крові,
- коронарографія,
- велоергометрія,
- холтерівське моніторування.
При необхідності лікар може призначати і інші дослідження.
Лікування
Медикаментозне лікування стенокардії переслідує дві мети. Перша — це зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань і, зокрема, інфаркту міокарда. Для цього призначають аспірин, який розріджує кров, бета-блокатори для захисту серця від серцевих навантажень, статини та інші препарати.
Друга мета — зменшення частоти та інтенсивності нападів стенокардії. Для цього застосовуються симптоматичні лікарські засоби, такі як нітропрепарати.
Пацієнтам часто здається, що важливіше прибрати симптоми: адже якщо напади стають менш вираженими, поліпшується якість життя і проблема, начебто, вже не стоїть так гостро. Але насправді більш високий пріоритет у терапії, спрямованої на зниження ризику розвитку інфаркту міокарда, тому що він може привести до смерті.
Якщо медикаментозне лікування не допомагає, лікар може порекомендувати хірургічну операцію, спрямовану на поліпшення кровотоку в коронарних артеріях. Зазвичай використовують такі методи:
- Балонна ангіопластика: через прокол в артерії вводять маленький балон, підводять його до місця звуження судини, де балон роздувається. Холестеринові бляшки вирівнюються уздовж стінок посудини, і просвіт розширюється. Стентування: навколо балона розміщують стент (сіточку зі спеціального медичного металу), і розширюючись, він зміцнює стінки судин.
- Аортокоронарне шунтування: кровотік пускають в обхід ураженої атеросклерозом артерії. Для цього до серцевої артерії пересаджують частина іншої посудини, зазвичай для цього беруть артерії або вену з ноги пацієнта.
Всі ці методи дуже ефективні, але також потрібна зміна способу життя пацієнта. Щоб поліпшити прогноз, потрібно відмовитися від куріння, скорегувати харчування, регулярно вживати овочі, фрукти і рибу, регулярно навантажувати себе фізичними вправами.