Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Тромбоз і тромбофлебіт

Тромбофлебіт — це запалення стінок поверхневих вен, що супроводжується виникненням тромбів. Поява тромбів всередині глибоких вен називається тромбозом. Найчастіше тромбофлебіт розвивається на тлі варикозної хвороби, при якій відбувається уповільнення кровотоку по розширених венах. Поряд з цією причиною є ще дві умови, необхідних для утворення тромбу, — пошкодження стінки судини та порушення згортання крові.

Тромбоз і тромбофлебіт вен: в чому небезпека?

Основні симптоми тромбофлебіту — біль, ущільнення і почервоніння вен. Якщо мова йде про тромбофлебіт нижніх кінцівок — людині важко ходити, виникає важкість і втома в ногах. Тромбофлебіт верхніх кінцівок крім ущільнення, болю і почервоніння вен може проявлятись збільшенням лімфатичних вузлів. При гострому тромбофлебіті також незначно підвищується температура тіла.

Тромбоз глибоких вен — більш серйозний стан, який вимагає негайного лікування. У 30% пацієнтів протікає приховано і супроводжується лише легким болем, незначним набряком. При цьому пацієнт не отримує своєчасного лікування.

Якщо вас турбують ознаки, що вказують на наявність цих захворювань, лікування можна пройти в Медичному домі Odrex, фахівці якого допоможуть якомога швидше поліпшити якість вашого життя завдяки великому досвіду та використанню передових технологій.

Діагностика

Діагностика тромбозу і тромбофлебіту починається з проведення дуплексного сканування. Бажано, щоб дослідження проводив той лікар УЗД-діагностики, який працює в команді з судинними хірургами, як це і відбувається в нашій клініці.

Тромбофлебіт поверхневих вен, так само як і тромбоз глибоких вен, на етапі діагностики вимагає обов’язкового проведення аналізу крові й дослідження легень. При зверненні пацієнта слід встановити стан кровотоку в системі легеневих артерій, в які можуть потрапляти частинки або більші ділянки тромбу з вен.

Наступний етап обстеження — УЗД серця, кардіограма і, при необхідності, огляд кардіолога. Ці діагностичні заходи дають можливість виявити тих пацієнтів, у яких відбулося тромбування судин легень.

Лікування тромбофлебіту і тромбозу в Одесі

Лікування хвороб починається з перших хвилин перебування пацієнта в стаціонарі. При встановленні діагнозу хворому відразу вводять препарати, що розріджують кров, щоб припинити наростання тромбу.

Необхідність хірургічних методів лікування обговорюється вже після отримання даних дуплексного сканування. У деяких випадках операція проводиться негайно, а в інших — тільки після зняття запалення. Найчастіше — операція зоовсім не потрібна (наприклад, тромбоз глибоких вен).

Хірургічне лікування тромбофлебіту

Якщо у пацієнта діагностовано тромбофлебіт і потрібна операція, в Odrex (Одеса) є для цього всі умови. Операція в таких випадках полягає у видаленні тромбованних вен і тих ділянок, які ще не тромбовані, але можуть стати такими в найближчий час. Найчастіше звичайними проколами і лазерним впливом, як при неускладненій варикозній хворобі, вже не обійтись. Тому, як правило, роблять кілька невеликих розрізів.

Тромбоз глибоких вен ніг — це не привід для хірургічного втручання в терміновому порядку, за винятком деяких випадків, таких як синя або біла флегмазія (крайній ступінь порушення венозного відтоку). В інших випадках можливе проведення операції по усуненню флотуючої частини тромбу. Флотація — це вільний рух у вені верхівки тромбу, яка становить особливу загрозу, оскільки фрагмент тромбу може відірватись і потрапити в легені. Якщо такий стан визначають за результатами ультразвукового дослідження, це впливає на режим навантажень, на госпіталізацію або амбулаторне лікування і на тривалість терапії.

