Запис на консультації та діагностику, а також результати досліджень у мобільному додатку!

Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень. Консультує сімейний лікар Odrex — Ганна Стогній

Саме 17 листопада є гарним приводом поговорити про таку глобальну проблему, як хронічне обструктивне захворювання легень, якщо коротко — ХОЗЛ. Це хронічне запалення дихальних шляхів, яке супроводжується кашлем та задишкою. І такий стан є третьою причиною смертності по всьому світу. Про те, як жити з неможливістю нормально вдихнути та чому це трапляється розповіла сімейний лікар Медичного дому Odrex — Ганна Стогній.

Частий та постійний кашель

Спочатку ХОЗЛ проявляється як частий кашель з невеликою кількістю мокротиння та задишкою, яка періодично з’являється при навантаженнях. З часом та розвитком захворювання всі процеси рухаються вперед: кашель частішає, мокротиння виділяється все більше, а задишка може стати інвалідизуючим станом. Часто приєднуються відчуття стиснення в грудній клітині, неможливість зробити повноцінний вдих, та свистячі хрипи при диханні.

Більшість пацієнтів хворіють на ХОЗЛ у віці старше, ніж 40 років, але можуть хворіти і молодші. Діти не хворіють, але саме пасивне куріння при малюках може послугувати тим тригером, який підвищує ризик захворіти в дорослому віці. Це захворювання, яке, на жаль, вилікувати неможливо, але його можна контролювати та уповільнювати.

Причинами розвитку являється частий контакт з речовинами, які подразнюють дихальні шляхи, а саме куріння, як активне, так і пасивне. У 80-90% хворих основним подразником являється саме цигарковий дим. Інші збудники: забруднене повітря, генетичні проблеми, недостатність вироблення організмом ферменту альфа-1-антитрипсину.

Тому відмова від паління — найбільш ефективний засіб попередити задишку, адже вже через 8 годин після останньої сигарети, рівень кисню в крові піднімається до майже нормального рівня, та наші органи краще будуть насичуватись киснем.

Напади задишки та дихальні вправи

Є декілька моментів, знання яких допоможе запобігати нападам та контролювати стан. Ефективно запобігати стресу, не давати тривозі виходити з-під контролю можна за допомогою спеціальних дихальних вправ на розслаблення. А, якщо вже ви відчуваєте ознаки погіршення дихання, то потрібно відразу зайняти пози, які можуть полегшити дихання: це сидіння водія чи поза воротаря. Дихальні вправи не тільки допоможуть розслабитись, але й будуть сприяти зміцненню дихальної мускулатури, м’язів, які беруть участь в процесі дихання.

ХОЗЛом не можна інфікуватись, але інфекційні захворювання погіршують прогноз хвороби, тому так важливо цій групі пацієнтів робити щеплення від грипу, пневмококу та COVID-19.

Проста діагностика та таке ж лікування

Діагностика ХОЗЛ не коштує дорого та не займає багато часу. Огляду лікаря та спеціального дослідження — спірометрії — в більшості випадків буває достатньо для постановки правильного діагнозу.

Це те захворювання, з яким треба навчитись жити. Модифікація способу життя допоможе:

  • відмова від паління,
  • регулярна фізична активність,
  • нормальне харчування,
  • правильне використання лікарських препаратів.

Головна ціль лікування хворих на ХОЗЛ, це зменшення частоти загострень, полегшення симптомів хвороби, покращення стану пацієнта, підвищення толерантності до фізичних навантажень, а також запобігання прогресування захворювання.

Частіше всього в терапії ХОЗЛ використовуються комбіновані інгаляційні препарати. Правильне використання небулайзерів, інгаляторів, спейсерів підвищує ефективність від лікування.

Проблема ХОЗЛ знайшла своє відображення і в Глобальному плані дій ВООЗ з профілактики неінфекційних захворювань та боротьбі з ними, навіть в порядку денному ООН в області стійкого розвитку на період до 2030 року. Це говорить про дійсно глобальну світову проблему, над вирішенням якої працює весь світ.

З Ганною Борисівною можна укладати декларації як дорослим, так і дітям. Детально про укладення декларації з сімейним лікарем ви можете прочитати

Записатись на консультацію в Медичному домі Odrex ви можете за допомогою мобільного додатку Odrex, через форму на сайті або у операторів нашого кол-центру за номерами +38 (048) 730-00-30, +38 (096) 380-30-30, +38 (063) 380-30-30, +38 (066) 380-30-30.