Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Встановлення порт-систем для хімієтерапії

Порт-система для хімієтерапії: все, що треба знати про пристрій для ін’єкцій

Лікування онкозахворювань часто передбачає регулярні ін’єкції – для сеансів таргетної та хімієтерапії, забору крові для аналізів або парентерального харчування. Класична процедура може травмувати вени та призводити до ускладнень. Втім, на противагу уколам існують спеціальні пристрої – порт-системи, які дають швидкий доступ до кровотоку і значно знижують ризики негативних наслідків.

Що таке порт-система при хімієтерапії?

Система для внутрішньовенних інфузій складається з резервуара, вкритого полімерним матеріалом і силіконовою мембраною та катетера. Розмір пристрою становить приблизно 4,5 см в діаметрі та 1 см у товщину. Його імплантують під шкіру і залишають в тілі на період лікування. Для того, щоб ввести препарати або взяти аналізи, проколюють мембрану голкою Губера і проводять процедуру. Використовувати звичайні голки не можна – це може пошкодити мембрану порту. Пункція повинна проходити в стерильних умовах. Встановлювати системи бажано перед початком лікування, коли негативні процеси у венозній системі ще не почались, але за потреби імплантація дозволена і пізніше.

Смірнов Олександр Борисович, судинний хірург, завідувач хірургічним відділенням №1

Кому показаний порт для хімієтерапії?

Венозний порт потрібен тим пацієнтам, які потребують тривалого ін’єкційного лікування щонайменше протягом пів року. Також поставити порт при хімієтерапії радять тим, у кого ламкі вени або їх важко знайти. Окрім онкологічних хворих, порти варто встановлювати у таких випадках:

  • терапія синдрому короткої кишки,
  • тривала антибіотикотерапія,
  • лікування ВІЛ тощо.

В чому переваги порт-системи при онкології?

Внутрішньовенний порт для хімієтерапії значно покращує якість життя пацієнтам. Перед класичним методом введення препаратів інфузійний порт для хімієтерапії має низку вагомих переваг:

  • уколи через порт-систему безболісні, навіть якщо вони відбуваються часто,
  • ін’єкції не травмують тканини, що значно знижує ризик інфікування та розвитку флебіту (запалення вен),
  • деякі порти можна використовувати для введення контрасту для діагностики (наявність порту не є протипоказанням для МРТ та КТ),
  • пацієнту, який отримує інфузії, необов’язково перебувати в стаціонарі, він може продовжувати рутинні заняття (які не вимагають фізичного навантаження),
  • токсичний вплив хімієтерапевтичних препаратів на здоров’я судин знижується,
  • препарати хімієтерапії не уражають м’які тканини навколо вени,
  • вена завжди в доступі, медичній сестрі не треба її «шукати»,
  • навіть під час тривалого курсу лікування немає потреби замінювати катетер — такі системи можна використовувати протягом багатьох років – вони не шкодять здоров’ю при правильному догляді та використанні.

Як відбувається встановлення порту для хімієтерапії?

Лікар має попередньо розказати пацієнту, як ставлять порт для хімієтерапії. Систему встановлює радіолог. Найчастіше її імплантують в зону ключиць справа, але лікар може прийняти рішення встановити її в іншому місці, враховуючи індивідуальні потреби в лікуванні.

Резервуар розміщують під шкіру, до нього приєднують катетер, який вводять в яремну вену (рідше в підключичну або в артерію). Операція малоінвазивна, проходить під рентгеноскопічним контролем і місцевою анестезією та триває до 45 хвилин.

Після імплантації роблять рентген грудної клітки, щоб пересвідчитись у правильному розташуванні пристрою.

Що далі?

У місці встановлення порту може з’явитись невелика гематома. До загоєння рана може викликати легкі больові відчуття. Якщо вони доставляють незручності, треба повідомити лікаря. За необхідності вже за декілька годин після імплантації порт можна починати використовувати за призначенням.

Пацієнт не відчуває порт-систему в тілі. Вона не приносить йому дискомфорт та не заважає жити повноцінним життям: з нею можна приймати душ, ходити в басейн, купатись в морі та продовжувати працювати. Її майже не видно ззовні. Однак це не той випадок, коли «зробив і забув»: порт-систему необхідно регулярно обслуговувати. Якщо її не використовувати протягом 6 тижнів, то обов’язково треба її промити. Як це робити, має пояснити лікар перед імплантацією.

Де можна встановити порт-системи в Одесі?

Постійні венозні порт-системи хоча й рідко, але все ж можуть мати негативні наслідки, як короткочасні, так і віддалені: випадкова артеріальна пункція, гематома, тромбоз, перелом катетера тощо. Тому вкрай важливо коректно встановити, використовувати та обслуговувати порт.

Лікарі Медичного дому Odrex займаються імплантацією порт-систем вже понад 7 років. Вони використовують вироби німецької компанії B.BRAUN. Встановлення відбувається в операційній з дотриманням необхідних заходів безпеки. До того ж фахівці Медичного дому докладно консультують пацієнтів щодо систем перед початком лікування і разом визначають доцільність її встановлення. Ціна порту та імплантації залежить від виду пристрою та кожного окремого клінічного випадку.

У всьому світі використання порт-систем вже давно стало стандартом лікування онкологічних пацієнтів, які страждають від ускладнень у венозній системі. У США щорічно встановлюють близько 500 тисяч порт-систем, у нас — у сотні разів менше, але фахівці та можливості є, зокрема в Медичному домі Odrex.

Відгуки