Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Травми кровоносних судин

Пошкодження кровоносних судин — артерій, вен, судинно-нервових пучків можуть відбуватися при відкритих і закритих травмах. Великий відсоток травм в мирний час доводиться на пошкодження судин кінцівок і судин шиї. За статистикою, травми судин нижніх кінцівок зустрічаються в 2 рази частіше, ніж верхніх. Розрив великої кровоносної судини і, як наслідок, кровотеча загрожує життю людини. Тому критично важливо при наданні першої медичної допомоги зупинити кров і в короткі терміни доставити потерпілого до лікарні.

Причини травми судин можуть бути різні: автомобільні аварії, пошкодження діючими механізмами на виробництві та в побуті, травмування гострими предметами, вогнепальні рани, розриви судин при вивихах і переломах кісток. Розрізняють відкриті і закриті ушкодження судин.

Відкриті пошкодження судин супроводжуються порушенням шкірних покривів, при цьому відбувається повний розрив кровоносної судини або часткове пошкодження стінок судин (артерій і вен). Зазвичай таким травмам супроводжують помітні зовнішні кровотечі.

Закриті травми кровоносних судин відбуваються під впливом тупих предметів, при падінні або ударах, цілісність шкірних покривів при цьому не порушується. Внутрішні кровотечі при закритих травмах набагато складніше діагностувати, відповідно, вище ризик недооцінити загрозу життю людини. Діагностика внутрішньої кровотечі відбувається на підставі клінічних ознак пошкодження судин: збільшується гематома (при неповному розриві артерій — пульсуюча), блідість шкірних покривів, почастішання пульсу, зниження тиску, болю. При інтенсивній кровотечі у потерпілого може розвинутись геморагічний шок — гостре, що вимагає невідкладної допомоги стан, викликаний порушенням гемодинаміки, аж до втрати свідомості, різкого падіння тиску, тахікардії, зупинки серця.

Ускладнення травми судин, особливо великих магістральних артерій і вен, можуть проявитись у вигляді помилкових аневризм (надмірне розтягнення і випинання стінки судини), посттравматичних венозно-артеріальних свищів. Можливо інфікування гематом, розвиток ішемічної гангрени кінцівок (загибель тканин через недостатність кровообігу), поліорганна недостатність (порушення роботи декількох органів) і інші наслідки. Ці патології виникають через порушення харчування тканин, нестачі кисню, зміни обміну речовин.

Пошкодження судин відносяться до категорії травм, при яких життєво важливо правильно надати першу медичну допомогу, оперативно викликати лікарську бригаду і доставити потерпілого до лікарні. Це знизить загрозу ампутацій, допоможе зберегти працездатність пошкоджених частин тіла, скоротить період реабілітації, у багатьох випадках — врятує життя. Важливо не допустити помилки при наданні першої допомоги.

Нагадуємо, що Швидку допомогу Odrex можна викликати за коротким номером 9000 з будь-якого мобільного оператора.

Як діяти, якщо ви зіштовхнулись з травмою судин і кровотечею

Головне завдання при будь-якій рані з кровотечею — зупинити або зменшити втрату крові. Необхідно міцно притиснути рану наявними під рукою м’яким чистим предметом. Для цих цілей можна використовувати одяг, носовичок, серветку — вони допоможуть рівномірно розподілити тиск на пошкоджені тканини. Якщо рана глибока, порожнина заповнюється тканинним тампоном (це може бути згорнутий бинт, складений шматок одягу), який інтенсивно затискається рукою.

При всіх маніпуляціях і під час очікування медичної допомоги потерпілий повинен перебувати в горизонтальному положенні. При пошкодженні кінцівок, їх краще підняти вище рівня серця або максимально зігнути в суглобі. Коли кровотеча ослабне, можна накласти пов’язку, що давить. При цьому бинт або смугу тканини накладають поверх тампонного матеріалу, поступово переносячи тиск з фіксуючою руки на пов’язку. Якщо очікується швидке прибуття медиків, краще самостійно давить не накладаються.

