Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

ТТГ. Що це за аналіз і для чого його призначають?

Тиреотропний гормон (ТТГ) – речовина, яка виробляється гіпофізом і забезпечує функціонування щитоподібної залози. Але на цьому функція цього гормону не закінчується. Для чого лікарі призначають аналіз на ТТГ, розповіла ендокринолог Ярина Вівчарук.

Що таке тиреотропний гормон?

Основне завдання тиреотропного гормона – здоров’я щитоподібної залози. Саме ТТГ «відповідальний» за життєзабезпечення її клітин. Також ТТГ стимулює синтез в щитоподібній залозі двох інших гормонів, які є своєрідним «пальним» для організму: трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4). Якщо їхній рівень відповідає нормі, то людина почувається енергійною та жвавою, але тільки-но їхня концентрація знижується – з’являється млявість та кволість. Але цей «баґ в системі» без проблем регулює сама система – гіпофіз починає активніше виробляти ТТГ, щоб підняти показники. І навпаки – за їхнього «профіциту» гіпофіз трохи зменшує темпи.

Крім цього, тиреотропний гормон бере участь у синтезі фосфоліпідів, нуклеїнових кислот та білків. Організм людини – ідеальний механізм, в якому робота кожної деталі взаємопов’язана. І ТТГ в цій ланці – одна з провідних деталей, від якої залежить здоров’я всього організму.

Ендокринолог Медичного дому Odrex Ярина Вівчарук

Рівень тиреотропного гормону виходить за межі норми. Що пішло не так?

Тут два варіанти: перевищення норми, через яке настає гіпертиреоз, та зменшення норми, яке призводить до гіпотиреозу. Але тут йдеться про критичні підвищення або зниження – не кожен збій обов’язково дорівнює цим діагнозам.

Симптоми гіпертиреозу:

  • тривожність,
  • пітливість,
  • тахікардія,
  • порушення сну,
  • зниження ваги тіла,
  • діарея тощо.

Симптоми гіпотиреозу:

  • збій менструального циклу,
  • проблеми з пам’яттю,
  • випадіння волосся,
  • збільшення ваги,
  • задишка тощо.

І одну патологію, й іншу супроводжують загальна слабкість та швидка втомлюваність.

Чому це стається? Серед причин можуть бути, наприклад, хвороба Хашимото, пухлини в гіпофізі, вузли щитоподібної залози, якщо йдеться про гіпертиреоз, та дефіцит йоду, видалення щитоподібної залози, якщо мова про гіпотиреоз. Лікарю належить розплутати цей «клубок» і виявити першопричину гормонального збою, щоб обрати ефективну тактику лікування. До речі, важливу роль в обох випадках відіграє спадковість – якщо в сімейному анамнезі є або одна патологія, або інша – варто регулярно перевіряти рівень ТТГ.

Як здати аналіз на ТТГ, щоб результат був коректним?

Рівень ТТГ не сталий – він коливається протягом доби. Пікового показника сягає приблизно о 2-4 ночі, а от найнижчим виявляється ближче до 17-18 години.

Здавати аналіз треба вранці натщесерце. При цьому важливо, щоб напередодні не було стресових подій – знервованість може вплинути на результат. Так само, як і нічне неспання.

Жінкам рекомендовано здавати аналіз на 5-7 день менструального циклу.

Важливо! Підвищений або знижений рівень ТТГ самостійно лікувати не треба – це лише привід звернутись на консультацію до ендокринолога або сімейного лікаря.

Записатись на консультацію Ярини Василівни ви можете за допомогою мобільного додатку, через форму на сайті або в операторів нашого кол-центру за номерами: +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.