Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність — гінекологічна патологія, характерна для 1-2% випадків зачаття. У нормі запліднена яйцеклітина надходить в порожнину матки. Внаслідок порушень закріплення і подальшого зростання яйцеклітини відбувається в місцях, не пристосованих для виношування плоду. У 98-99% випадків діагностують трубну вагітність, коли яйцеклітина залишається в фаллопієвій трубі, що з’єднує яєчник і порожнину матки. Решта 1-2% позаматкової вагітності припадають на черевну порожнину, канал шийки матки, яєчник, рудиментарний ріг матки.

Позаматкова вагітність нежиттєздатна і загрожує життю жінки через ризик розвитку кровотеч. Чим раніше виявлена ​​патологія і розпочато лікування, тим більше у пацієнтки шансів уникнути серйозних ускладнень. У даній ситуації багато що залежить від досвіду і кваліфікації персоналу медичного закладу. В Одесі з цим завданням успішно справляються акушери-гінекологи Odrex.

Чому варто звернутися до нас

Медичний дім Odrex — багатопрофільний заклад, що надає комплексну гінекологічну допомогу жінкам будь-якого віку, починаючи від профілактичних оглядів й закінчуючи хірургічними маніпуляціями. При зверненні до нас жінка з підозрою на позаматкову вагітність отримує:

  • Точну діагностику патології;
  • Консультації супутніх фахівців — при підозрі на захворювання інших внутрішніх органів;
  • Постійне спостереження в стаціонарі для підтвердження або виключення патології;
  • Планове і невідкладне лікування;
  • Медичний супровід при реабілітації.

Симптоми позаматкової вагітності

Складність діагностики захворювання пов’язана зі схожістю його симптомів з ознаками фізіологічної вагітності — затримка менструації, нудота, блювота, набухання молочних залоз. Характерні ознаки позаматкової вагітності починають проявлятися на 4-5 тижні зачаття, в перший місяць затримки менструації. Жінка скаржиться на маткову кровотечу, болі внизу живота. Через крововтрату знижується артеріальний тиск, паморочиться голова, з’являється слабкість і сонливість.

Головна ознака, за якою чітко діагностується позаматкова вагітність — зниження концентрації хоріонічного гонадотропіну. Це специфічний гормон, який починає вироблятися в перші кілька годин вагітності, а до 7-11 тижня його концентрація збільшується в кілька тисяч разів. При позаматкової вагітності та загрозі викидня вироблення гормону різко знижується.

Тести на вагітність засновані на якісному визначенні хоріонічного гонадотропіну. Зниження концентрації гормону об’єктивно проявляється в тому, що при проведенні тесту смужки бліднуть або фіксується негативний результат. Складність даної перевірки в тому, що її здогадається зробити тільки жінка, яка вже стикалася з позаматкової вагітністю.

При несвоєчасній діагностиці трубна вагітність завершується розривом фаллопієвої труби. Пошкодження відбувається на 4-10 тижні, термін розриву залежить від місця закріплення яйцеклітини. Стан хворої різко погіршується, вона скаржиться на кровотечу або кров’янисті виділення з піхви, різкий біль в черевній порожнині, помутніння свідомості. При огляді лікар фіксує блідість, інтенсивне потовиділення, різке зниження артеріального тиску, частий ниткоподібний пульс, іноді пацієнтка втрачає свідомість.

Клінічна картина інших видів позаматкової вагітності подібна до трубної. Для зупинки кровотечі й нормалізації стану жінки показана термінова операція. У спірних випадках подібності симптоматики з гострим животом пацієнтку оглядає хірург.

Як визначається позаматкова вагітність

Діагностика позаматкової вагітності починається з огляду гінеколога. При огляді жінка відчуває больові відчуття. Плодове яйце прощупується у вигляді ущільнення, а розмір матки менше нормальних показників. На УЗД органів малого таза фіксується відсутність плодового яйця в порожнині матки, рідина в черевній порожнині, невідповідність розмірів матки терміну вагітності.

