Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Туберкульоз: пильність та контрміри. Консультує пульмонолог Наталя Крюкова

У зв’язку з повномасштабним вторгненням у країні поширеність туберкульозу зросла. З одного боку, виснаження в тилу, а з іншого — перебування в бліндажі та в тісному контакті на фронті тільки сприяє розвитку туберкульозу. Ця хвороба підкрадається тихо, лікується складно і тривало, але все ж є виліковною і тимчасовою. Сьогодні про туберкульоз розкаже пульмонолог Медичного дому Наталя Крюкова.

Туберкульоз може вражати всі органи й системи організму людини: легені, мозкові
оболонки, шкіру, кістки, нирки, статеві органи тощо. Збудником цього інфекційного захворювання є кислотостійка бактерія, яка має назву Mycobacterium Tuberculosis.

Туберкульоз передається повітряно-крапельним та повітряно-пиловим шляхом. Виділяє бактерії не кожен хворий, а тільки той, у кого є розпад легеневої тканини (або «відкрита форма туберкульозу»).

Клінічні прояви туберкульозу легень залежать від особливостей його перебігу та реактивності організму. Його перебіг може бути малосимптомним, але частіше мають місце прояви туберкульозної інтоксикації.

Як запідозрити туберкульоз? Симптоми можуть бути такими:

  • кашель, який триває понад три тижні,
  • кашель із кров’ю,
  • підвищення температури тіла,
  • біль у грудях під час дихання або кашля,
  • втрата апетиту,
  • слабкість,
  • пітливість переважно в нічний час,
  • озноб,
  • зниження маси тіла.

З такими ознаками слід звертатися до сімейного лікаря, терапевта, педіатра, пульмонолога, які після проведеного огляду призначать діагностичні заходи та, за необхідністю, консультацію фтизіатра.

Найдостовірніші методи підтвердження туберкульозу — бактеріологічний та гістологічний. Діагностика включає такі методи: рентгенографія органів грудної порожнини, комп’ютерна томографія, ультразвукове дослідження легень та плевральних порожнин. Визначення мікобактерії туберкульозу, виявлення туберкульозної плівки (ліквор), бакпосів мокроти на мікрофлору з визначенням чутливості до антибактеріальних препаратів, квантіфероновий тест, ПЛР туберкульозу проводяться в Медичному домі Odrex.

Туберкульозом інфіковано близько чверті населення світу. Це означає, що люди інфіковані бактеріями, але (поки що) не хворі та не можуть його передавати. Втім, коли він розвивається, ознаки вже неможливо ігнорувати, а ускладнення можуть бути важкими. Своєчасна діагностика та лікування дають змогу попередити утруднення туберкульозу — легеневу кровотечу, спонтанний пневмоторакс, хронічне легеневе серце та інші.

На щастя, існує прицільна профілактика — вакцинація дитини. Вакцину вводять внутрішньошкірно, формується місцевий туберкульозний процес, безпечний для загального здоров’я. Згодом організм виробляє специфічний імунітет проти мікобактерій.

Профілактика туберкульозу в дорослих включає анкетування в групах ризику, до яких належать:

  • особи, які мали контакт із хворим на туберкульоз,
  • ВІЛ-позитивні особи,
  • особи, що перебували в місцях позбавлення волі,
  • вс ті, у кого основні симптоми тривають понад два тижні.

Здавалось би, епідемії туберкульозу — це історії часів Вікторіанської епохи, та насправді це все ще один з основних викликів світової системи охорони здоров’я. Порада пульмонолога: здоровий спосіб життя, фізичні навантаження, збалансоване харчування, а головне — вакцинація новонароджених — допоможуть уникнути захворювання на туберкульоз. Для встановлення своєчасного діагнозу та призначення правильного лікування у разі появи перших симптомів захворювання необхідно негайно звертатися до лікаря.

Записатись на консультацію Наталі Олександрівни ви можете через мобільний додаток, через форму на сайті або за номерами: +38 (048) 730–00–30, +38 (096) 380–30–30, +38 (063) 380–30–30, +38 (066) 380–30–30.