Існує методика проміжна між консервативним і оперативним лікуванням — фібриноліз. Вона передбачає внутрішньовенне введення спеціальних ліків, які розчиняють тромби та дозволяють швидко звільнитись просвіту вени. Препарати вводяться системно або локально — в ту зону, де розташований тромб. У процесі такої терапії можливий ризик відриву, тому встановлюють тимчасовий кава-фільтр при необхідності. Тромби, яким більше тижня розчиняти цими ліками вже не можна.

Поряд з основним етапом лікування, який може полягати в консервативній терапії, проведення хірургічного втручання або фібринолізу, лікар призначає пацієнтові ряд препаратів: венотоніки, антикоагулянти, призначені для розрідження крові, протизапальні засоби. Використовується і лікувальний трикотаж, який захищає пацієнта від нових епізодів запалення вен і створює умови для одужання.

Варто відзначити, що всі перераховані методи лікування тромбозу і тромбофлебіту успішно застосовуються в Медичному домі Odrex (Одеса). У комбінації з якісної діагностикою, що передує лікуванню, і подальшої терапією вони дозволяють пацієнтові уберегти себе від негативних наслідків даних захворювань.

Відновлення

У разі проведення операції пацієнти залишаються в стаціонарі на 2-3 дні, бо потребують спостереження. Але якщо пацієнт стабільний, молодий, дотримується всіх рекомендації, його можуть виписати і на першу добу. Активізувати пацієнтів намагаються якомога раніше. Рух, прогулянки після операції корисні і використовуються як лікувальний фактор. Однак до важкої фізичної праці людина може повернутись не раніше, ніж через місяць.

Питання—відповідь

У чому небезпека тромбозу глибоких вен нижніх кінцівок?

Тромбози верхніх і нижніх кінцівок характеризуються приблизно однаковими симптомами. У пацієнта раптово з’являється набряк та біль, які змушують його зупинитись або обмежити рух, свинцеві або тяжкість ураженої ділянки тіла, зміна кольору шкіри.

Глибокі вени мають, на відміну від поверхневих, прямий зв’язок з центральним кровотоком. Якщо тромб утворюється в системі глибоких вен, він може відірватись, потрапити в центральні вени і закупорити легеневі артерії. Як наслідок — різке погіршення стану або навіть летальний результат.

Чи можна самостійно визначити у себе тромбофлебіт підшкірних вен?

Є простий метод, який може використовувати будь-яка людина, що страждає варикозом. Потрібно лягти, підняти вгору ногу і потримати хвилину в такому положенні. Вільні від тромбів вени стають порожніми і не тільки зникають, але і в деяких випадках утворюють ямки на шкірі. А ось місце, де є тромб або запалення вени, залишиться твердим, щільним і опуклим. Це вже привід звернутись до лікаря.

Як довго слід лікуватись при тромбозі вен?

Лікування при тромбозі глибоких вен тривале і залежить від обраних препаратів. Іноді зв’язок з лікарем необхідно тримати кожен тиждень-два. В інших випадках це можуть бути рідкісні зустрічі, але регулярний УЗД-контроль і тривале використання лікарських засобів і трикотажу обов’язково.

Чи може виникнути рецидив після операції і як його попередити?

Ризик повторного виникнення тромбозу глибоких вен у пацієнта не зникає ніколи. Якщо в житті вам вже довелося одного разу зіткнутись з цією проблемою, потрібно раз на рік проходити ретельне обстеження і консультацію судинного хірурга. Щоб знизити ризик рецидиву, рекомендується, зокрема, пити якомога більше очищеної води з нормальним вмістом мінералів та інших корисних речовин. Це перешкоджає згущення крові.

Як ставитись до місцевого лікування при тромбозі і тромбофлебіті?

Багато хто помилково вважає, що це основний вид лікування. Мазі, компреси, гелі роблять позитивний вплив, але, по більшій мірі, — психологічний. Ці методи є додатковими і їх ні в якому разі не можна приймати за єдиний варіант лікування.

Відгуки