Необхідно також до приїзду лікарів спробувати оцінити вид кровотечі за такими ознаками: кров червона і б’є струменем — пошкоджена артерія, темна кров, повільно випливає — венозна кровотеча.

При венозній кровотечі можна накласти пов’язку на центр рани — і зупинити кров. У цьому випадку немає необхідності накладати джгут. Більш того, якщо при венозній кровотечі накласти артеріальний джгут — вище рани, то венозна кровотеча посилиться. Можна нанести шкоду потерпілому. Тому якщо від давить є ефект, додатково кровоспинний джгут накладати не потрібно.

Якщо кровотеча сильна, явно артеріальний, необхідно вище місця кровотечі передавити кровотік в пошкодженої кінцівки за допомогою джгута — це може врятувати людині життя.

Артеріальний джгут зобов’язаний бути в аптечці в будь-якому транспорті, медзакладі. Джгут накладають, попередньо розклавши під нього одяг або тканину, затягують дуже сильно і обов’язково фіксують час накладення джгута. Під час холодної погоди накладення джгута не повинно тривати більше 1 години, при теплій погоді — до 2 годин. Протягом цього часу слід або дістатись до лікарні, або змінити положення джгута, знявши і наклавши його знову, при цьому притискаючи рану рукою. Потрібно використовувати лише сертифіковані джгути. Не можна використовувати для виготовлення джгута тонкі матеріали, які можуть пошкодити шкіру.

У стаціонарі лікар оцінює клінічні ознаки пошкодження судин, наявність загрози життю постраждалого. Оцінюється також можливість збереження життєздатності і відновлення функцій пошкодженої кінцівки або органу. Судинний хірург може відновити прохідність артерій і вен, зшити сухожилля і нерви, які постраждали, – ці структури знаходяться поруч.

Можливість відновлення залежить від багатьох чинників: розмір пошкоджень, час після травми, стан потерпілого і багато іншого. При значних пошкодженнях, пов’язаних з порушенням харчування всієї кінцівки, і відсутності екстреної допомоги ймовірність повернути життя пошкодженої кінцівки знижується. Наприклад, при ампутації пальця — у лікаря є близько доби на реплантацію. У разі нещасного випадку плеча або передпліччя — вже 6 годин, протягом яких можна розраховувати на відновлення життєздатності.

Для діагностики внутрішніх кровотеч використовується комп’ютерна томографія і лапароскопія. При проведенні лапароскопії можна одночасно надати оперативну допомогу і зупинити внутрішню кровотечу.

Питання — відповідь

Чи можна візуально оцінити рівень зовнішньої крововтрати?

Орієнтовно пляма крові на підлозі або одязі розміром 30 х 30 см — відповідає 100 мл втраченої крові; 1 кв. м поверхні — приблизно 1 л витекла крові.

Чи можна потерпілому давати пити при наданні допомоги?

Небажано. Краще просто змочувати губи. Випита рідина може перешкоджати подальшому проведенню наркозу. Необхідно дочекатись лікарів швидкої допомоги — при необхідності вони налагодять постачання рідини в організм через вену.

Чи можна зібрати кров і перелити назад хворому?

Цей метод носить назву реінфузія аутокрові. Його застосування можливе в плановому порядку, в умовах стаціонару, з використанням спеціального обладнання та реагентів. Зазвичай кров, яку втрачає потерпілий після травми, встигає згорнутись і непридатна для переливання.

Чи можна здійснити пряме переливання крові потерпілому?

Пряме переливання крові в Україні заборонено. Кров повинна бути протестована на інфекції, і тільки після цього вона може надійти в організм хворого.

Чи можна обробити рану антисептиками, що містять спирт?

Небажано заливати рану спиртом — це заподіює додаткову біль і може погіршити стан потерпілого. Можна очистити рану від явних забруднень, від шматків одягу. Якщо в рані залишився ранить,, краще не намагатись видаляти його самостійно – це може викликати посилення кровотечі. Крім того, розташування предмета в рані допоможе хірургу чітко зорієнтуватись в характері ушкоджень.

Відгуки