Іноді плодове яйце виявляється поза маткою. Про локалізації аномального утворення судять по невластивим змінам тканин. Тут важливо зазначити, що на ранніх термінах вагітності лікар-діагност може не визначити нормальний характер вагітності через незначний розмір плодового яйця. У цьому випадку жінці рекомендують залишитися в стаціонарі під наглядом медиків до уточнення діагнозу. Дана процедура займає 3-7 днів.

Для отримання чіткої картини лікар призначає клінічний аналіз крові та ХГЧ. На підставі отриманих даних акушер-гінеколог приймає рішення про тактику лікування патології.

Позаматкова вагітність — лікування в Odrex

Лікування позаматкової вагітності вимагає хірургічного втручання. Залежно від тяжкості стану жінки лікарі Odrex використовують лапароскопію або лапаротомію. Лапароскопія — малоінвазивний спосіб, який дозволяє одночасно виконати діагностику позаматкової вагітності і виконати видалення плідного яйця. Для цього в животі жінки робиться два розрізи довжиною 1-1,5 см.

Через один вводиться прилад лапароскоп, який виводить на монітор 40-кратне зображення локалізації передбачуваної позаматкової вагітності. Через другий розріз аномальне утворення видаляється.

Малоінвазивні методи лікування в гінекології

Перевага лапароскопії в тому, що внутрішні статеві органи й дітородна функція пацієнтки зберігаються. Але сприятливий прогноз можливий у разі діагностики захворювання на ранній стадії, коли внутрішні органи не ушкоджені.

При розриві труби, яєчника, значних крововтратах застосовується лапаротомія. При лапаротомії на передній черевній стінці робиться надріз, через який накладаються затиски для зупинки крові, іноді видаляються пошкоджені органи.

Лапароскопія — малотравматичний спосіб лікування позаматкової вагітності. У порівнянні з відкритим хірургічним втручанням вона дозволяє скоротити ризик післяопераційних ускладнень до мінімуму. Залежно від тяжкості захворювання час перебування жінки в стаціонарі становить 3-7 днів. Період відновлення у 2-3 рази менше, ніж після традиційних операцій — до 3 тижнів.

Питання — відповідь

Чи можна зберегти внутрішні статеві органи при позаматковій вагітності?

Збереження органів залежить від терміну діагностики захворювання і стадії розвитку процесу. Якщо трубна вагітність не закінчилася розривом труби, для видалення плодового яйця або робиться розріз труби, або віддаляється її частина, а кінці зшиваються. Повне видалення неушкодженої труби виконують рідко, тільки при наявності великої кількості спайок. Спайки перешкоджають руху заплідненої яйцеклітини і можуть спровокувати повторну позаматкову вагітність.

Аналогічна ситуація з яєчником — якщо не діагностовано розрив органу, видаленню підлягає тільки ділянка з плодовим яйцем. В іншому випадку яєчник віддаляється повністю. Матку вдається зберегти завжди, за винятком шийної вагітності. В області шийки матки розташована велика кількість великих кровоносних судин. Аномальна вагітність стає причиною значної крововтрати, і повне видалення матки — єдиний варіант зупинити кровотечу і зберегти жінці життя.

Чи можна лікувати позаматкову вагітність народними засобами?

Захворювання лікується тільки хірургічними методами. Решта варіантів небезпечні для життя.

Чи можна виносити дитину після внутрішньоматкової вагітності?

Ймовірність нормального зачаття після позаматкової вагітності становить 50%. Ризик повторного розвитку патології становить 20%, ймовірність безпліддя — 30%. Для профілактики ускладнень настійно рекомендуємо відвідати гінеколога, як тільки ви дізнаєтеся про свою вагітність.

Коли можна планувати дитину після проведеної операції?

Завагітніти ви можете відразу, але краще планувати зачаття не раніше ніж через півроку.

Які контрацептиви можна використовувати після позаматкової вагітності?

Внутрішньоматкову спіраль використовувати не можна. Що стосується гормональної контрацепції, віддавайте перевагу комбінованим оральним контрацептивам. Від міні-пілі краще відмовитися. Питання вибору нагідного засобу обговоріть з акушером-гінекологом Медичного дому Odrex.

Прийом ведуть спеціалісти

Відгуки